Metro qurilishidagi fojia bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi — Bosh prokuratura
Toshkent metropoliteni Yunusobod yo‘lining yangi qurilayotgan qismida yuz bergan o‘pirilish fojiaga olib kelganidan xabaringiz bor. Voqea joyida olib borilgan tezkor qidiruv-qutqaruv ishlari natijasida kecha va bugun 6 nafar fuqaroning jasadi tuproq ostidan olib chiqildi va ularning shaxsiga aniqlik kiritildi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining «Xabar.uz»ga ma’lum qilishicha, poytaxt prokuraturasi tomonidan holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 257-moddasi (Mehnatni muhofaza qilish qoidalarini buzish) 2-qismi «a» bandi va 258-moddasi (Tog‘-kon, qurilish yoki portlatish ishlari xavfsizligi qoidalarini buzish) 2-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

По факту чрезвычайного происшествия на строительстве метро возбуждено уголовное дело
Прокуратура Ташкента возбудила уголовное дело по факту чрезвычайного происшествия на строительстве Юнусабадской линии метро 18 декабря. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Прокуратурой возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 257 (нарушение правил охраны труда) и по пункту «а» части 2 статьи 258 (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) Уголовного кодекса.
В результате поисково-спасательных работ из-под завалов извлечены тела и установлены личности шестерых рабочих.
По поручению правительственной комиссии семьям погибших рабочих выделена компенсация по 100 миллионов сумов.