Сохта «Юлдуз» минг АҚШ доллари билан қўлга олинди
Наманган вилоят ИИБ бошлиғи номига 27 ёшли Хасанбой Қ., ариза билан мурожаат қилган. Унда ўзини Наманган Давлат университети талабаси деб таништирган «Юлдуз» исмли шахс билан Telegram ижтимоий тармоғи орқали яқиндан танишиб, у билан ишқий муносабатларга киришиши ҳақида гаплашганини маълум қилган. Сўнг унга ўзини «Ойдина» деб таништирган шахс «Юлдуз» билан ўртасидаги ёзишмаларни интернет тармоғига чиқариб, оила-аъзоларига маълум қилишлик билан таҳдид қилиб, ушбу ёзишмаларни тарқатмаслиги эвазига 1 000 АҚШ доллар беришни талаб қилган.
Ушбу пулларни Чортоқ тумани Заргар кўчасида С.А., исмли фуқаро олаётган вақтида ИИБ ходимлари томонидан ушланган.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, Хасанбой Қ.,дан 1 000 АҚШ долларни олган С.А., «Юлдуз» исмли шахснинг яқин дугонаси эканлигини, унинг илтимосига биноан ушбу пулларни олганлиги маълум бўлган. 21 ёшли Юлдузхон А., товламачилик йўли билан қўлга киритилган 1 000 АҚШ доллар пулларни С.А.,дан олган вақтида ушланиб, «Ойдина» ва «Юлдуз» ҳам унинг ўзи эканлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Наманган шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Юлдуз А.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 1-қисми (Товламачилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

В Намангане девушка под чужим именем шантажировала парня личной перепиской и потребовала 1000 долларов
В УВД Наманганской области с заявлением обратился 27-летний Хасанбой К., в котором указал, что в марте текущего года через Telegram познакомился с девушкой, которая представилась ему студенткой Наманганского государственного университета по имени «Юлдуз». Между ними завязалась переписка и возникли любовные отношения. Через некоторое время, ему написала девушка, которая представилась «Ойдин», и пригрозила опубликованием переписки между ним и «Юлдуз» в сети, а так же распространением ее среди его родственников, и потребовала у него взамен не распространения данной информации деньги в размере 1.000 долларов США. Об этом сообщает пресс-служба Следственного департамента при МВД.
В ходе проведённого оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов на улице Заргар Чартакского района была задержана С.А. в момент получения вышеуказанной суммы денег.
В ходе проведённой доследственной проверки С.А. сообщила, что она является близкой подругой «Юлдуз» и не имеет никакого отношения к произошедшему, а вышла получить деньги от Хасанбоя К., по просьбе своей подруги. После этого оперативное мероприятие было продолжено и была задержана 21-летняя Юлдузхон А. в момент получения денег в размере 1.000 долларов США от С.А.
Кроме этого, следствием было установлено, что «Ойдин» и «Юлдуз» является одним и тем же лицом.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД города Намангана в отношении Юлдуз А. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и она была привлечена в качестве подозреваемой. Расследование продолжается.