ДХХ «Трамадол» тарқалишига қарши кенг қамровли кураш ўтказмоқда
ДХХ Фарғона вилояти бошқармаси ва вилоят ички ишлар бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида Тошкент шаҳридан Қўқон шаҳри томон ҳаракатланаётган “Ласетти” русумли автомашина Данғара тумани ҳудудида тўхтатилди.
Автомашина холислар иштирокида кўздан кечирилганда, унинг салон қисмида 11.000 дона «Трамадол» таблеткаси борлиги ва у машинада йўловчи сифатида кетаётган Қўқон шаҳрида яшовчи шахслар А.Ҳамидов ва М.Ёқубовларга тегишли эканлиги маълум бўлди.
Аниқланишича, Тошкент шаҳрида истиқомат қилувчи, ҳозирда шахсига аниқлик киритилаётган фуқаро томонидан Қозоғистон Республикасидан контрабанда йўли билан олиб келинган ушбу дори воситалари келгусида Қўқон шаҳрида сотилиши керак бўлган.
Шунингдек, ДХХ Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ходимларининг ички ишлар идоралари вакиллари билан ҳамкорликда Тўрткўл туманида ўтказган тезкор тадбири давомида «Бўстон - Қирққиз» йўналиши бўйлаб ҳаракатланиб келаётган «Нексия-3» русумли автомашина тўхтатилиб, текширилди.
Автомашина кўздан кечирилганда унда Б.Битилеев ва У.Сабуровлар борлиги, автомобилнинг олд ўриндиғи остида эса сотиш мақсадида олиб кетилаётган 9.985 дона «Трамадол» дори воситаси борлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, ушбу дори воситалари қозоғистонлик шахслар томонидан Тахтакўпир туманига контрабанда йўли билан олиб ўтилган ва аввалдан келишилган яширин жойга қолдириб кетилган.
Кўрилган чора-тадбирлар натижасида чегараолди ҳудуддаги яширин жойдан дори воситаларини олиб, Битилеев ва Сабуровларга етказиб берган маҳаллий чўпон Т.Ваисов ҳам ўз яшаш манзилида қўлга олинди.
Бундан ташқари, ДХХ Навоий вилояти бошқармаси ва вилоят ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида Нурота тумани ҳудудида ҳаракатланаётган Ж.Бобомуродов бошқарувидаги «Ласетти» русумли автомашина тўхтатилиб, текширилганда, автомашина салонида 996 дона «Трамадол» дори воситаси борлиги аниқланди ва холислар иштирокида расмийлаштириб олинди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида жами 21.981 дона «Трамадол» таблеткаси мусодара қилинди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят Кодексининг тегишли моддаларига асосан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 27 октябрдаги 878-сонли қарорига мувофиқ «Трамадол» дори воситаси гиёҳвандлик воситалари рўйхатига киритилган.

СГБ изъяла около 22 000 штук «Трамадола» из незаконного оборота
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Ферганской области совместно с сотрудниками областного Управления внутренних дел, на территории Дангаринского района был остановлен автомобиль марки «Ласетти», направлявшийся из Ташкента в город Коканд.
При осмотре машины, в присутствии понятых, в салоне был обнаружен препарат «Трамадол» в количестве 11.000 шт. таблеток, принадлежавший пассажирам автомобиля А.Хамидову и М.Ёкубову, жителям Коканда. Об этом «Xabar.uz» сообщили в пресс-службе СГБ.
Как выяснилось, данные лекарственные препараты, ввезенные контрабандным путем из Казахстана жителем Ташкента, личность которого в данный момент устанавливается, были предназначены для дальнейшей реализации в Коканде.
Также, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Республике Каракалпакстан совместно с представителями органов внутренних дел, в Турткульском районе был остановлен автомобиль марки «Нексия-3», двигавшийся в направлении «Бустон - Кирккиз».
При осмотре автомашины, в котором находились Б.Битилеев и У.Сабуров, под передним сиденьем авто обнаружены 9.985 шт. таблеток «Трамадола», предназначенных для реализации.
Как выяснилось, эти лекарственные препараты были ввезены контрабандным путем казахскими подельниками указанных лиц на территорию Тахтакупырского района Республики Каракалпакстан и спрятаны в заранее обусловленном месте.
В результате предпринятых мер по месту своего жительства был задержан местный пастух Т.Ваисов, изъявший из тайника спрятанные лекарственные средства и передавший их Битилееву и Сабурову.
Кроме того, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Навоийской области совместно с сотрудниками областного Управления внутренних дел, был остановлен автомобиль марки «Ласетти» под управлением местного жителя Дж.Бобомуродова, передвигавшийся по территории Нуратинского района. При осмотре в салоне автомашины обнаружено и в процессуальном порядке изъято 996 шт. таблеток «Трамадола».
В результате проведенных оперативных мероприятий, в общей сложности было изъято 21.981 шт. таблеток «Трамадола».
В настоящее время по выявленным фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.
Напомним, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 октября 2018 года №878 лекарственное средство «Трамадол» включен в список наркотических средств.