«Zeromax» kompaniyasining sobiq ijrochi direktori Mirodil Jalolovga nisbatan qo‘llanilgan ehtiyot chorasi o‘zgartirildi. Bu haqda huquqni muhofaza qilish organlaridagi axborot manbasiga tayanib «Gazeta.uz» xabar berdi.
«Ayni vaqtda Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va boshqa moddalari bo‘yicha ayblov e’lon qilingan Mirodil Jalolovga nisbatan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda», — deya qayd etgan nashr suhbatdoshi.
Ma’lum qilinishicha, 8-yanvar kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent viloyat sudi ehtiyot chorasiga o‘zgartish kiritgan.
Sud Mirodil Jalolovni JKning 167-modda 3 qism «a» bandi (ko‘p miqdorda o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 228-modda 2-qism «a» va «b» bandlari (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan; bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib) hamda 228-modda 3-qismi (hujjatning qalbaki ekanligini bila turib, undan foydalanish) bo‘yicha aybdor deb topdi.
Sud qarori bilan sudlanuvchiga 17,687 mln so‘m miqdorida jarima jazosi qo‘llanildi.
Mirodil Jalolov 2017-yil fevralida hibsga olingan edi.
Shveysariyada ro‘yxatga olingan «Zeromax GmbH» kompaniyasi O‘zbekistonda 2005-yilda o‘z faoliyatini boshlagan edi. Kompaniya O‘zbekiston iqtisodiyotining keng jabhalari, jumladan oziq-ovqat, to‘qimachilik va paxta sanoati, energetika va sport faoliyat yuritdi.
Shuningdek, u xalq orasida «Odilboy» nomi bilan va «Bunyodkor» klubida katta transferlar amalga oshirgani bilan ham tanilgandi.
2010 yil oktyabrida «Zeromax» bankrotlik to‘g‘risida rasman e’lon qildi va kompaniya aktivlari davlat foydasiga musodara qilindi.

Экс-глава «Zeromax» Миродил Джалолов отпущен под залог
Мера пресечения в отношении бывшего исполнительного директора компании Zeromax («Зеромакс») Миродила Джалолова изменена, сообщила «Газета.uz» ссылаясь на свои источники в правоохранительных органах. Он отпущен под залог.
Меру пресечения 8 января изменил Ташкентский областной суд по уголовным делам. Суд признал Миродила Джалолова виновным по пункту «а» части 3 статьи 167 (хищение путем присвоения или растраты в особо крупном размере), пунктам «а», «б» части 2 статьи 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование повторно или опасным рецидивистом; по предварительному сговору группой лиц) и части 3 статьи 228 (использование заведомо подложного документа) Уголовного кодекса.
Решением суда на подсудимого наложен штраф в размере 17,687 млн сумов.
На данный момент производятся следственные действия по другому уголовному делу в отношении Миродила Джалолова. Ему вменено обвинение по статье 167 (хищение путем присвоения или растраты) и другим статьям УК.
Миродил Джалолов был заключен под стражу в феврале 2017 года.
Компания «Zeromax» GmbH, зарегистрированная в Швейцарии, начала деятельность в Узбекистане в 2005 году. Компания была вовлечена в широкий спектр отраслей промышленности Узбекистана, включая пищевую, текстильную и хлопковую промышленности, энергетику и спорт.
В октябре 2010 года «Zeromax» официально объявила о банкротстве, активы компании были конфискованы в пользу государства.