Ombudsmanning joylarda vakillari bo‘ladi
«O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident farmoni (PF-6312-son, 10.09.2021 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Ombudsmanning joylarda doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari lavozimlari joriy qilinadi.
Ombudsman mintaqaviy vakillari, jumladan:
- inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya etilishini ta’minlaydi, inson huquqlari monitoringini tashkil etadi va o‘tkazadi;
- fuqarolarning shikoyatlarini qabul qiladi va ko‘rib chiqadi, ularning buzilgan huquqlarini tiklashda ko‘maklashadi.
Ombudsmanning mintaqaviy vakillari o‘zlarining faoliyatida bevosita Ombudsmanga hisobdordir.
Farmonga ko‘ra shuningdek, yangi «O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida»gi Qonun loyihasi ishlab chiqiladi.

У омбудсмана появятся региональные представители
В соответствии с указом президента от 10 сентября, в Узбекистане учреждается должность постоянного регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), сообщает Министерство юстиции.
Представители омбудсмана на местах будут:
- обеспечивать соблюдение прав, свобод и законных интересов людей, проводить мониторинг в области прав человека.
- принимать и рассматривать жалобы граждан и оказывать содействие в восстановлении их нарушенных прав.
Региональные представители будут напрямую подчиняться обмудсману.
Указом также предусмотрена разработка проекта закона об омбудсмане в новой редакции (текущая редакция действует с 2004 года).