Sirdaryoda uyga o‘g‘rilikka tushgan shaxs 14 yoshli qizni pichoqlab o‘ldirdi
Joriy yil 20-avgust kuni soat 04:00larda noma’lum shaxs Sirdaryo viloyati Xovos tumani, Minor ko‘chasidagi uylarning biriga yashirin kirib, uyning barcha xonalaridan pul va qimmatbaho buyumlarni izlash jarayonida yotoqxonada yotgan 14 yoshli qizni, uning yuzini ko‘rib qolganligi sababli, pichoq bilan qasddan o‘ldirgan.
Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinovning Xabar.uz nashriga ma’lum qilishicha, shundan so‘ng, o‘g‘ri pullarni qidirishni davom ettirib, uyning boshqa xonasida nomoz o‘qish uchun tayyorgarlik ko‘rayotgan 78 yoshli ayolga pichoq bilan tahdid qilgan holda pullar qayerda ekanligini talab qilgan. Biroq, ayoldan «pullar yo‘q» degan javobni olgach, hodisa joyidan yashiringan.
Mazkur holat yuzasidan Xovos tumani prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Jinoyatni fosh etish borasida tergov-tezkor guruhi tomonidan olib borilgan tezkor surishtiruv harakatlari davomida, ushbu jinoyatni 1997-yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, muqaddam bir necha marotaba sudlangan, oxirgi marotaba 2018-yilda bosqinchilik bilan sudlanib, hozirda manzil koloniyada jazo o‘tayotgan shaxs sodir etganligi aniqlandi.

В Сырдарье при ограблении преступник убил 14-летнюю девочку
20 августа примерно в 04:00 часов неизвестный проник в один из домов на улице Минор Хавастского района Сырдарьинской области. Во время поиска денег и ценных предметов 14-летняя девочка, находившаяся в комнате, увидела лицо преступника. Из-за этого он убил девочку, ранив её ножом. Об этом Xabar.uz сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
После убийства преступник продолжил поиски и в одной из комнат обнаружил 78-летнюю женщину, готовившуюся в это время совершать утреннюю молитву. Угрожая ей ножом, он потребовал показать места хранения денег. Узнав, что денег в доме нет, он скрылся с места преступления.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 97 (Уышленное убийство) Уголовного кодекса.
В ходе оперативно-розыскных действий, установлено, что преступление совершил 25-летний житель Наманганской области, ранее неоднократно судимый. В последний раз он был осужден за разбой в 2018 году и в настоящее время числился отбывающим наказание в колонии-поселении.