So‘nggi sakkiz yilda adliya faoliyatini yangicha tashkil qilish uchun 70 ga yaqin qonun va qarorlar qabul qilindi. Tizimni aholiga yaqinlashtirish uchun 20 dan ortiq qo‘shimcha vakolatlar berildi. Hududlarda 202 ta Davlat xizmatlari markazi qurildi. Bugungi kunda 500 dan ortiq davlat xizmatlari “bir darcha” tamoyili asosida ko‘rsatilmoqda. Ilgari soatlab, kunlab kutilgan ma’lumotlar hozir 5-10 daqiqada olinyapti.
Lekin bu borada hali qilinadigan ishlar ko‘p. Davlat idoralari o‘rtasida elektron hamkorlik yetarli emasligi byurokratik to‘siqlarga sabab bo‘lmoqda. 200 dan ortiq davlat xizmati hamon eskicha usulda ko‘rsatilyapti. Chekka hududlarda aholining xizmatlardan mustaqil foydalanish imkoniyati cheklangan.
Shu bois, taqdimotda davlat xizmatlarini yanada ko‘paytirish va osonlashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Rejaga ko‘ra, kelgusi uch yilda davlat xizmatlari 900 taga yetkaziladi. Yiliga 80 ta xizmat “3 qadam” tamoyili asosida soddalashtiriladi. Aholi gavjum joylar va olis mahallalarda 1 ming 100 ta interaktiv kiosk o‘rnatiladi.
Fuqarolardan 30 turdagi hujjatlarni talab etish bekor qilinadi. Xususan, FHDYo organida nikohlanuvchi shaxslarning tibbiy ko‘rik natijalari, mudofaa bo‘limlarida harbiy xizmatga majburlarning turar joyi o‘zgarganligi haqidagi hujjat so‘ralmaydi, bu ma’lumotlar axborot tizimlari orqali onlayn olinadi.
Bugungi kunda notariuslar odamlarga 80 dan ortiq turdagi xizmat ko‘rsatyapti. Lekin onlayn xizmatlar ulushi juda kam – 11 foiz.
Davlatimiz rahbari raqamlashtirish orqali fuqarolarga qulayliklarni oshirish zarurligini ta’kidladi. 2025-2027 yillarda bosqichma-bosqich 20 ta notarial harakat onlayn rasmiylashtirishga o‘tkazilishi belgilandi.
Shuningdek, notarial xizmatlar ko‘rsatishda shaxsni tasdiqlovchi hujjatning aslini talab qilish bekor qilinib, buni “FACE-ID” orqali aniqlash tartibi yo‘lga qo‘yiladi.
Xadicha Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazida 64 turdagi ekspertiza xizmatlari o‘tkazilyapti. Lekin hududlarda buning yarmi ham yo‘q.
Shuning uchun ekspertiza bo‘yicha yangicha yondashuv qilish, hududiy ekspertiza markazlarining moddiy-texnik bazasini yaxshilash, bu orqali ulardagi ekspertiza turlarini qo‘shimcha ravishda 15 tadan 25 tagacha ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Ekspertizaning yangi turlarini joriy etishda raqamli texnologiyalardan, inson omili yo‘q dasturlardan keng foydalaniladi. Surishtiruv, tergov organlari va ekspertiza muassasalari o‘rtasidagi hujjatlar almashinuvi to‘liq elektron shaklga o‘tkaziladi. Avtohalokat joyini 3D modellashtirish, videotexnika va fototexnika ekspertizasi kabi yangi xizmatlar tatbiq etiladi.
Nodavlat sud ekspertiza faoliyatini kengaytirish, sud eksperti sifatida alohida byuro ochgan holda mustaqil ish yuritishga ruxsat berish, O‘zbekiston Sud ekspertlari palatasini tashkil etish bo‘yicha takliflar ma’qullandi.
Odamlarning huquqiy savodxonligini oshirish ham muhim. Shu maqsadda “Aqlli targ‘ibot” asosida aholi va tadbirkorlarga yangi hujjatlar haqidagi ma’lumotlarni manzilli tarzda, elektron tizimlar orqali yetkazib berish yo‘lga qo‘yiladi. Qonunchilikni mutaxassislar ishtirokida sodda tilda sharhlab boruvchi “Adliya TV” internet sahifasi ishga tushiriladi.
Islohotlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarishda mutasaddilarning tashabbuskorligi, javobgarligi, mas’uliyati va vakolatlarini yanada oshirish zarurligi ta’kidlandi. Shu bois, o‘z sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiruvchi vazirlik va idoralar huzuridagi organlarga ham idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilish vakolati beriladi.
Bunday hujjatlarni qabul qilish, davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi va muddatlari soddalashtiriladi. Natijada idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilishning o‘rtacha muddati 2 barobarga qisqaradi.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября ознакомился с презентацией по мерам расширения оказания государственных услуг в системе юстиции.
За последние восемь лет для обновления деятельности органов юстиции было принято около 70 законов и постановлений. Чтобы приблизить систему к населению, этим органам предоставлено свыше 20 дополнительных полномочий. В регионах построено 202 центра государственных услуг. Сегодня более 500 видов госуслуг оказываются по принципу «одно окно». Если раньше на получение нужных справок уходили часы и дни, то теперь это занимает всего 5–10 минут.
Вместе с тем остается немало нерешенных вопросов. Недостаточный уровень электронного взаимодействия между госорганами порождает бюрократические барьеры. Более 200 видов услуг все еще оказываются по старым методам. В отдаленных районах у граждан ограничены возможности самостоятельного пользования сервисами.
В этой связи на презентации были рассмотрены предложения по дальнейшему увеличению и упрощению государственных услуг.
Согласно планам, в течение ближайших трех лет их количество вырастет до 900. Ежегодно 80 видов услуг будут упрощаться по принципу «три шага». В местах массового скопления людей и в отдаленных махаллях установят 1 100 интерактивных киосков.
Планируется отменить представление гражданами 30 видов документов. В частности, органы ЗАГС больше не будут запрашивать результаты медицинского обследования у лиц, вступающих в брак, а отделы обороны – документы о смене места жительства у военнообязанных. Эти сведения будут автоматически получаться через информационные системы в онлайн-режиме.
Сегодня нотариусы предоставляют населению более 80 видов услуг, но доля онлайн-сервисов крайне мала – всего 11 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость расширять цифровизацию для удобства граждан. Определено, что в течение 2025-2027 годов поэтапно будут переведены на онлайн-оформление 20 нотариальных действий.
Также будет отменено требование предъявлять оригинал удостоверяющего личность документа при оказании нотариальных услуг будет – идентификация будет осуществляться с помощью системы Face-ID.
В Центре судебной экспертизы имени Хадичи Сулеймановой проводится 64 вида экспертных исследований, однако в регионах доступна лишь половина из них.
В этой связи поставлены задачи по-новому подойти к организации экспертизы и укрепить материально-техническую базу региональных центров экспертизы, увеличить посредством этого виды проводимых экспертиз с 15 до 25.
При внедрении новых видов экспертиз будут широко использоваться цифровые технологии и автоматизированные программы, исключающие влияние человеческого фактора. Обмен документами между органами дознания, следствия и экспертными учреждениями будет полностью переведен в электронный формат. Планируется внедрение таких услуг, как 3D-моделирование места ДТП, экспертиза видеотехники и фототехники.
Поддержаны предложения о расширении деятельности негосударственной судебной экспертизы, предоставлении права вести независимую практику в формате отдельных бюро, а также о создании Палаты судебных экспертов Узбекистана.
Повышение правовой грамотности населения также имеет большое значение. С этой целью на основе системы «Умное разъяснение» будет налажено адресное доведение информации о новых нормативных документах до граждан и предпринимателей через электронные сервисы. Кроме того, будет запущена интернет-платформа AdliyaTV, где специалисты будут разъяснять законодательство простым и доступным языком.
Отмечена необходимость дальнейшего повышения инициативности, ответственности и полномочий руководителей в своевременной и качественной реализации реформ. В связи с этим органам при министерствах и ведомствах, реализующих государственную политику в своих сферах, будет предоставлено право принимать ведомственные нормативно-правовые акты.
Процедуры принятия и государственной регистрации таких документов будут упрощены, а сроки сокращены вдвое.
По итогам презентации были подписаны указы и постановления по реализации представленных предложений.