Toshkent viloyati hokimligi xodimi jinoyat ustida qo‘lga tushdi
Ma’lum qilinishicha, 2024 yilning dekabr oyida Toshkent viloyatining Bekobod tumanida foydalanishga topshirilgan yangi maktabgacha ta’lim tashkiloti binosi bo‘yicha prokuratura tomonidan qurilishga oid tekshiruv ishlari olib borilganda, 176 mln so‘mlik kamomad aniqlanadi va qurilishni amalga oshirgan MChJ mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hujjatli taftish tekshiruvi tayinlanadi.
Bundan boxabar bo‘lgan, Toshkent viloyati hokimligi «Yagona buyurtmachi xizmati” davlat muassasasi bosh yuriskonsulti o‘zining mansabdor tanishlari orqali taftish tekshiruvi natijalarini ijobiy hal qilib berish evaziga MChJ rahbaridan 8400 AQSh dollari talab qiladi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda bosh yuristkonsult kelishilgan pul mablag‘ini olgan vaqtida ushlandi.
Unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi «v» bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, «qamoq» ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

Сотрудник хокимията Ташкентской области задержан при получении взятки в 8400 долларов
В Ташкентской области возбуждено уголовное дело в отношении главного юрисконсульта ГУ «Служба единого заказчика».
Сообщается, что в декабре 2024 года, при проведении прокуратурой проверочных работ по строительству нового дошкольного учреждения в Бекабадском районе Ташкентской области, было выявлено недостача в размере 176 млн сум. В отношении должностных лиц ООО, осуществлявшего строительство, возбуждено уголовное дело по статье 167 Уголовного кодекса (присвоение или растрата) и назначена документальная проверка.
Узнав об этом, главный юрисконсульт государственного учреждения «Единая служба заказчика» при хокимияте Ташкентской области через своих знакомых потребовал у руководителя ООО 8400 долларов за положительное решение результатов проверки.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Управления СГБ по Ташкентской области, главный юрисконсульт был задержан в момент получения согласованной суммы.
В отношении него возбуждено уголовное дело по части 3 «в» статьи 168 и статьям 28, 211, часть 1 Уголовного кодекса, ему избрана мера пресечения — заключение под стражу.