Метро қурилишидаги фожиа бўйича жиноят иши қўзғатилди — Бош прокуратура
Тошкент метрополитени Юнусобод йўлининг янги қурилаётган қисмида юз берган ўпирилиш фожиага олиб келганидан хабарингиз бор. Воқеа жойида олиб борилган тезкор қидирув-қутқарув ишлари натижасида кеча ва бугун 6 нафар фуқаронинг жасади тупроқ остидан олиб чиқилди ва уларнинг шахсига аниқлик киритилди.
Бош прокуратура матбуот хизматининг «Xabar.uz»га маълум қилишича, пойтахт прокуратураси томонидан ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 257-моддаси (Меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларини бузиш) 2-қисми «а» банди ва 258-моддаси (Тоғ-кон, қурилиш ёки портлатиш ишлари хавфсизлиги қоидаларини бузиш) 2-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилди.

По факту чрезвычайного происшествия на строительстве метро возбуждено уголовное дело
Прокуратура Ташкента возбудила уголовное дело по факту чрезвычайного происшествия на строительстве Юнусабадской линии метро 18 декабря. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Прокуратурой возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 257 (нарушение правил охраны труда) и по пункту «а» части 2 статьи 258 (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) Уголовного кодекса.
В результате поисково-спасательных работ из-под завалов извлечены тела и установлены личности шестерых рабочих.
По поручению правительственной комиссии семьям погибших рабочих выделена компенсация по 100 миллионов сумов.