Автобус йўлагида қоида бузиш жаримаси оширилмоқда
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган ўзгартиш билан жамоат транспорти учун алоҳида ажратилган йўлакларда ҳаракатланиш қоидаларини бузганлик учун жавобгарлик кўзда тутилмоқда. Тегишли қонун лойиҳаси парламентда муҳокама қилинмоқда.
Унга кўра, бундай ҳаракатни биринчи марта содир этганлик учун – базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари (1 млн 125 минг сўм) миқдорида, бир йил давомида такроран содир этилган бўлса – базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 баравари (1 млн 875 минг сўм) миқдорида жарима белгиланмоқда.
Қонун лойиҳаси кучга кириши учун қуйи палатада қабул қилиниб, сенат томонидан маъқулланиши ҳамда президент томонидан имзоланиши керак.

В Узбекистане предложили штрафовать водителей, ездящих по выделенным полосам для автобусов
В Законодательной палате Олий Мажлиса ответственным комитетом готовится к внесению на обсуждение законопроект, направленный на установление ответственности за нарушение правил движения по выделенным полосам для общественного транспорта.
Согласно документу, предлагается внести изменения в Кодекс об административной ответственности.
В частности, за первое нарушение, связанное с проездом по выделенным полосам для общественного транспорта, предусматривается наложение штрафа в размере 3 БРВ (1 млн 125 тыс. сумов). За повторное нарушение в течение одного года – в размере 5 БРВ (1 млн 875 тыс. сумов).
Напомним, что в настоящее время штраф предусмотрен лишь за остановку на выделенной полосе без видимой причины (посадка или высадка пассажира). За данное правонарушение водитель будет оштрафован на 750 тысяч сумов.