Елизавета Шиллер: «Ўзбеклар мен каби юз минглаб уруш жабрдийдаларига қайноқ бағридан жой берган» (фото + видео)
Елизавета Шиллер.
Эҳтирому эъзоздан одамнинг кўнгли тоғ янглиғ кўтарилади, меҳр ва қадрдан умрига умр қўшилиб, қувончдан кенг оламга сиғмай қолади. Шу кунларда Олмалиқ туманлараро почта алоқаси тармоғининг 5-алоқа бўлимида 30 йил почтачилик қилган уруш фахрийси Елизавета Шиллернинг мўъжазгина хонадони шогирдлари, ҳамкасблари билан ҳар қачонгидан гавжум.
9 май — Хотира ва Қадрлаш куни арафасида онахонни йўқлаб келувчилар янада кўпайди. Болалигининг энг шодон, қувончли кунларини асирликда, фашистларнинг концлагерида ўтказган Елизавета Михайловна учун бу дориломон кунларнинг қадри ўзгача. Онахон эҳтирому ҳурматдан сармаст. Етимликда вояга етиб, ўз ҳаётини мустақил қуришга одатланган, бахтини Ўзбекистондан топган аёл учун соҳа вакилларининг ташрифи ҳар гал байрамга айланиб кетади. Бу гал ҳам шундай бўлди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Ахмедхаджаев, Ўзбекистон ахборот технологиялари ва оммавий коммуникация ходимлари касаба уюшмаси Республика кенгаши раиси Асрор Ишанходжаев ҳамда бир гуруҳ соҳа ходимларининг келишидан онахон яйраб кетди.
— Меҳрни шу юртдан топдим, — деди Елизавета Шиллер қувонч билан. — Ўзбеклар менга ўхшаш юз минглаб уруш жабрдийдаларига қайноқ бағридан жой беришди. Буни унутиб бўладими? Йўқ, асло! Давлатимиз, шахсан Президентимизнинг биз уруш ва меҳнат фахрийларига кўрсатаётган ғамхўрликларини айтмайсизми? Ҳамкасбларимизнинг илтифотларидан бошим осмонда. Ҳамма-ҳаммаларингиздан миннатдорман.
— Сиз каби фахрийларнинг иш тажрибаларингиз, маслаҳатларингиз соҳа ривожи учун жуда муҳим, — деди Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Ахмедхаджаев. — Соҳа меҳнат жамоалари номидан Алоқачиларнинг касб байрами ҳамда 9 май — Хотира ва Қадрлаш куни билан чин қалбимдан табриклайман, хонадонингизга тинчлик-хотиржамлик тилайман. Доимо соғ-саломат бўлинг.
Самимий ва дилкаш суҳбатдан сўнг соҳа раҳбари Елизавета Шиллерга совға-саломлар, анвойи гулларни тақдим қилди.
Шу куни ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида узоқ йиллар ишлаб нафақага чиққан бир гуруҳ Иккинчи жаҳон уруш фахрийларига ана шундай иззату икром кўрсатилди.

Елизавета Шиллер: Узбеки дали таким как я, испытавшим горе сотням тысяч людей, место в своей горячей душе (фото + видео)
От почета и уважения душа человека возвышается словно гора, от милосердия и высокой оценки прибавляется жизнь, от радости мир кажется тесным. В эти дни дом Елизаветы Шиллер, 30 лет проработавшей почтальоном в 5-ом отделении Алмалыкской межрайонной почтовой связи, полон учениками, коллегами по работе.
В канун 9 мая — Дня памяти и почестей гостей стало еще больше. Для женщины, детство которой прошло в фашистских застенках и концлагерях, такое внимание особенно дорого. Елизавета Михайловна словно опьянена от слов признательности и почитания. Она росла сиротой, старалась самостоятельно строить свою жизнь, счастье свое нашла в Узбекистане и визит коллег всегда доводит до благодарных слез. Так случилось и на этот раз.
Безмерно довольна оказалась ветеран от визита министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азима Ахмедхаджаева, председателя республиканского совет работников профсоюза информационных технологий и массовых коммуникаций Асрора Ишанходжаева и группы работников отрасли.
— Милосердие я нашла в этом благодатном краю, — говорит с радостным волнением Елизавета Шиллер. — Узбеки дали таким как я, испытавшим горе сотням тысяч людей, место в своей горячей душе. Разве это можно забыть? Никогда! А какуюзаботу о нас проявляет государство, лично Президент! Я благодарна за теплое внимание и коллегам. Всем, всем огромное спасибо!
— Для развития отрасли очень важны советы и предложения таких, как вы, ветеранов, — сказал министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев. — От имени всего трудового коллектива от всей души поздравляю Вас с профессиональным праздником и 9 мая — Днем памяти и почестей, желаю мира вашему дому. Будьте всегда здоровы.
После душевной беседы руководитель отрасли вручил Елизавете Шиллер подарки и огромный букет цветов.
В этот день такое же уважение и почет были оказаны еще нескольким ветеранам Второй мировой войны, проработавшим долгие годы в сфере связи Узбекистана.