Ucell: 111,5 млн. доллар тўғридан-тўғри инвестиция
Ўтган йил давомида Ucell мобил оператори тармоқ модернизациясига 111,5 млн доллар сарфлади: бу расман эълон қилинган Ўзбекистон уяли алоқа компаниялари инвестициялари орасида ҳаммасидан кўп. Алоҳида таъкидлаш керакки, бунда Ucell барча ишлаб топилган даромадни мамлакатда қолидириб, Ўзбекистон телекоммуникация тармоғи ривожига сармоя қилади.
Алоқа сифатига киритилган йирик инвестиция Компанияга 2022 йилда 2637та хилма-хил турдаги янги таянч станция қуриш имконини берди. Бунда Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларининг қатор туманларида янги объектлар аввал тармоқ қоплами бўлмаган аҳоли яшаш пунктларида барпо этилди. Алоқа сифатининг яхшиланиши Андижон ва Самарқанд вилоятларида, Бухоро шаҳрида, Тошкент – Самарқанд трассасида қайд этилди. Уяли алоқа қамрови ҳудудининг кенгайиши, маълумот узатиш тезлигининг ошиши, офислар тармоғининг ривожланиши, қулай ва ҳамёнбоп тарифларнинг жорий этилиши туфайли Ucell абонентлар базаси ўсишида етакчи позицияларни эгаллади.
2022 йилда Ucell абонентлари сони 8 миллиондан ошди.
Технологик базанинг сифат ва сон ривожланиши
Ucell тармоғида ўтган йили 331та янги объект ишга туширилди ва 781та мавжуд объект модернизация қилинди, бу эса 2637та янги таянч станциясини тижорий фойдаланишга топшириш имконини берди. Хусусан:
- 661та 2G форматидаги станция, овозли алоқа;
- 468та 3G форматидаги станция, овозли алоқа ва маълумотларни узатиш;
- 1488та LTE 4G форматидаги станция, тезкор маълумотларни узатиш;
- 20та 5G форматидаги станция, бешинчи авлод мобил алоқа.
«Ўтган йил компания техник департаменти томонидан 110 км.дан зиёд оптик толали алоқа линиялари йўлга қўйилди. Ucell тармоғида ҳам 1800та частота диапазонини 2G стандартидан 4G стандартига ўтказиш бўйича катта ҳажмдаги иш амалга оширилди. Бу тезликни ошириш ва маълумот узатиш ҳажмларини кўпайтириш имконини берди.
Бундай йирик ва технологик қайта қуролланиш тақдим этилаётган хизматлар сифатининг яхшиланиши, тармоқ ўтказувчанлик қобилияти ва трафиги ошиши, станцияларга ортиқча юк тушиши ҳолатларининг сезиларли камайишига хизмат қилди», — деди Ucell техник директори Александр Мохов.
2022 йил боши ва охирида «Ҳудудий электр тармоқлар» АЖ томонидан электр таъминотининг ўчирилиши ҳолатлари кўплаб қайд этилди. Бу қатор ҳудудларда қурилмаларнинг туриб қолиш вақтининг кўпайишига асосий сабаб бўлди. Агар Ucell баҳордан кузгача бўлган муддатда аккумулятор батареяларини алмаштириш бўйича дастурни амалга оширмагнида, декабрдаги ўчиришлар оқибатлари анча сезиларли бўларди. 2022 йилда жами 900та объектда 9000та аккумулятор алмаштирилди. Дизель генераторлари билан жиҳозланган антенна-мачта иншоотлари АМИ жойлашувига қараб, 8 соатдан 49 соатгача узлуксиз ишлаш учун ёқилғи билан таъминланган. Бундан ташқари, 175та объектда қуёш батареялари ўрнатилган.
Ўтган 2022 йил Ucell қатор глобал форумлар, шу жумладан, Самарқандда ШҲТ саммитини ташкиллаштиришга ўз ҳиссасини қўшгани билан эсда қолди. Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги кўмагида (2023 йил 1 январдан – Рақамли технологиялар вазирлиги) компания мутахассислари «Самарқанд» халқаро аэропорти, Силк Роад Самарканд туризм маркази ва Самарқанднинг тарихий марказида 5G тармоғини ёйишди. Мамлакат туризм марказлари, асосий транспорт магистралларида алоқанинг ривожланиши, ҳеч қандай шубҳасиз, Ўзбекистоннинг туризм учун жозибадорлигини оширади.
«Ucell’дагилар компанияда барчаси мукаммал, деган фикрдан йироқ. Модернизация ишлари олиб борилган ва олиб борилади. Ucell томонидан тармоқни ривожлантиришга мўлжалланган инвестициялар – етакчилик йўлидаги стратегик қадамлар.
Асл мақсад етакчилик эмас, компания фаолиятида доимий равишда хизмат ва сервис сифати устуворлигича қолмоқда. Жамият рақамли оламга қадам қўйганига анча бўлди. Иқтисодиёт рақамлаштирилди. Ҳар бир абонент смартфонида бир нечталаб банк иловалари мавжуд. Ucell Интернетга таълимий-ахборот муҳити, бизнес юритиш воситасига киргандек кириш имкониятини яратамоқда. Биз Ucell компанияси томонидан жорий этилаётган замонавий технологияларни ривожлантириш ёрдамида Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси учун энг яхши ҳаёт сифатини таъминлашга интилмоқдамиз», — дея таъкидлади Ucell бош директори Андрей Шишковский.
Техник қайта қуролланиш, сифат ва сон жиҳатидан қувватларни ошириш, янги объектлар қуриш ва мавжудларини модернизация қилиш ишлари 2023 йилда ҳам давом эттирилади. Олдинда турган мақсадлар орасида SWAP ўтказиш: қатор вилоятлардаги 1263та таянч станция ускунасини самарали, тезкор ва замонавийларига алмаштириш кўзда тутилган. Бу ишда тармоқ модернизацияси ишлаб турган таянч станцияларида амалга оширилиши асосий чақириқдир. Эскирган ускуналарни алмаштиришдан ташқари, бу иш давомида 1600та янги логистика таянч станцияси ўрнатилади.
Шунчаки. Ҳамиша. Арзонроқ.
Ucell мобил оператори 2022 йилда ҳал қилган устувор вазифа: тушунарлироқ, арзонроқ ва фойдаланиш осонроқ бўлган хизматларни тақдим этиш орқали абонент ҳаётини қулайлаштиришдан иборат бўлди.
«Йилнинг асосий янгилиги: «Соф» тариф режаси. Флагманлик тариф режаси абонентлар эътирофини қозонди ва энг яхши мижозлар тажрибасига эга маҳсулот сифатида TAF!22 Тўртинчи Тошкент реклама фестивали мукофотига сазовор бўлди.
Тариф режасининг асосий афзалликлари:
- абонент тўлови минус ҳисобига олиб қолинмайди;
- ишлатилмаган траффик кейинги ойга ўтади;
- харажатлар тўлиқ назорат қилинади; қулай нотификациялар тизими.
Жорий этилган янгилик интернет пакетларига ҳам тегишли: абонент тўлови ўз вақтида амалга оширилган ҳолатда ишлатилмаган трафик ҳам кейинги ойга ўтади», — деди Ucell тижорий директори Георгий Чуравтсов.
Қайси ўзбекистонлик «чиройли рақамлар»ни яхши кўрмайди? Бу хоҳ автомобиль рақами бўлсин, хоҳ мобил телефон рақами. «Исталган рақам» хизмати абонентларга шунчаки уланиш ва муайян тарифда 6 ойдан 12 ойгача қолиш эвазига чиройли рақамни бепул олиш имкониятини беради. Шунингдек, чиройли рақам учун икки йилгача муддатли тўлов имконияти билан «Чиройли рақам» хизмати ишга туширилган эди.
Бундан ташқари, ҳар бир мавсум учун махсус акциялар ишлаб чиқилди:
- тунги вақтда кўпроқ интернетга эга бўлиш имконияти билан «Ёз оқшомлари» акцияси;
- «Янада арзон» кузги мега-акцияси доирасида янги абонентлар уч ойга 25% чегирмага эга бўлишди;
- Декабрдаги «Чексиз ижтимоий тармоқлар» акцияси.
Ucell томонидан жаҳоннинг машҳур брендларига тегишли смартфонлар сотувларини муддатли тўлов эвазига нарх ичига киритилган тариф ва бонуслар билан бутун мамлакат бўйлаб йўлга қўйиш ҳам кўп жиҳатдан янгилик бўлди. Айниқса, Ўзбекистон бозори учун Huawei Y70 смартфонларининг 1.490.000 сўмдан арзонлаштирилган Янги йил сотувлари эълон қилиниши бетакрор ҳодиса: бундай нарх бошқа ҳеч қаерда йўқ. Смартфонлар нархларидан оз-мунча хабари бор одам ҳайрон бўлиши мумкин: девайсларни деярли фойдасиз реализация қилишдан нима наф? Ҳақиқатдан ҳам, Ucell’да девайслар сотувларидан фойда олиш мақсади йўқ. Уяли алоқа оператори абонентлар энг замонавий қурилмалардан фойдаланиши ва хизматлардан фақат илғор тажрибага эга бўлиши, демакки, биз билан кўпроқ қолишидан манфаатдор.
Компания тарихида Ucell ҳеч қачон абонентларга бу қадар яқин бўлмаган: 2022 йилда сотув салонлари сони 2,5 баробар ошди ва бутун мамлакат бўйлаб 80тага етди.
Ҳамма жойда бор, ҳар ким учун фойдали
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, уяли алоқа операторлари томонидан мамлакатга олиб кириладиган ускуналар, дастурий таъминот, материал ва эҳтиёт қисмлар импорт божларидан озод этилиши тармоқлар модернизацияси учун кучли туртки бўлди ва Ўзбекистондаги алоқа даражасига ижобий таъсир кўрсатди.
Асл мақсад етакчилик эмас, компания фаолиятида доимий равишда хизмат ва сервис сифати устуворлигича қолмоқда. Жамият рақамли оламга қадам қўйганига анча бўлди. Иқтисодиёт рақамлаштирилди. Ҳар бир абонент смартфонида бир нечталаб банк иловалари мавжуд. Уcэлл Интернетга таълимий-ахборот муҳити, бизнес юритиш воситасига киргандек кириш имкониятини яратамоқда. Биз Ucell компанияси томонидан жорий этилаётган замонавий технологияларни ривожлантириш ёрдамида Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси учун энг яхши ҳаёт сифатини таъминлашга интилмоқдамиз», — дея таъкидлади Ucell бош директори Андрей Шишковский.

Ucell: 111,5 млн. долларов прямых инвестиций
За минувший год мобильный оператор Ucell вложил в модернизацию сети 111,5 млн долларов: больше всех официально опубликованных инвестиций среди сотовых компаний Узбекистана. Отдельно надо подчеркнуть: при этом Ucell всю заработанную прибыль инвестирует в развитие телекоммуникационной отрасли Республики.
Масштабное инвестирование в качество связи позволило Компании запустить в 2022 году 2637 новых базовых станций различных типов. При этом в целом ряде районов Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Кашкадарьинской и Ташкентской областей новые объекты построены в тех населённых пунктах, где ранее отсутствовало покрытие сети. Качественное улучшение связи отмечено в Андижанской и Самаркандской областях, в городе Бухара; на трассе Ташкент – Самарканд. Увеличение зоны покрытия сотовой связью, повышение скорости передачи данных, развитие сети офисов, внедрение удобных и доступных тарифов способствовало тому, что Ucell занял лидирующие позиции по росту абонентской базы.
Число абонентов Ucell в 2022 году превысило 8 (восемь) миллионов.
Качественное и количественное развитие технологической базы
В сети Ucell в минувшем году был введён в строй 331 новый объект и модернизирован 781 существующий объект, что позволило запустить в коммерческую эксплуатацию 2637 новых базовых станций, в том числе:
• 661 станцию формата 2G, голосовая связь;
• 468 станций формата 3G, голосовая связь и передача данных;
• 1488 станций формата LTE 4G, скоростная передача данных;
• 20 станций формата 5G, пятого поколения мобильной связи.
«В минувшем году техническим департаментом компании было проложено более 110 км волоконно-оптических линий связи. На сети Ucell был также проделан большой объём работы по частичному переводу 1800 диапазона частот со стандарта 2G на стандарт 4G. Это позволило повысить скорость и увеличить объёмы передачи данных.
Такое масштабное техническое и технологическое перевооружение способствовало улучшению качества предоставляемых услуг, увеличению пропускной способности и трафика в сети, значительному уменьшению числа перегруженных станций», — сказал Александр Мохов, технический директор Ucell.
Начало и конец 2022 года были отмечены большим количеством случаев отключения электропитания со стороны АО «Региональные электрические сети». Это послужило основной причиной увеличения времени простоя оборудования в ряде регионов. Последствия декабрьских отключений были бы гораздо заметнее, если бы Ucell не осуществил в период с весны по осень большую программу по замене аккумуляторных батарей. Всего в 2022 году на 900 объектах было заменено 9000 аккумуляторов. Антенно-мачтовые сооружения, оснащённые дизельными генераторами, обеспечены топливом, в зависимости от расположения АМС, на поддержание бесперебойной работы от 8 до 49 часов. Кроме того, на 175 объектах установлены солнечные батареи.
Минувший 2022 год ознаменован тем, что Ucell внес свою лепту в организацию целого ряда глобальных форумов, включая саммит ШОС в Самарканде. При поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (с 1 января 2023 года – Министерство цифровых технологий) специалисты компании развернули сеть 5G в международном аэропорту «Самарканд», туристическом центре Silk Road Samarkand и историческом центре Самарканда. Развитие связи в туристских центрах страны, на главных транспортных магистралях страны, вне всякого сомнения, повышает привлекательность Узбекистана для туризма.
Работа по техническому перевооружению, качественному и количественному наращиванию мощностей, строительству новых и модернизации работающих объектов будет продолжена и в 2023 году. Среди намеченного проведение SWAP: поэтапной замены оборудования 1263 базовых станций в ряде областей на новое, более производительное, скоростное и современное. Большим вызовом в этой работе служит то, что модернизация сети будет выполняться на работающих базовых станциях. БН. Помимо замены устаревшего оборудования, в ходе этой работы будет установлено 1600 новых логических базовых станций.
Просто. Всегда. Дешевле.
Приоритетная задача, которую решал мобильный оператор Ucell в 2022 году: сделать жизнь абонента удобнее, предоставляя услуги, которые стали намного понятнее, дешевле и доступнее.
«Главная новинка года: тарифная линейка “Sof”. Флагманская тарифная линейка завоевала признание абонентов и была удостоена приза Четвёртого Ташкентского фестиваля рекламы TAF!22 как продукт с лучшим клиентским опытом.
Основные преимущества линейки:
• абонентская плата не списывается в минус;
• неиспользованный траффик переносится на следующий месяц;
• полный контроль расходов; удобная система нотификаций.
Нововведение коснулось и интернет пакетов: при своевременном внесении абонентской платы неиспользованный траффик также переносится на следующий месяц», — сказал Георгий Чуравцов, коммерческий директор Ucell.
Кроме того, на каждый сезон были разработаны специальные акции:
• акция «Летние ночи» с возможностью получать больше интернета в ночной период;
• осенняя мега-акция «Ещё дешевле» в рамках которой новые абоненты получили скидку 25% на три месяца;
• акция «Безлимитные социальные сети» в декабре.
Какой узбекистанец не любит «красивых номеров». Будь это номер автомобиля или мобильного телефона.  Услуга «Желанный номер» позволяет абонентам получить красивый номер бесплатно: просто подключившись и оставаясь на определенном тарифе от 6 до 12 месяцев. Также была запущена услуга «Красивый номер в рассрочку» с возможностью оплачивать красивый номер в рассрочку до двух лет.
Во многом новаторским стал и запуск Ucell продажи смартфонов от мировых брендов по всей стране с возможностью рассрочки и с включенными в стоимость тарифами и бонусами. Особенно уникальным для рынка Узбекистана стал опыт новогодней распродажи смартфонов Huawei Y70 по 1 490 000 сумов: такой цены больше не найти абсолютно нигде.
Мало-мальски сведущий в ценах на смартфоны человек может удивится: в чём же прибыль Ucell, если девайсы реализуются почти без прибыли? Действительно: у Ucell нет цели зарабатывать на продаже девайсов. Интерес сотового оператора в том, чтобы абоненты пользовались самым современных оборудованием, получали от использования услуг самый передовой опыт, а значит дольше оставались с нами.
Никогда в истории Компании Ucell не был так близок к абонентам: в 2022 году количество салонов продаж увеличилось в 2,5 раза и достигло 80 по всей стране.
Доступно повсеместно, полезно каждому
Постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию сферы услуг», согласно которому оборудование, программное обеспечение, материалы и запчасти, ввозимые сотовыми операторами в страну, были освобождены от импортных пошлин дало мощный импульс модернизации сетей, положительно повлияв на уровень связи в Узбекистане.
«В Ucell далеки от мысли, что всё в компании идеально. Работа по модернизации велась и будет вестись. Планируемые Ucell инвестиции в развитие сети – стратегическая заявка на лидерство.
Лидерство не является самоцелью, приоритетом в работе компании на протяжении всех лет деятельности было и остаётся высокое качество услуг и сервиса. Общество давно вступило в цифровой мир. Цифровой стала экономика. В смартфоне каждого абонента по несколько банковских приложений. Ucell создаёт возможность входить в Интернет как в образовательно-информационную систему, инструмент ведения бизнеса. Мы стремимся к тому, чтобы через развитие телекоммуникаций с помощью современных технологий, внедряемых компанией Ucell, лучшее качество жизни было доступно повсеместно и полезно каждому жителю Узбекистана», — подчеркнул Андрей Шишковский, генеральный директор Ucell.
*По Национальным стандартам бухгалтерского учета Республики Узбекистан размер инвестиций в 2022 году составил 111,5 млн долларов.