Qayd etilishicha, Oliy Majlisning Inson huquqlari vakili (Ombudsman) ishonch telefoniga Namangan viloyati Chortoq tumanida yashovchi talaba qiz noma’lum bir shaxs tomonidan doimiy ravishda telefon orqali qo‘rqitib bezovta qilinayotgani bo‘yicha murojaat qilgan. Otasi chet davlatiga ishlash uchun ketgan murojaatchi qizning yozishicha, yigit uni va dugonalarini ko‘p bora bezovta qilgan, Hattoki, onasini o‘ldirish bilan ham qo‘rqitgan.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakiliga yuborilib, Chortoq tumani Ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan birgalikda ko‘rib chiqildi.
O‘rganishlar davomida, murojaatchini qo‘rqitib kelgan shaxs shu tumanda yashovchi, 1991 yilda tug‘ilgan A.O. ekani aniqlanib, unga nisbatan tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi va ish sudga oshirildi.
2023 yil aprel oyidagi Jinoyat ishlar bo‘yicha Chortoq tuman sudining tegishli hukmiga ko‘ra, 1991 yilda tug‘ilgan A.O.ga nisbatan eng kam oylik ish haqining 5 barobari (4,9 mln so‘m) miqdorida jarima jazosi tayinlandi.

В Намангане оштрафовали мужчину, преследовавшего студентку
Студентка, проживающая в Чартакском районе Наманганской области, обратилась на «горячую линию» уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) с жалобой на то, что неизвестный мужчина постоянно угрожает ей по телефону и преследует.
Девушка-заявительница, отец которой уехал работать в чужую страну, писала, что молодой человек много раз приставал к ней и беспокоил ее подруг, он даже угрожал убить её мать.
Данное обращение было незамедлительно направлено региональному представителю Омбудсмана в Наманганской области и рассмотрено совместно с сотрудниками УВД Чартокского района.
В ходе проведенных исследований установлено, что лицом, угрожавшим заявителю, является А.О., проживающий в данном районе, 1991 года рождения. На него составлены соответствующие документы и дело передано в суд. Согласно соответствующему постановлению Чартокского районного суда по уголовным делам от апреля 2023 года к А.О., 1991 года рождения назначен штраф в размере 5-кратного размера базовой расчетной величины.