Qashqadaryoda 40 million so‘mlik tamaki mahsulotining noqonuniy savdosiga chek qo‘yildi
Qashqadaryo viloyati huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan kontrabanda tamaki mahsulotlari savdosi to‘xtatib qolindi. Tezkor tadbir davomida viloyatdagi savdo markazlaridan biriga olib kirishga urinish chog‘ida jami 18 million 700 ming so‘mlik 20 000 dona tamaki mahsuloti ushlab qolingan.
Shuningdek, Qarshi shahrida umumiy summasi 21 million 820 ming so‘m bo‘lgan 18 000 dona aksiz markasiz tamaki mahsulotini sotishga urinayotgan fuqaro qo‘lga olindi.
Qashqadaryo viloyati Bojxona boshqarmasi matbuot kotibi Aziza Xushvaqtova tomonidan ma’lum qilinishicha, bojxona organlari ushbu faktlar bo‘yicha tekshiruv o‘tkazmoqda.
Bugungi kunda Qashqadaryo viloyatida kontrabanda tamaki mahsuloti savdosining ulushi 10%ni tashkil qiladi. Noqonuniy sotuvchilar va kontrabandachilar davlat iqtisodiyotiga ulkan zarar yetkazadi, shu sababli ularning faoliyatiga zudlik bilan chek qo‘yish va qonuniy jazo qo‘llash zarurligi aytilmoqda.
Boz ustiga, kontrabanda tamaki mahsulotlari bilan birga O‘zbekistonga ko‘pincha taqiqlangan moddalar va qalbaki dori-darmon ham kirib keladi.

В Кашкадарьинской области пресекли незаконную торговлю табачной продукцией на общую сумму 40 млн. сумов
Правоохранительные органы Кашкадарьинской области пресекли торговлю контрабандными сигаретами. В ходе оперативных мероприятий при попытке ввоза в один из торговых центров области было задержано 20 000 сигарет на общую сумму 18 млн. 700 тыс. сумов.
Также в Карши был задержан гражданин при попытке продажи 18 000 безакцизных сигарет на общую сумму 21 млн. 820 тыс. сумов.
Пресс-секретарь Управления таможни Кашкадарьинской области Азиза Хушвактова сообщила, что таможенные органы проводят расследование по данным фактам.
Сегодня уровень реализации табачной контрабадной продукции в Кашкадарьинской области составляет 10%. Нелегальные продавцы и контрабандисты наносят огромный урон экономике государства, поэтому их деятельность следует немедленно пресекать и наказывать по закону. Кроме того, вместе с контрабандными сигаретами в Узбекистан зачастую попадают запрещенные вещества и поддельные лекарства.