25 yanvar kuni tarmoqda Buxoroda 23 nafar yosh bola «Sinepar» siropini ichish tufayli bolalar o‘limi kuzatilgani haqida xabar tarqalgandi.
SSV holat yuzasidan bayonot berib. xabarni asossiz deya atadi.
Ta’kidlanishicha, «Bukhara news» axborot resursi tomonidan ma’lumotlarning haqqoniyligi o‘rganilmasdan videomurojaat e’lon qilinganligi oqibatida aholi orasida vahima chiqarishga qaratilgan ma’lumotlar tarqatilganligi holati bo‘yicha viloyat prokuraturasi tomonidan Jinoyat Kodeksining 244 1-moddasi (jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
O‘zbekiston Respublikasining «Axborotlashtirish to‘g‘risida»gi Qonunining 12¹- moddasida axborot resursining egasi, shu jumladan blogerlarga o‘z veb - saytiga va (yoki) veb - sayt sahifasiga yoxud boshqa axborot resursiga hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot joylashtirilguniga qadar uning to‘g‘riligini tekshirish majburiyati yuklatilgan.
Qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov harakatlarini olib borish viloyat IIBga yuklatildi.

По факту распространения ложной информации о смерти детей от сиропа «Цинепар» возбуждено уголовное дело
Ранее в социальных сетях распространилась информация о том, что в Бухарской области после приема сиропа «Цинепар» за один день скончались 23 детей. Данную информацию опровергла пресс-служба Минздрава.
В прокуратуре Бухарской сообщили, что согласно закону РУз «Об информатизации», владелец веб-сайта либо иного информационного ресурса, в том числе блогер, обязан проверять достоверность общедоступной информации перед публикацией.
«Несмотря на это, на Telegram-канале Bukhara News было опубликовано видеообращение о смерти детей, принимавших сироп «Цинепар», которое было направлено на всплеск паники в обществе», - говорится в сообщении.
В связи с этим по данному факту прокуратурой Бухарской области было возбуждено уголовное дело по статье 244-1 УК (Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку). Ведется следствие.