Soxta «Yulduz» ming AQSh dollari bilan qo‘lga olindi
Namangan viloyat IIB boshlig‘i nomiga 27 yoshli Xasanboy Q., ariza bilan murojaat qilgan. Unda o‘zini Namangan Davlat universiteti talabasi deb tanishtirgan «Yulduz» ismli shaxs bilan Telegram ijtimoiy tarmog‘i orqali yaqindan tanishib, u bilan ishqiy munosabatlarga kirishishi haqida gaplashganini ma’lum qilgan. So‘ng unga o‘zini «Oydina» deb tanishtirgan shaxs «Yulduz» bilan o‘rtasidagi yozishmalarni internet tarmog‘iga chiqarib, oila-a’zolariga ma’lum qilishlik bilan tahdid qilib, ushbu yozishmalarni tarqatmasligi evaziga 1 000 AQSh dollar berishni talab qilgan.
Ushbu pullarni Chortoq tumani Zargar ko‘chasida S.A., ismli fuqaro olayotgan vaqtida IIB xodimlari tomonidan ushlangan.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida, Xasanboy Q.,dan 1 000 AQSh dollarni olgan S.A., «Yulduz» ismli shaxsning yaqin dugonasi ekanligini, uning iltimosiga binoan ushbu pullarni olganligi ma’lum bo‘lgan. 21 yoshli Yulduzxon A., tovlamachilik yo‘li bilan qo‘lga kiritilgan 1 000 AQSh dollar pullarni S.A.,dan olgan vaqtida ushlanib, «Oydina» va «Yulduz» ham uning o‘zi ekanligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Namangan shahri bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Yulduz A.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 1-qismi (Tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilingan.

В Намангане девушка под чужим именем шантажировала парня личной перепиской и потребовала 1000 долларов
В УВД Наманганской области с заявлением обратился 27-летний Хасанбой К., в котором указал, что в марте текущего года через Telegram познакомился с девушкой, которая представилась ему студенткой Наманганского государственного университета по имени «Юлдуз». Между ними завязалась переписка и возникли любовные отношения. Через некоторое время, ему написала девушка, которая представилась «Ойдин», и пригрозила опубликованием переписки между ним и «Юлдуз» в сети, а так же распространением ее среди его родственников, и потребовала у него взамен не распространения данной информации деньги в размере 1.000 долларов США. Об этом сообщает пресс-служба Следственного департамента при МВД.
В ходе проведённого оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов на улице Заргар Чартакского района была задержана С.А. в момент получения вышеуказанной суммы денег.
В ходе проведённой доследственной проверки С.А. сообщила, что она является близкой подругой «Юлдуз» и не имеет никакого отношения к произошедшему, а вышла получить деньги от Хасанбоя К., по просьбе своей подруги. После этого оперативное мероприятие было продолжено и была задержана 21-летняя Юлдузхон А. в момент получения денег в размере 1.000 долларов США от С.А.
Кроме этого, следствием было установлено, что «Ойдин» и «Юлдуз» является одним и тем же лицом.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД города Намангана в отношении Юлдуз А. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и она была привлечена в качестве подозреваемой. Расследование продолжается.