Навоийлик аёл нима учун ўзи ва уч нафар қизчаси жонига суиқасд қилганига ойдинлик киритилди
Яқинда Навоий вилоятининг Навбаҳор туманидаги «Совунгар» маҳалласида яшовчи аёл ўзи ва фарзандларининг жонига суиқасд қилгани билан боғлиқ ҳолат ҳақида хабар қилган эдик.
Ушбу ҳодиса сабабларини ўрганиш мақсадида Олий Мажлис Сенати Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси М.Кадирханова  Навоий вилояти ҳокимлигига хат билан чиқди.
Аниқланишича, 1989 йилда  тўғилган З.Жабборова ва унинг фарзандлари поезд уларга яқинлашиб келган вақтда темир йўл изига югуриб чиқиб, иккита рельс орасига ётиб олганлиги натижасида юк поезди уларни уриб юборган.
Нима сабабдан аёл фарзандларини жонига суиқасд қилган деган савол қўмита раиси М.Кадирхановани бефар қолдирмади.
Фуқаро З. Жабборованинг яқин қариндошлари билан суҳбатлашилганда, оилавий шароити моддий жиҳатдан ўртаҳоллиги, сўнгги вақтларда у билан турмуш ўртоғи О.Рўзиев «Сен ўғил фарзанд туғмайсан» деб жанжаллашиб турганлиги сабабли, унинг руҳиятида ўзгаришлар бўлганлиги, лекин қолган оила аъзолари ёки бошқа шахслар билан келишмовчиликка бормаганлиги, руҳий жиҳатдан соғломлиги, яқин қариндошлари орасида руҳий касаллик белгилари мавжуд бўлганлар йўқлиги аниқланган.
Ушбу маҳалла патронаж ҳамширасининг берган маълумотига  кўра, фуқаро З.Жабборова 2021 йилнинг январь ойида ҳомиладорлиги туфайли мурожаат қилган. У тиббий кўрикдан ўтказилганда ушбу ҳомила ҳам қиз эканлиги аниқланган. Натижада аёл ўз хоҳиши билан ҳомиласини олдириб ташлаган.
Бундан ташқари, фуқаро З.Жабборова оиласидаги келишмовчилик юзасидан бирор маротаба МФЙ ходимларига ёки туман ИИБ профилактика инспекторига мурожаат қилмаганлиги аниқланди.
Айни вақтда Навоий транспорт прокуратураси томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Мазкур ҳолат Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси томонидан назоратга олинган.

Стало известно, почему женщина бросилась под поезд с тремя детьми в Навоийской области
Ранее Xabar.uz сообщал о том, что в 31-летняя жительница Навоийской области бросилась под поезд вместе со своими детьми.
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства М.Кадирханова обратилась с письмом в хокимият Навоийской области для изучения причин этого случая, говорится в сообщении Сената.
Установлено, что 1989 года рождения З.Джабборова и ее дети были сбиты грузовым поездом по причине того, что они выбежали на железнодорожные пути и легли между двумя рельсами в тот момент, когда к ним приближался состав.
При разговоре с близкими родственниками гражданки З. Джабборовой выяснилось, что хотя ее семейное материальное положение было средним, в последнее время у нее произошли изменения в психике из-за конфликтов с супругом О. Рузиевым. Он упрекал ее словами «Ты не рожаешь мальчика». Однако она не была в ссоре с остальными членами семьи или другими лицами, психически считалась здоровой, у близких родственников также не выявлены признаки психического заболевания.
По сведениям патронажной медсестры этой махалли, в январе 2021 года в связи с беременностью гражданка З.Джабборова обратилась к врачу. Пройдя медицинское обследование, узнала, что ожидает в очередной раз девочку. В результате женщина добровольно сделала аборт.
Кроме того, установлено, что гражданка З.Джаббарова ни разу не обращалась к сотрудникам махаллинского схода граждан или инспектору по профилактике УВД района по поводу разногласий в семье.