Avtobus yo‘lagida qoida buzish jarimasi oshirilmoqda
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilayotgan o‘zgartish bilan jamoat transporti uchun alohida ajratilgan yo‘laklarda harakatlanish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik ko‘zda tutilmoqda. Tegishli qonun loyihasi parlamentda muhokama qilinmoqda.
Unga ko‘ra, bunday harakatni birinchi marta sodir etganlik uchun – bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravari (1 mln 125 ming so‘m) miqdorida, bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa – bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari (1 mln 875 ming so‘m) miqdorida jarima belgilanmoqda.
Qonun loyihasi kuchga kirishi uchun quyi palatada qabul qilinib, senat tomonidan ma’qullanishi hamda prezident tomonidan imzolanishi kerak.

В Узбекистане предложили штрафовать водителей, ездящих по выделенным полосам для автобусов
В Законодательной палате Олий Мажлиса ответственным комитетом готовится к внесению на обсуждение законопроект, направленный на установление ответственности за нарушение правил движения по выделенным полосам для общественного транспорта.
Согласно документу, предлагается внести изменения в Кодекс об административной ответственности.
В частности, за первое нарушение, связанное с проездом по выделенным полосам для общественного транспорта, предусматривается наложение штрафа в размере 3 БРВ (1 млн 125 тыс. сумов). За повторное нарушение в течение одного года – в размере 5 БРВ (1 млн 875 тыс. сумов).
Напомним, что в настоящее время штраф предусмотрен лишь за остановку на выделенной полосе без видимой причины (посадка или высадка пассажира). За данное правонарушение водитель будет оштрафован на 750 тысяч сумов.