Huawei ва IT Park ҳамкорликда Ўзбекистонда BPO марказларини ишга туширади
Самарқандда бўлиб ўтадиган ICTWEEK UZBEKISTAN 2022 ҳафталиги доирасида Huawei компанияси ва IT Park Ўзбекистоннинг икки шаҳрида смарт ва яшил ечимларга асосланган BPO марказларини очишга келишди.
2022-йилнинг 25-октябр куни Huawei компаниясининг Ўзбекистондаги директори Чен Сзякай ва IT Park Uzbekistan директори Фарҳод Ибрагимов Ўзбекистоннинг Термиз ва Наманган шаҳарларида бизнес жараёнларини аутсорсинг қилиш учун иккита марказни (BPO-марказларини) яратиш тўғрисидаги протоколни имзоладилар. Баённоманинг тантанали имзоланиши Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов кўмагида Самарқанд шаҳрида ICTWEEK UZBEKISTAN 2022 ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги доирасида бўлиб ўтди. BPO марказларини биргаликда очиш лойиҳаси АКТ вазирлиги ва Huawei ўртасида 2022 йил март ойида Барселонада эришилган келишувлар доирасидаги ҳамкорликнинг давоми, шунингдек, Huawei ва IT Park ўртасида 2022 йил январ ойида имзоланган меморандумда белгиланган режаларни амалга оширишдир.
«Huawei компанияси Ўзбекистон АКТ ҳамжамиятининг фаол иштирокчиси бўлиб, илғор технологияларни жорий этиш орқали мамлакатнинг рақамли ривожланишига ҳисса қўшишга ҳаракат қилади ва мамлакатда инсон капиталини ошириш имкониятларини кенгайтиришга эътибор қаратади. Бугун биз Ўзбекистон Республикасида Huawei компаниясининг ақлли ва яшил кампусларни яратишда қўлланиладиган ечимлари асосида иккита BPO марказини ишга туширишга келишиб олдик. Марказлар ақлли қурилмалар экотизимлари, шунингдек қайта тикланадиган энергия манбалари билан таъминланади», — деди Huawei Uzbekistan директори Чен Сзякай.
2022 йил 24-27 октябр кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган ICTWEEK UZBEKISTAN 2022 АКТ ҳафталиги йирик IT-компаниялар, халқаро ва маҳаллий экспертлар ҳамда соҳа мутахассислари иштирокида бир қатор тадбирлар, форумлар ва сессияларни ўз ичига олади. ICEXPO кўргазмасида компания алоқа операторлари, йирик саноат ва давлат сектори ҳамда ақлли қурилмалар ишқибозлари учун асосий ечимларнинг афзалликлари намойишини бошлади. Huawei компаниясининг ICTWEEK 2022 ҳафталигидаги иштироки ҳақидаги барча сўнгги маълумотларни компаниянинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида топишингиз мумкин:

Huawei и IT Park совместно запустят BPO-центры в Узбекистане
В рамках ICTWEEK UZBEKISTAN 2022 в городе Самарканд компания Huawei и IT Park договорились об открытии BPO-центров в двух городах Узбекистана на базе интеллектуальных и зеленых решений.
25 октября 2022 года директор Huawei в Узбекистане Чэнь Цзякай и директор IT Park Uzbekistan Фарход Ибрагимов подписали протокол о создании двух центров по аутсорсингу бизнес-процессов (BPO-центров) в городах Узбекистана – Термезе и Намангане. Торжественное подписание протокола состоялось в рамках недели информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK UZBEKISTAN 2022 в городе Самарканд при поддержке Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова. Проект совместного открытия BPO-центров является продолжением сотрудничества в рамках достигнутых договоренностей между Министерством ИКТ и компанией Huawei в марте 2022 года в Барселоне, а также реализацией планов, обозначенных в меморандуме между Huawei и IT Park, подписанном в январе 2022 года.
«Компания Huawei является активным участником ИКТ сообщества Узбекистана, стараясь внести вклад в цифровое развитие страны за счет внедрения передовых технологий и фокусируясь на расширении возможностей для повышения человеческого капитала в стране. Сегодня мы договорились о запуске двух BPO-центров в Республике Узбекистан на базе решений компании Huawei, применимых для создания умных и «зеленых» кампусов. Центры будут обеспечены экосистемой интеллектуальных устройств, а также возобновляемыми источниками энергии», - поделился директор Huawei Uzbekistan Чэнь Цзякай.
«Сегодняшняя церемония подписания документа с Huawei — это новая ступень нашего плодотворного сотрудничества. Аутсорсинг бизнес-услуг — это одно из наиболее перспективных направлений для IT-экспорта Узбекистана. Так, благодаря партнёрству наших организаций, в Термезе и Намангане будут открыты два новых BPO-центра, что позволит не только создать более 60 новых рабочих мест в городах, но и поможет Узбекистану укрепить позиции в рейтинге лидеров среди IT-экспортёров», – отметил директор IT Park Фарход Ибрагимов.
ИКТ неделя ICTWEEK UZBEKISTAN 2022, проходящая с 24 по 27 октября 2022 года в Самарканде, объединяет ряд мероприятий, форумов и сессий с участием крупных IT компаний, международных и местных экспертов и специалистов сферы. На выставке ICEXPO компания развернула демонстрацию преимуществ ключевых решений для операторов связи, крупных индустрий и государственного сектора, а также для любителей интеллектуальных девайсов. Всю актуальную информация по участию Huawei в ICTWEEK 2022 можно найти на страницах в социальных сетях компании: