Toshkentdagi maktabda sil kasalligi aniqlangani bo‘yicha rasmiy munosabat berildi
Bemorning opasi M.D.ning so‘zlariga ko‘ra, singlisi M.S. so‘nggi oylarda tez-tez betob bo‘lgan. Davolanish uchun faqat xususiy klinikaga murojaat qilgan. Oxirgi marta LOR-shifokor ko‘rigidan keyin 3-son ftiziatriya dispanseriga yuborilgan.
Dispanserda o‘tkazilgan rentgenografiya tekshiruvi natijasida unga «O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi yallig‘langan sili, yemirilish davri, BK +» tashxisi qo‘yilgan va bemor darhol Toshkent shahar bolalar sil kasalliklari shifoxonasiga yotqizilgan.
M.S. bilan uyda muloqotda bo‘lgan 6 kishi (2 nafari 6 yoshgacha bolalar) 2024 yil 27 dekabrda 3-son ftiziatriya dispanserida rentgen tekshiruvidan o‘tkazilgan va ularda faol sil kasalligi aniqlanmagan.
Shuningdek, M.S. bilan muloqotda bo‘lgan va kasallik yuqtirish xavfi mavjud 59-sonli umumta’lim maktabi va bemor qo‘shimcha darsga qatnagan xususiy o‘quv maktabi o‘quvchilari va o‘qituvchilari Sanitariya epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi nazorati ostida 3-son ftiziatriya dispanserida rentgenografiya va diaskin test tekshiruvlaridan o‘tkazilgan.
Tekshiruvlar davomida 1 nafar o‘quvchi (2008 yilda tug‘ilgan A.A., bemor M.S.ning yaqin dugonasi)da «O‘ng o‘pka yuqori bo‘lagi o‘choqli sili» BK abs aniqlanib, u shifoxonaga yotqizilgan.
Shuningdek, 3 nafar o‘quvchi — A.A., R.M. va E.D. va 1 nafar o‘qituvchi B.U.larda kasallikka moyillik aniqlangani sababli profilaktik davo muolajalari boshlangan.
Aniqlangan kamchiliklarlar yuzasidan Sanitariya epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan 59-sonli umumta’lim maktabi direktoriga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Bugungi kunda 59-sonli umumta’lim maktabida davlat dasturi asosida kapital rekonstruksiya ishlari olib borilayotgani sababli ushbu ta’lim muassasasining boshlang‘ich sinf o‘quvchilari 115-umumta’lim maktabida, yuqori sinf o‘quvchilari esa tumandagi 82-sonli umumta’lim maktabida o‘qishni davom ettirmoqda.
Joriy yil 21 yanvarda 82-sonli umumta’lim maktabida tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy olib borildi. 2025 yil 22 yanvar kuni esa yalpi tozalash va shamollatish tadbirlari o‘tkazildi.
Shuningdek, 115-sonli umumta’lim maktabida ham 23 yanvar kuni tegishli zararsizlantirish va dimlash tadbirlari takroriy tashkil etildi, deyiladi rasmiy munosabatda.

Как сообщили в пресс-службе Минздрава, учащаяся 11-го класса школы №59 Шайхантахурского района М. С. 26 декабря обратилась в Ташкентский городской фтизиатрический диспансер №3. По словам ее сестры, в последние месяцы М. С. часто болела, но обращалась только в частную клинику. После последнего осмотра ЛОР-врача пациентку направили в диспансер №3.
По результатам проведенной рентгенографии у М. С. был диагностирован туберкулез верхней доли правого легкого в фазе распада (BK+), после чего она была госпитализирована в Ташкентскую детскую туберкулезную больницу.
6 человек, контактировавших с больной дома (в том числе двое детей до 6 лет), также прошли рентгенологическое обследование в диспансере №3, и у них активного туберкулеза выявлено не было.
Кроме того, учащиеся и преподаватели школы №59, а также частного учебного центра, который посещала больная, прошли рентгенографию и диаскин-тест под контролем Ташкентского городского управления Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
В ходе обследования у одной из учениц (2008 года рождения, близкая подруга М. С.) был выявлен очаговый туберкулез верхней доли правого легкого (BK abs), после чего она также была госпитализирована.
Также у трех учащихся и одного преподавателя была выявлена предрасположенность к заболеванию, в связи с чем они начали профилактическое лечение.
По факту выявленных нарушений в отношении директора школы №59 был оформлен административный протокол. В настоящее время в школе №59 проводится капитальная реконструкция в рамках государственной программы, по этой причине учащиеся младших классов временно переведены в школу №115, а старшеклассники – в школу №82 того же района.
«21 января в школе №82 были повторно проведены дезинфекционные мероприятия и фумигация. 22 января проведены генеральная уборка и проветривание помещений. 23 января аналогичные дезинфекционные и фумигационные мероприятия были повторно организованы в школе №115», — говорится в сообщении.