Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Bekobod shahar bo‘limi tomonidan DXX shahar bo‘limi va Toshkent viloyat bojxona boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Bekobod shahrida istiqomat qiluvchi fuqaro A.X. o‘z xonadonida xorijda ishlab chiqarilgan dori vositalarini noqonuniy ravishda muomalaga kiritishga mo‘ljallangan «yama» tashkil etganligi aniqlangan.
Xususan, ushbu «yama»da O‘zbekiston Respublikasi hududiga qonuniy olib kirilganligini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan, umumiy qiymati 320 mln. so‘mlik dori vositalari hamda 84 kg «Latun» (rangli metall) parchalari saqlanayotganligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yilgan.
Mazkur holat yuzasidan A.X.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Бекабаде выявлена «яма» с незаконными лекарственными средствами
Генпрокуратура выявила в Бекабаде «яму» с незаконными лекарственными средствами, сообщает пресс-служба ведомства.
В проведенной Бекабадским городским отделом Департамента при Генеральной прокуратуре совместно с городским отделом СГБ и с сотрудниками таможни Ташкентской области оперативном мероприятии обнаружено, что гражданин А.Х., проживающий в городе Бекабаде, в своём доме создал «ЯМУ» лекарственных средств, изготовленных за рубежом и предназначенных для незаконной продажи.
В частности, было обнаружены хранящиеся в «ЯМЕ» лекарственные средства, не имеющие подтверждающих документов легального ввоза на территорию Республики Узбекистан, общей стоимостью 320 млн. сум и 84 кг кусков (цветной металл) «Латуни», которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
По данному факту в отношении А.Х. возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.