«YANDEXGO UB» MChJ ogohlantirildi
Raqobat qo‘mitasi tomonidan «YANDEXGO UB» MChJ ustun mavqega ega raqamli platforma operator sifatida e’tirof etilgan.
Bugungi kunda Yandex Go platformasida taksida yo‘lovchi tashish xizmatlari narxlari oshishi kuzatilmoqda va ushbu holat yuzasidan iste’molchilardan Qo‘mitaga murojaatlar kelib tushmoqda.
Mazkur holatlar yuzasidan platformaning dekabr oyidagi dastlabki 10 kunlik xizmat narxlari monitoring qilinganda narxlar dinamikasida keskin o‘zgarish kuzatilganligi aniqlandi.
«Raqobat to‘g‘risida»gi Qonunga asosan, ustun mavqega ega deb e’tirof etilgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektning ustun mavqeini suiiste’mol qilish, xususan monopol yuqori narx belgilash taqiqlanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Raqobat qo‘mitasi «YandexGo UB» MChJni taksida yo‘lovchi tashish xizmatlari narxlarini pasaytirish bo‘yicha chora ko‘rish hamda platforma narx algoritmini qayta ko‘rib chiqishi bo‘yicha ogohlantirdi.

Yandex Go обязали снизить цены на услуги такси
В последние дни на платформе Yandex Go наблюдается рост цен на услуги пассажирских перевозок, в связи с чем в Комитет по конкуренции поступает множество обращений от потребителей. Об этом сообщает пресс-служба комитета.
В ходе проведенного мониторинга цен на услуги платформы Yandex Go за первые 10 дней декабря были выявлены резкие изменения в динамике цен.
Как подчеркнули в комитете, ООО YANDEXGO UB признан оператором цифровой платформы с доминирующим положением. Согласно действующему законодательству, злоупотребление доминирующим положением хозяйствующего субъекта, в том числе установление монопольно высоких цен, запрещено.
«Исходя из вышесказанного, Комитет по конкуренции предупредил ООО YANDEXGO UB о необходимости принять меры по снижению цен на услуги пассажирских перевозок и пересмотреть алгоритм ценообразования платформы», — говорится в сообщении.