Andijondagi portlash bo‘yicha FVV ham rasmiy ma’lumot berdi
Bugun, 26-fevral kuni taxminan 10:30da shahar tibbiyot birlashmasiga qarashli markaziy poliklinikasining isitish qozonxonasida portlash sodir bo‘lgani haqida xabar berilgandi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi hodisa yuzasidan rasmiy ma’lumot berdi.
Birlamchi ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur holatning kelib chiqishiga, isitish qozonining nosozligi sabab bo‘lgan.
Avariya natijasida, voqea joyidan uzoq bo‘lmagan, flyuorografiya xonasida navbatdagi tibbiy ko‘rikdan o‘tayotgan Andijon shahri 4-sonli umumta’lim maktabining o‘quvchilari jabrlangan.
Aniqlanishicha, 9-sinfning 18 nafar o‘quvchisi va ularni kuzatib borgan 4 nafar o‘qituvchi yengil jarohat olgan, ularning ahvoli qoniqarli. Shuningdek, o‘rta darajadagi jarohatlangan ikki nafar o‘quvchilarga tezkor yordam ko‘rsatilgan. Ularning ham salomatligi qoniqarli darajada, deyiladi xabarda.
Qayd etilishicha, mazkur holat yuzasidan, sodir bo‘lgan vaziyatning kelib chiqish sabablari, jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha Andijon shahar hokimiyati, Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar, Sog‘liqni saqlash, Xalq ta’limi boshqarmalari rahbarlari hamda «O‘ztransgaz» mutaxassislari tarkibidan iborat komissiya tuzilgan.

МЧС прокомментировало информацию о взрыве в Андижане
Ранее мы сообщали о том, что 26 февраля в помещении котельной центральной поликлиники при Андижанском городском медицинском объединении произошел взрыв котла.
Министерство чрезвычайных проишествий прокомментировало данную информацию.
По предварительным данным, причиной аварии явилась неисправность котлового оборудования.
В результате аварии пострадали находившиеся рядом ученики общеобразовательной школы №4, проходившие ежегодный осмотр в кабинете флюорографии, расположенном недалеко от котельной.
Стало известно, что 18 учеников 9-класса и сопровождавшие их 4 преподавателя получили легкие ранения, их состояние удовлетворительное. Двоим пострадавшим ученикам, понадобилось оказать оперативную помощь, их состояние удовлетворительное.
По данным министерства, на месте сформирована комиссия в составе руководителей хокимията города Андижана, областных управлений по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, здравоохранения, народного образования и специалистов АО «Узтрансгаз» для изучения причин происшествия, оказания помощи пострадавшим.