Jizzax viloyatidagi «BYD Uzbekistan Factory» qo‘shma korxonasida ilk elektromobillar ishlab chiqarila boshlandi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 iyun kuni ushbu innovatsion zavodni kelib ko‘rdi.
Bu mamlakatimiz avtosanoatida yangi bosqich, ulkan tarixiy voqea. Mazkur zavod shu yil yanvarda davlatimiz rahbarining Xitoyga tashrifi chog‘ida faoliyat boshlagan edi. Bu qiymati 160 million dollarlik loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, yiliga 50 ming dona elektromobil ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Buning uchun qo‘shma korxona zamonaviy sanoat infratuzilmasi bilan ta’minlandi. Qariyb 2 kilometr temir yo‘l tortildi. Ishlab chiqarish uzluksizligini ta’minlash uchun butlovchi qismlar ombori, 1 ming 200 ta konteyner sig‘imiga ega logistika markazi qurildi.
Zavodga Xitoydan robotlashtirilgan tizimlar va uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Ishlab chiqarish jarayoni avtomatlashtirilgan. Elektromobilning geometrik o‘lchamlarini yuqori aniqlikda tekshiruvchi laboratoriya tashkil qilingan.
Prezident ushbu imkoniyatlarni ko‘zdan kechirdi, xitoylik sheriklar bilan suhbatlashdi.
Hozirda bu yerda Chazor va Song Plus Champion modellari ishlab chiqarilmoqda. Shavkat Mirziyoyev konveyerdan chiqqan ilk elektromobilga imzo qo‘ydi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha axborot berildi.
Kelgusi yillarda zavodda modellar qatorini kengaytirish rejalashtirilgan. Qiymati 300 million dollarlik ikkinchi bosqichda elektromobillar sonini yiliga 200 ming donaga, 500 million dollarlik uchinchi bosqichda 500 ming donagacha yetkazish ko‘zda tutilgan.
Rejalar ulkan, ish shunga yarasha jadal. Elektromobillar soni ortishi bilan mahalliylashtirish darajasi ham bosqichma-bosqich oshirib boriladi. Eng avvalo, bamper, oyna, lak-buyoq, plastik qismlarni o‘zimizda tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Keyinchalik akkumulyator, elektr dvigatel, alyuminiy qismlar, shinalar, o‘rindiqlar ishlab chiqarishga o‘tiladi.
Mazkur yangi tarmoqda raqobatbardosh bo‘lish uchun innovatsiya va yetuk mutaxassislar kerak. Shu bois ta’lim va rivojlanishga qaratilgan «R&D markazi» tashkil etish, ilm va muhandislik yutuqlarini izchil qo‘llab borish zarurligi ta’kidlandi. Mahalliylashtirish loyihalari orqali mahsulot tannarxini tushirish choralari muhokama qilindi. Istiqboldagi maqsad - mintaqa bozorlariga chiqish.
Bugungi kunda korxonada 1 ming 200 kishi ishlaydi. O‘tgan yili 200 nafar xodim «Uzautomotors» zavodlarida malaka oshirgan. Bu yil yana 92 nafar mutaxassis Xitoyning Sian va Chansha shaharlarida sifat nazorati, texnologiya, ta’minot, uskunalarga texnik xizmat ko‘rsatish kabi yo‘nalishlarda malaka oshiradi. Barcha uch bosqich joriy etilgach, ish o‘rinlari 10 mingtaga yetadi.

На совместном предприятии «BYD Uzbekistan Factory» в Джизакской области началось производство первых электромобилей. Президент Шавкат Мирзиёев 27 июня посетил этот инновационный завод.
Это новый этап в отечественной автопромышленности, огромное историческое событие. Завод начал свою деятельность в январе этого года в ходе визита главы нашего государства в Китай. Это первый этап проекта стоимостью 160 миллионов долларов, который способен производить 50 тысяч электромобилей в год.
Совместное предприятие было обеспечено современной промышленной инфраструктурой. Проложено почти 2 километра железнодорожных путей. Для обеспечения непрерывности производства были построены склад комплектующих и логистический центр на 1,2 тысячи контейнеров.
На заводе установлены современное оборудование и роботизированные системы из Китая. Производственный процесс автоматизирован. Создана лаборатория для высокоточной проверки геометрических размеров электромобилей.
Президент осмотрел эти возможности и побеседовал с китайскими партнерами.
В настоящее время здесь производятся модели Chazor и Song Plus Champion. Шавкат Мирзиёев оставил свою подпись на первом электромобиле, сошедшем с конвейера.
Здесь же главе государства была представлена информация о планах по локализации производства.
В ближайшие годы планируется расширение модельного ряда завода. В рамках второго этапа проекта стоимостью 300 миллионов долларов планируется увеличение производства до 200 тысяч электромобилей в год, а в рамках третьего этапа стоимостью 500 миллионов долларов – до 500 тысяч электромобилей.
Планы грандиозные, работа идет в ускоренном темпе. С увеличением количества электромобилей уровень локализации будет постепенно повышаться. В первую очередь будет налажено производство бамперов, стекол, лакированных и пластиковых деталей. В дальнейшем планируется выпуск аккумуляторов, электрических двигателей, алюминиевых деталей, шин и сидений.
Для того чтобы быть конкурентоспособными в этой новой отрасли, необходимы инновации и высококвалифицированные специалисты. В связи с этим подчеркнута необходимость создания RnD-центра для обучения и развития кадров, поддержки научных и инженерных изысканий. Обсуждены меры по снижению себестоимости продукции через проекты локализации. Цель на перспективу – выход на рынки региона.
Сегодня на предприятии трудятся 1,2 тысячи человек. В прошлом году 200 работников прошли обучение на заводах «UzAuto Motors». В этом году еще 92 специалиста пройдут обучение в китайских городах Сиане и Чанше по направлениям контроля качества, технологий, поставок и технического обслуживания оборудования. Когда все три этапа будут реализованы, количество рабочих мест достигнет 10 тысяч.