Navoiylik ayol nima uchun o‘zi va uch nafar qizchasi joniga suiqasd qilganiga oydinlik kiritildi
Yaqinda Navoiy viloyatining Navbahor tumanidagi «Sovungar» mahallasida yashovchi ayol o‘zi va farzandlarining joniga suiqasd qilgani bilan bog‘liq holat haqida xabar qilgan edik.
Ushbu hodisa sabablarini o‘rganish maqsadida Oliy Majlis Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi M.Kadirxanova Navoiy viloyati hokimligiga xat bilan chiqdi.
Aniqlanishicha, 1989 yilda to‘g‘ilgan Z.Jabborova va uning farzandlari poyezd ularga yaqinlashib kelgan vaqtda temir yo‘l iziga yugurib chiqib, ikkita rels orasiga yotib olganligi natijasida yuk poyezdi ularni urib yuborgan.
Nima sababdan ayol farzandlarini joniga suiqasd qilgan degan savol qo‘mita raisi M.Kadirxanovani befar qoldirmadi.
Fuqaro Z. Jabborovaning yaqin qarindoshlari bilan suhbatlashilganda, oilaviy sharoiti moddiy jihatdan o‘rtaholligi, so‘nggi vaqtlarda u bilan turmush o‘rtog‘i O.Ro‘ziyev «Sen o‘g‘il farzand tug‘maysan» deb janjallashib turganligi sababli, uning ruhiyatida o‘zgarishlar bo‘lganligi, lekin qolgan oila a’zolari yoki boshqa shaxslar bilan kelishmovchilikka bormaganligi, ruhiy jihatdan sog‘lomligi, yaqin qarindoshlari orasida ruhiy kasallik belgilari mavjud bo‘lganlar yo‘qligi aniqlangan.
Ushbu mahalla patronaj hamshirasining bergan ma’lumotiga ko‘ra, fuqaro Z.Jabborova 2021 yilning yanvar oyida homiladorligi tufayli murojaat qilgan. U tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilganda ushbu homila ham qiz ekanligi aniqlangan. Natijada ayol o‘z xohishi bilan homilasini oldirib tashlagan.
Bundan tashqari, fuqaro Z.Jabborova oilasidagi kelishmovchilik yuzasidan biror marotaba MFY xodimlariga yoki tuman IIB profilaktika inspektoriga murojaat qilmaganligi aniqlandi.
Ayni vaqtda Navoiy transport prokuraturasi tomonidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Mazkur holat Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi tomonidan nazoratga olingan.

Стало известно, почему женщина бросилась под поезд с тремя детьми в Навоийской области
Ранее Xabar.uz сообщал о том, что в 31-летняя жительница Навоийской области бросилась под поезд вместе со своими детьми.
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства М.Кадирханова обратилась с письмом в хокимият Навоийской области для изучения причин этого случая, говорится в сообщении Сената.
Установлено, что 1989 года рождения З.Джабборова и ее дети были сбиты грузовым поездом по причине того, что они выбежали на железнодорожные пути и легли между двумя рельсами в тот момент, когда к ним приближался состав.
При разговоре с близкими родственниками гражданки З. Джабборовой выяснилось, что хотя ее семейное материальное положение было средним, в последнее время у нее произошли изменения в психике из-за конфликтов с супругом О. Рузиевым. Он упрекал ее словами «Ты не рожаешь мальчика». Однако она не была в ссоре с остальными членами семьи или другими лицами, психически считалась здоровой, у близких родственников также не выявлены признаки психического заболевания.
По сведениям патронажной медсестры этой махалли, в январе 2021 года в связи с беременностью гражданка З.Джабборова обратилась к врачу. Пройдя медицинское обследование, узнала, что ожидает в очередной раз девочку. В результате женщина добровольно сделала аборт.
Кроме того, установлено, что гражданка З.Джаббарова ни разу не обращалась к сотрудникам махаллинского схода граждан или инспектору по профилактике УВД района по поводу разногласий в семье.