Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston tumanida bank mas’ullari va hokim yordamchilarining jinoyati fosh etildi.
Aksiyadorlik tijorat «Xalq banki»ning O‘zbekiston bank xizmatlari markazida ishlovchi mahalla bankiri mazkur markaz boshqaruvchisi o‘rinbosari bilan o‘zaro til biriktirib, ikki nafar fuqaro nomiga 66 mln so‘m kredit ajratib berish evaziga 10 mln so‘m talab qiladi.
DXX va IJQKD xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda mahalla bankiri so‘ralgan pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, kredit ajratib berish uchun u muqaddam 600 ming so‘m, bank boshqaruvchisi o‘rinbosari esa 920 ming so‘m olganligi aniqlangan.
Shuningdek, «Xalq banki» O‘zbekiston BXM mansabdor shaxslari, O‘zbekiston tumanidagi mahalla fuqarolar yig‘inlaridagi ikki nafar hokim yordamchisi va ulgurji savdoga ixtisoslashgan MChJ rahbari soxta hujjatlar asosida boshqa fuqarolar nomiga 153 mln so‘m miqdorida maqsadsiz kredit ajratilishiga erishib, ularni naqdlashtirib, talon-toroj qilganliklari ham ma’lum bo‘ldi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Xabarda aytilishicha, BXM boshqaruvchisining o‘rinbosari 2000 va 2015-yillarda Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi va 211-moddasi 1-qismi bilan sudlangan bo‘lsa-da, o‘z xatolaridan to‘g‘ri xulosa chiqarmagan.

Банкир махалли, работающий в центре банковских услуг акционерно-коммерческого банка «Народный банк», действуя в сговоре с заместителем руководителя этого центра, потребовал 10 млн сумов за выдачу кредита в размере 66 миллионов сумов на имя двух граждан. Банкир был задержан с вещественными доказательствами при получении оговоренной суммы.
В ходе доследственной проверки также установлено, что ранее он получил 600 тысяч сумов, а заместитель руководителя центра — 920 тысяч сумов за содействие в выдаче кредита.
Кроме того, стало известно, что должностные лица Центра банковских услуг «Халк банки», два помощника хокима в махаллинском сходе граждан Узбекистанского района и директор ООО, специализирующегося на оптовой торговле, посредством поддельных документов добились выделения нецелевых кредитов на сумму 153 млн сумов на имя других лиц, затем обналичили и присвоили эти средства.
В настоящее время в отношении этих лиц возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество), ведутся следственные действия.
Отмечается, что заместитель руководителя центра банковских услуг уже был осуждён по части 1 статьи 168 и части 1 статьи 211 Уголовного кодекса в 2000 и 2015 годах, однако не сделал должных выводов из своих прошлых ошибок.