«Baxti Tashkentskiy»ning o‘g‘li va yana besh kishi qo‘lga olindi
IIBB axborot xizmati xabar berishicha, ular orasida Qudratullayev Ixtiyor Baxtiyor o‘g‘li ham bor bo‘lib, u «Baxti Tashkentskiy» laqabi bilan tanilgan Baxtiyor Qudratullayevning o‘g‘li hisoblanadi. U Jinoyat kodeksi 165-moddasi 3-qismi (juda ko‘p miqdorda tovlamachilik) bilan gumonlanib qo‘lga olingan.
Poytaxtda Toshkent shahar IIBB va hamkor tashkilotlar tomonidan o‘tkazilayotgan tezkor-profilaktik tadbirlarning «Dolzarb qirq kunligi» doirasida bir qator jinoyatlarni sodir etgan yana besh kishi ushlanib, gumon qilinuvchi tarzida jalb etilgan:
Zafarov Begzod Baxtiyorovich (1994 yilda tug‘ilgan) — Jinoyat kodeksi 165-moddasi 2-qismi (tovlamachilik)
Jumaniyazova Nargiza Rustamovna (1983 yilda tug‘ilgan) — Jinoyat kodeksi 165-moddasi 2-qismi (tovlamachilik);
Badalov Jahongir Jo‘rayevich (1975 yilda tug‘ilgan) — Jinoyat kodeksi 165-moddasi 3-qismi, 168-moddasi 1-qismi (juda ko‘p miqdorda tovlamachilik, firibgarlik);
Sulaymonqulov Sherali Ro‘ziyevich (1978 yilda tug‘ilgan) — Jinoyat kodeksi 165-moddasi 3-qismi (juda ko‘p miqdorda tovlamachilik);
Tursunboyev Akmaljon Narimon o‘g‘li (1995 yilda tug‘ilgan) — Jinoyat kodeksi 165-moddasi 2-qismi (tovlamachilik).
Tergov qilinayotgan jinoyat ishi doirasida gumon qilinuvchilarga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov davom etmoqda.
Fuqarolar agar ushbu shaxslardan yoki guruh a’zolaridan jabr ko‘rgan bo‘lsa yoki ushbu shaxslarning jinoiy xatti-harakatlari bo‘yicha ma’lumotlarga ega bo‘lsa, Toshkent shahar IIBBning 71-206-45-69, 71-206-49-46 yoki 102 raqamlariga yoxud 99-370-73-94 Telegram raqamiga murojaat qilishi so‘ralgan. Murojaatchining shaxsi sir saqlanishi kafolatlanadi, deyiladi IIBB xabarida.
Eslatib o‘tamiz, «Baxti Tashkentskiy» laqabli Baxtiyor Qudratullayev ham dekabr oyi boshida qo‘lga olingandi.

В Ташкенте задержан сын «Бахти Ташкентского» и ряд других подозреваемых
ГУВД Ташкента и другие организации задержали в столице ещё шесть человек, подозреваемых в совершении преступлений. Операция проведена в рамках продолжающихся оперативно-профилактических мероприятий по борьбе с преступностью «Ударные 40 дней».
Среди задержанных — сын задержанного в начале декабря 52-летнего Бахтиёра Кудратуллаева, известного как «Бахти Ташкентский» и «Бахти Янгиабадский», 27-летний Ихтиёр Кудратуллаев.
Он привлечён к уголовному делу в качестве подозреваемого по части 3 статьи 156 Уголовного кодекса Узбекистана — вымогательство, совершённое в особо крупном размере, особо опасным рецидивистом, организованной группой или в её интересах, наказывается лишением свободы от 10 до 15 лет.
Дело в отношении его отца открыто по аналогичной статье, а также по части 2 статьи 276 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта в крупном размере).
В списке задержанных фигурирует первая женщина, о которой сообщает ГУВД, — Наргиза Рустамовна Жуманиязова, 40 лет. Ей предъявлено обвинение по части 2 статьи 165 УК — вымогательство, совершённое повторно или опасным рецидивистом, в крупном размере или по предварительному сговору группой лиц, наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет.
Другие задержанные:
Бегзод Бахтиёрович Зафаров, 29 лет, также подозревается по части 2 статьи 165 Уголовного кодекса.
Джахонгир Джураевич Бадалов, 48 лет — часть 3 статьи 165 и часть 1 статьи 168 — мошенничество.
Шерали Рузиевич Сулаймонкулов, 45 лет — чась 3 статьи 165.
Акмалжон Наримон угли Турсунбоев, 28 лет — часть 2 статьи 165 УК.
Жителей просят сообщать, если они пострадали от действий указанных лиц или имеют информацию об их действиях. Конфиденциальность гарантируется. Телефоны для связи: 71−206−45−69, 71−206−49−46, 102, Telegram: 99−370−73−94.
ГУВД столицы сообщает, что следствие по уголовному делу продолжается. О подробностях дела читайте в материалах по теме ниже.