Chiroqchida YPX xodimlari bilan janjallashgan uch kishi qamaldi
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan «Ichki ishlar xodimlari va fuqarolar o‘rtasidagi tortishuv» sarlavhali video tarqaldi.
Aniqlanishicha, 26aprel kuni YPX inspektori B.B. hamkasbi B.K. bilan Chiroqchi tumani «Oziq ovqat dehqon bozori» MChJ ro‘parasidagi ko‘chada yuzaga kelgan tirbandlikni oldini olish maqsadida, Yo‘l harakati qoidalarining 3.27 belgisiga rioya etmasdan taqiqlangan joyda to‘xtab turgan avtomashinalarni ovoz kuchaytirgich orqali yo‘l harakati qoidalariga rioya etishga chaqirgan.
Biroq, fuqarolar N.Sh., N.B., Q.A., lar YPX inspektori boshqaruvidagi avtomashinani harakatlanishiga yo‘l qo‘ymasdan, yoniga boshqa fuqarolarni to‘plab, xizmat avtomashinasini to‘xtatib, YPX xodimlarini xizmat kiyimi, bodi kamerasi va ko‘krak nishonini yulib olib, ularning qonuniy faoliyatiga faol qarshilik ko‘rsatishgan.
Mazkur holatlar yuzasidan 26.04.2022 yilda Chiroqchi tuman prokuraturasi tomonidan jinoyat kodeksining 219-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, N.Sh., N.B., Q.A., lar qamoqqa olindi.

В Кашкадарье произошел конфликт между группой граждан и инспекторами ДПС
В социальных сетях распространилось видео конфликта между сотрудниками правоохранительных органов и гражданами в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области. В областной прокуратуре прокомментировали данный инцидент.
Выяснилось, что 26 апреля примерно в 17:30 часов инспекторы ДПС Б.Б. и Б.К., находясь в служебном автомобиле, с помощью звукоусиливающей аппаратуры призывали водителей автомобилей, припаркованных в запрещенных местах, соблюдать правила дорожного движения, чтобы предотвратить пробки перед рынком.
Однако граждане Н.Ш., Н.Б. и К.А., препятствуя движению служебного автомобиля, собрали вокруг себя других граждан и остановили автомобиль. Они порвали служебную форму инспекторов ДПС, сорвали нательные камеры и значки и активно препятствовали исполнению должностных обязанностей сотрудниками.
По данному факту прокуратурой Чиракчинского района возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса (Сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг).
Трое граждан, оказывавших активное сопротивление, были задержаны. Ведутся оперативно-следственные мероприятия по установлению других участников противоправных действий.