O‘zbekistonga sovuq antitsiklon kirib kelyapti
Bugun O‘zbekiston hududiga Volga bo‘yi hududlaridan nam va salqin havo massalari kirib kelishi boshlanadi. Respublika bo‘yicha qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, ba’zi joylarda momaqaldiroq bo‘ladi. Kunduz kuni havo harorati 23-28° atrofida bo‘ladi.
Ertaga faqat Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida kechasi va ertalab, Toshkent viloyatida va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida esa kechasi va kun davomida yomg‘ir yog‘ishi saqlanib turadi. Respublikaning qolgan hududlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi. Respublikaning barcha hududlari sovuq antitsiklon ta’siri ostida bo‘ladi, buning hisobiga harorat foni iqlim me’yoridan 6-9° ga past bo‘ladi va 21-26° dan yuqori bo‘lmaydi.
Yakshanba kuni hududning katta qismida quruq va kam bulutli ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, faqat Toshkent viloyatida va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida kechqurun momaqaldiroq bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi biroz ehtimoli bor. Kechasi havo harorati 10-15° gacha pasayadi, kunduzi esa 23-28° gacha biroz ko‘tariladi.
27-29 mayda respublika bo‘yicha ba’zi shimolda 18-23 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlari kuzatilishi kutilmoqda.
Respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida 27-29 may kunlari vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, 27-28 may kunlari ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi, sel-suv toshqin hodisalari kuzatilishi mumkin.

На этой неделе ожидаются дожди и понижение температуры до 21 градуса
Сегодня на территорию нашей страны начнется вторжение влажной и прохладной воздушной массы с районов Поволжья. По республике пройдут кратковременные дожди, местами с грозами. Дневная температура воздуха будет в пределах 23-28°, сообщает Узгидромет.
Завтра дожди сохранятся лишь в ночные и утренние часы по Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областям, а по Ташкентской области и областям Ферганской долины ночью и в течение дня. По остальной территории республики осадков не ожидается. Вся территория республики будет находиться под влиянием холодного антициклона, в связи с чем температурный фон будет ниже климатической нормы на 6-9° и не превысит 21-26°.
В воскресенье по большей части территории ожидается сухая и малооблачная погода, лишь по Ташкентской области и областям Ферганской долины в вечерние часы есть небольшая вероятность выпадения кратковременного дождя с грозой. В ночные часы температура воздуха понизится до 10-15°, а днем немного повысится до 23-28°.
27-29 мая местами по республике ожидается усиление ветра до 18-23 м/с, в отдельных районах с пыльным позёмком.
По предгорным и горным районам республики 27-29 мая временами пройдут дожди, 27-28 мая местами сильные, возможны селе-паводковые явления.