Benzin narxi oshmaydigan bo‘ldi
Prezident qarori bilan joriy etilgan va 2022 yil 10 dekabrdan boshlab amal qilayotgan AI-80 rusumli avtobenzin uchun aksiz solig‘ini «nol» stavkada qo‘llashning amal qilish muddati ertaga, 2023 yil 1 mart kuni yakuniga yetishi kerak edi.
Davlatimiz rahbari tomonidan bugun imzolangan qarorga muvofiq, iste’molchilarning neft mahsulotlariga bo‘lgan talabini qondirish hamda narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida import qilinadigan, mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqariladigan va tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan yakuniy iste’molchilarga sotiladigan AI-80 rusumli avtobenzin mahsuloti uchun aksiz solig‘ini «nol» stavkada qo‘llash muddati 2023 yil 31 dekabrga qadar uzaytirildi.

Цена на бензин марки АИ-80 останется без изменений
Завтра, 1 марта, должен был истечь срок действия введенной постановлением президента с 10 декабря 2022 года нулевой ставки акцизного налога к автобензину марки АИ-80.
В целях удовлетворения потребности на нефтепродукты и обеспечения стабильности цен, применение нулевой ставки акцизного налога к автобензину марки АИ-80, импортируемому, производимому отечественными предприятиями и реализуемому субъектами предпринимательства конечным потребителям, продлено до 31 декабря 2023 года.
Это предусмотрено постановлением, подписанным президентом сегодня, сообщил пресс-секретарь главы государства.
Напомним, в декабре прошлого года акцизный налог на бензин марки АИ-80 был отменен, в связи с чем стоимость топлива была снижена на 1000-1200 сумов.