3 та ОТМга ҳужжатларни онлайн топшириш хизмати жорий этилади
Ўзбекистонда ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали олий таълим муассасаларига онлайн ариза топшириш хизматини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Бу ҳақда Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази матбуот хизмати хабар берди.
Жорий этилаётган ушбу хизмат тури ўз навбатида, абитуриентларга узоқ навбатларда кутмаслик билан бир қаторда, уларнинг вақтини ва молиявий харажатларини қисқартиришга имкон беради (масалан, Нукуслик абитуриент ҳужжат топшириш учун Тошкентга келиши талаб этилмайди), ушбу имкониятларга эса олий таълим муассасаларига қабул қилишнинг қулай, тезкор ва ишончли механизми орқали эришилади.
Ягона порталда мазкур хизматнинг қуйидаги қулайликлари жорий этилмоқда:
- Абитуриентнинг шахсий маълумотлари автоматик тарзда тўлдирилади, ушбу қулайлик идоралараро электрон ҳамкорликни ташкил этиш орқали амалга оширилади.
- Абитуриентга бир вақтнинг ўзида 3 та олий ўқув юртига ариза юбориш имконияти тақдим этилади, шу билан биргаликда, Ягона портал абитуриентга иккинчи ва учинчи олий ўқув юртларини ва ўқиш йўналишини автоматик режимда таклиф қилади, бу эса ўз навбатида олий ўқув юрти ва ўқиш йўналишини танлаш учун сарфланадиган вақтни қисқартиради.
- Шунингдек, абитуриентга тест синовларини мустақил равишда топшириш учун жой танлаш имконияти берилади.
Ушбу интерактив хизматни Ягона портал орқали (my.gov.uz) ишга тушириш, мазкур хизматни тартибга солувчи норматив ҳуқуқий ҳужжат тасдиқланганидан кейин амалга оширилади.

Теперь подать документы одновременно в три вуза можно будет онлайн
В Узбекистане внедряются услуги по подаче заявки в высшие учебные заведения в онлайн режиме посредством Единого портала интерактивных государственных услуг (www.my.gov.uz). Об этом сообщает пресс-служба Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики.
Трансформация услуги позволит избежать ожиданий в очередях, сократить временные и финансовые расходы абитуриентов, предоставив им удобный, быстрый и надежный механизм подачи заявки для поступления в высшие учебные заведения.
Отмечаются следующие новшества услуги на Едином портале:
• заполнение персональных данных абитуриента будет происходить в автоматическом режиме путем организации межведомственного электронного взаимодействия.
• абитуриенту будет предоставлена возможность подачи заявки одновременно в 3 высших учебных заведения, при этом Единый портал будет предлагать соответствующее второе и третье высшее учебное заведение и направление обучения в автоматическом режиме, что сократит время на выбор высшего учебного заведения и направления обучения.
• абитуриент также будет иметь возможность выбора места для прохождения тестирования самостоятельно.
Запуск интерактивной услуги на Едином портале (my.gov.uz) предполагается после утверждения нормативного документа, регулирующего соответствующую процедуру.