Tarmoqda 1 yoshga to‘lmagan bolani onasi ko‘chaga tashlab ketganligi to‘g‘risida xabar tarqaldi.
Mazkur holat Bolalar ombudsmani tomonidan alohida nazoratga olinib, ichki ishlar va prokuratura organlari tomonidan o‘rganilmoqda.
Dastlabki ma’lumotga ko‘ra, O.J (Sirdaryo viloyatida yashovchi, 2004-yilda tug‘ilgan ayol) 7 oylik farzandi N.O (2024-yil oktyabrda tug‘ilgan, o‘g‘il bola)ni Samarqand viloyatining Oqdaryo tumanidagi mahalla ko‘chasida tashlab ketib, o‘zi yashiringanligi aniqlangan.
Holat yuzasidan hozirda tuman IIB tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Bola tumandagi go‘daklar uchun bolalar uyiga joylashtirilib, unga hozirda zarur bo‘lgan parvarish ko‘rsatilmoqda.
Hozirda onaning o‘z farzandiga nisbatan sodir etgan g‘ayriqonuniy harakatlariga huquqiy baho berish jarayoni bormoqda.

В Самарканде мать бросила на улице 7-месячного ребенка. В пресс-службе Детского омбудсмана предоставили официальную информацию по данной ситуации.
Сообщается, что ситуация находится на контроле Детского обмудсмана, и расследуется органами внутренних дел и прокуратуры.
По предварительной информации, жительница Сырдарьинской области О.Ж., 2004 года рождения, бросила своего 7-месячного ребенка Н.О. (мальчик, родившийся в октябре 2024 года) на улице в одном из махаллей Акдарьинского района Самаркандской области, и скрылась.
В настоящее время районным ОВД проводится предварительное следствие.
В настоящее время проводится процесс правовой оценки противоправных действий матери в отношении своего ребенка.