Rossiyaning Penza viloyatidagi YTHda halok bo‘lgan 8 nafar hamyurtimiz jasadi Mudofaa vazirligining harbiy-transport samolyotida O‘zbekistonga olib kelindi. Halok bo‘lganlarning barchasi Xorazm viloyatidan bo‘lgan.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga asosan Hukumat farmoyishi bilan Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi o‘rinbosari boshchiligida tashkil etilgan ishchi guruh kecha, 12 yanvar kuni Penza viloyatiga yetib borib, Rossiya Federatsiyasining mas’ul idoralari rahbarlari bilan uchrashdi va hamkorlik asosida tashkiliy hamda amaliy harakatlar olib borilgan.
Shundan so‘ng maxsus bort Rossiya Federatsiyasidan uchib, 13 yanvar kuni soat 06:50 larda Xorazm viloyatidagi «Urganch» xalqaro aeroportga kelib qo‘ndi.
Rossiya Federatsiyasi mas’ullari yuzaga kelgan mazkur baxtsiz hodisa oqibatlarini zudlik bilan bartaraf etish, jarohatlanganlarga tez tibbiy yordam ko‘rsatishda yaqindan ko‘mak berishgan.
Jarohatlangan fuqarolarning 1 nafari 12 yanvar kuni tonggi vaqtda Penza shahridagi shifoxonada shifokorlarning muolajalariga qaramasdan vafot etgan.
Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar, Tashqi ishlar, Sog‘liqni saqlash va Transport vazirliklari hamkorligida 8 nafar vafot etgan fuqarolarning jasadlari yashash manzillariga yuborildi. Hozirda mahalliy hokimliklar tomonidan dafn marosimlarini o‘tkazish yuzasidan tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Jarohatlangan yana 1 nafar fuqaro Penza shahridagi kasalxonada, davolanish ishlari yakuniga yetgandan so‘ng O‘zbekiston Respublikasiga qaytariladi. Hozirgi vaqtda kasalxonaga joylashtirilgan fuqaro shifokorlarning qat’iy nazoratiga olinib, tegishli muolajalar o‘tkazilmoqda.

В Хорезм доставили тела восьми граждан, погибших в ДТП в России
Спецсамолет Минобороны, доставивший тела восьми человек, сегодня утром приземлился в международном аэропорту «Ургенч».
Тела погибших в ДТП в Пензенской области России были доставлены в Узбекистан на специальном самолете Министерства обороны. Об этом сообщили в МЧС.
Сообщается, что рабочая группа, созданная распоряжением правительства по поручению президента, 12 января прибыла в Пензенскую область, где встретилась с руководителями ответственных ведомств Российской Федерации, а также на основе сотрудничества были проведены организационные и практические мероприятия. После этого специальный борт вылетел из РФ и 13 января в 6:50 приземлился в международном аэропорту «Ургенч».
1 из пострадавших граждан скончался утром 12 января в больнице города Пензы, несмотря на медицинскую помощь.
В сотрудничестве с министерствами чрезвычайных ситуаций, внутренних дел, иностранных дел, здравоохранения и транспорта тела погибших граждан были отправлены по адресам проживания. В настоящее время местными властями ведутся подготовительные работы по проведению похорон.
Еще один пострадавший находится в больнице города Пензы, после завершения лечения он будет возвращен в Узбекистан.