Qoraqalpog‘istonda Qizil kitobga kiritilgan Buxoro bug‘ulari ovlandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tasarrufidagi Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati xodimlari tomonidan 3 bosh Buxoro bug‘usi ovlanganligi aniqlandi.
Holat Qoraqalpog‘iston Respublikasi Beruniy tumani IIB tomonidan o‘rganilganda, bir bosh erkak va ikki bosh urg‘ochi bug‘ular ov miltig‘i bilan o‘ldirilgani ma’lum bo‘lgan.
Hodisa joyi ko‘zdan kechirilganida esa rezervatning zaxira yerlaridan 2 ta ov miltig‘i o‘q dorisining plastik bo‘laklari, qonga o‘xshash qizil dog‘lar va ov miltig‘i topilgan. Ov miltig‘i ashyoviy dalil sifatida olingan.
Qizil kitobga kiritilgan Buxoro bug‘ulari o‘ldirilishi natijasida hayvonot dunyosiga jami 3 mlrd 375 mln so‘mlik moddiy zarar yetkazilgan.
Holat yuzasidan fuqaro M.K. Jinoyat kodeksining 202-moddasi (hayvonot yoki o‘simlik dunyosidan foydalanish tartibini buzish) 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda gumon qilinib, qo‘lga olingan.
Vazirlikka ko‘ra, hozirda hodisa bo‘yicha Beruniy tumani IIB tergov bo‘linmasi tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergovga qadar tekshiruv ishlari olib borilmoqda.

В Каракалпакстане браконьер убил трех бухарских оленей и нанес ущерб на более чем 3 млрд сумов
На территории Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, сотрудники заповедника обнаружили туши трех бухарских оленей. Об этом сообщает пресс-служба Минэкологии.
В ходе расследования, проведенного сотрудниками РОВД Берунийского района Республики Каракалпакстан, был установлен факт незаконной охоты и отстрела одного самца и двух самок бухарских оленей из охотничьего ружья.
В ходе осмотра места происшествия были обнаружены 2 пластиковые гильзы от патронов, пятна крови и охотничье ружье, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
В результате гибели бухарских оленей, занесенных в Красную книгу Узбекистана, животному миру был нанесен материальный ущерб на сумму 3 млрд 375 млн сумов.
В настоящее время подозреваемый в совершении преступления задержан, в отношении него возбуждено уголовное дело, ведется следствие.