Андижондаги портлаш бўйича ФВВ ҳам расмий маълумот берди
Бугун, 26 февраль куни тахминан 10:30да шаҳар тиббиёт бирлашмасига қарашли марказий поликлиникасининг иситиш қозонхонасида портлаш содир бўлгани ҳақида хабар берилганди.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳодиса юзасидан расмий маълумот берди.
Бирламчи маълумотларга кўра, мазкур ҳолатнинг келиб чиқишига, иситиш қозонининг носозлиги сабаб бўлган.
Авария натижасида, воқеа жойидан узоқ бўлмаган, флюорография хонасида навбатдаги тиббий кўрикдан ўтаётган Андижон шаҳри 4-сонли умумтаълим мактабининг ўқувчилари жабрланган.
Аниқланишича, 9-синфнинг 18 нафар ўқувчиси ва уларни кузатиб борган 4 нафар ўқитувчи енгил жароҳат олган, уларнинг аҳволи қониқарли. Шунингдек, ўрта даражадаги жароҳатланган икки нафар ўқувчиларга тезкор ёрдам кўрсатилган. Уларнинг ҳам саломатлиги қониқарли даражада, дейилади хабарда.
Қайд этилишича, мазкур ҳолат юзасидан, содир бўлган вазиятнинг келиб чиқиш сабаблари, жабрланганларга ёрдам кўрсатиш бўйича Андижон шаҳар ҳокимияти, Фавқулодда вазиятлар, Ички ишлар, Соғлиқни сақлаш, Халқ таълими бошқармалари раҳбарлари ҳамда «Ўзтрансгаз» мутахассислари таркибидан иборат комиссия тузилган.

МЧС прокомментировало информацию о взрыве в Андижане
Ранее мы сообщали о том, что 26 февраля в помещении котельной центральной поликлиники при Андижанском городском медицинском объединении произошел взрыв котла.
Министерство чрезвычайных проишествий прокомментировало данную информацию.
По предварительным данным, причиной аварии явилась неисправность котлового оборудования.
В результате аварии пострадали находившиеся рядом ученики общеобразовательной школы №4, проходившие ежегодный осмотр в кабинете флюорографии, расположенном недалеко от котельной.
Стало известно, что 18 учеников 9-класса и сопровождавшие их 4 преподавателя получили легкие ранения, их состояние удовлетворительное. Двоим пострадавшим ученикам, понадобилось оказать оперативную помощь, их состояние удовлетворительное.
По данным министерства, на месте сформирована комиссия в составе руководителей хокимията города Андижана, областных управлений по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, здравоохранения, народного образования и специалистов АО «Узтрансгаз» для изучения причин происшествия, оказания помощи пострадавшим.