DXX «Tramadol» tarqalishiga qarshi keng qamrovli kurash o‘tkazmoqda
DXX Farg‘ona viloyati boshqarmasi va viloyat ichki ishlar boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Toshkent shahridan Qo‘qon shahri tomon harakatlanayotgan “Lasetti” rusumli avtomashina Dang‘ara tumani hududida to‘xtatildi.
Avtomashina xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning salon qismida 11.000 dona «Tramadol» tabletkasi borligi va u mashinada yo‘lovchi sifatida ketayotgan Qo‘qon shahrida yashovchi shaxslar A.Hamidov va M.Yoqubovlarga tegishli ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Aniqlanishicha, Toshkent shahrida istiqomat qiluvchi, hozirda shaxsiga aniqlik kiritilayotgan fuqaro tomonidan Qozog‘iston Respublikasidan kontrabanda yo‘li bilan olib kelingan ushbu dori vositalari kelgusida Qo‘qon shahrida sotilishi kerak bo‘lgan.
Shuningdek, DXX Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi xodimlarining ichki ishlar idoralari vakillari bilan hamkorlikda To‘rtko‘l tumanida o‘tkazgan tezkor tadbiri davomida «Bo‘ston - Qirqqiz» yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanib kelayotgan «Neksiya-3» rusumli avtomashina to‘xtatilib, tekshirildi.
Avtomashina ko‘zdan kechirilganda unda B.Bitileyev va U.Saburovlar borligi, avtomobilning old o‘rindig‘i ostida esa sotish maqsadida olib ketilayotgan 9.985 dona «Tramadol» dori vositasi borligi aniqlandi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu dori vositalari qozog‘istonlik shaxslar tomonidan Taxtako‘pir tumaniga kontrabanda yo‘li bilan olib o‘tilgan va avvaldan kelishilgan yashirin joyga qoldirib ketilgan.
Ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida chegaraoldi hududdagi yashirin joydan dori vositalarini olib, Bitileyev va Saburovlarga yetkazib bergan mahalliy cho‘pon T.Vaisov ham o‘z yashash manzilida qo‘lga olindi.
Bundan tashqari, DXX Navoiy viloyati boshqarmasi va viloyat ichki ishlar boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Nurota tumani hududida harakatlanayotgan J.Bobomurodov boshqaruvidagi «Lasetti» rusumli avtomashina to‘xtatilib, tekshirilganda, avtomashina salonida 996 dona «Tramadol» dori vositasi borligi aniqlandi va xolislar ishtirokida rasmiylashtirib olindi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida jami 21.981 dona «Tramadol» tabletkasi musodara qilindi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 27 oktyabrdagi 878-sonli qaroriga muvofiq «Tramadol» dori vositasi giyohvandlik vositalari ro‘yxatiga kiritilgan.

СГБ изъяла около 22 000 штук «Трамадола» из незаконного оборота
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Ферганской области совместно с сотрудниками областного Управления внутренних дел, на территории Дангаринского района был остановлен автомобиль марки «Ласетти», направлявшийся из Ташкента в город Коканд.
При осмотре машины, в присутствии понятых, в салоне был обнаружен препарат «Трамадол» в количестве 11.000 шт. таблеток, принадлежавший пассажирам автомобиля А.Хамидову и М.Ёкубову, жителям Коканда. Об этом «Xabar.uz» сообщили в пресс-службе СГБ.
Как выяснилось, данные лекарственные препараты, ввезенные контрабандным путем из Казахстана жителем Ташкента, личность которого в данный момент устанавливается, были предназначены для дальнейшей реализации в Коканде.
Также, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Республике Каракалпакстан совместно с представителями органов внутренних дел, в Турткульском районе был остановлен автомобиль марки «Нексия-3», двигавшийся в направлении «Бустон - Кирккиз».
При осмотре автомашины, в котором находились Б.Битилеев и У.Сабуров, под передним сиденьем авто обнаружены 9.985 шт. таблеток «Трамадола», предназначенных для реализации.
Как выяснилось, эти лекарственные препараты были ввезены контрабандным путем казахскими подельниками указанных лиц на территорию Тахтакупырского района Республики Каракалпакстан и спрятаны в заранее обусловленном месте.
В результате предпринятых мер по месту своего жительства был задержан местный пастух Т.Ваисов, изъявший из тайника спрятанные лекарственные средства и передавший их Битилееву и Сабурову.
Кроме того, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Навоийской области совместно с сотрудниками областного Управления внутренних дел, был остановлен автомобиль марки «Ласетти» под управлением местного жителя Дж.Бобомуродова, передвигавшийся по территории Нуратинского района. При осмотре в салоне автомашины обнаружено и в процессуальном порядке изъято 996 шт. таблеток «Трамадола».
В результате проведенных оперативных мероприятий, в общей сложности было изъято 21.981 шт. таблеток «Трамадола».
В настоящее время по выявленным фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.
Напомним, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 октября 2018 года №878 лекарственное средство «Трамадол» включен в список наркотических средств.