2021-yil uchun Davlat budjeti ma’qullandi
Senatning o‘ninchi yalpi majlisida «2021-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi, «Budjet jarayoni takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi hamda «2021-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilinganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonunlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, «2021-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonun bilan kelgusi yil uchun asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar va konsolidatsiyalashgan Davlat budjeti prognozlari hamda 2022 – 2023-yillar uchun budjet mo‘ljallari belgilanmoqda.
Makroiqtisodiy siyosatning asosiy yo‘nalish va ko‘rsatkichlari kelgusi yilda ham koronavirus pandemiyasi davom etishi taxminlaridan kelib chiqqan holda shakllantirilgan.
Bunda asosiy e’tibor makroiqtisodiy barqarorlikni saqlab qolish, fiskal rag‘batlantirish choralarini mo‘’tadillashtirib borish, iqtisodiy o‘sish sur’atlarining 5 foizdan yuqori bo‘lishini ta’minlashga qaratilgan.
Inflyasiya darajasining pasayish tendensiyasi davom etishi va kelgusi yilda uning 10 foiz atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Ushbu rivojlanish ko‘rsatkichlariga har bir sohada boshlangan tarkibiy islohotlarni sifatli davom ettirish orqali erishish nazarda tutilgan.
Qayd etilganlardan kelib chiqib, 2021-yilda Konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 178,5 trln. so‘mga yoki yalpi ichki mahsulotning 25,9 foizi darajasida prognoz qilingan.
Davlat budjeti daromadlari 147,2 trln. so‘m yoki yalpi ichki mahsulotning 21,3 foiz miqdorida belgilanmoqda. Davlat maqsadli jamg‘armalari daromadlari 26,2 trln. so‘m, xarajatlari esa 40,8 trln. so‘m miqdorida rejalashtirilgan.
Davlat maqsadli jamg‘armalariga respublika budjetidan 15,9 trln. so‘m mablag‘ ajratish ham belgilangan.
Jumladan, budjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi daromadlari 23,5 trln. so‘m, xarajatlari 36,5 trln. so‘mni tashkil etgani holda budjetdan 14,7 trln. so‘m ajratilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Davlat budjetidan ijtimoiy sohalarga, xususan, ta’lim sohasi xarajatlariga 34,6 trln. so‘m, Sog‘liqni saqlash sohasiga 19,6 trln. so‘m, Madaniyat va sport sohasi xarajatlariga 2,6 trln. so‘m va fanni yanada rivojlantirish tadbirlari uchun 1,2 trln. so‘m yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Davlat dasturlari orqali esa uzluksiz ta’lim tizimini rivojlantirish dasturlari uchun (2 197 mlrd. so‘m), fanni rivojlantirish dasturlarini amalga oshirish uchun (168 mlrd. so‘m) aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish uchun (3 952 mlrd. so‘m) mablag‘ ajratish rejalashtirilgan.
Shuningdek, jamoatchilik va parlament nazoratini kuchaytirish choralari doirasida Qonunda ilk bor birinchi darajali budjet mablag‘larini taqsimlovchilari budjetida davlat dasturlari uchun ajratilayotgan mablag‘lar alohida ko‘rsatilishi nazarda tutilganini qayd etish lozim.
Bundan tashqari, majlisda ta’kidlanganidek, «Budjet jarayoni takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun bilan budjet tizimi va budjet jarayonini takomillashtirish choralari belgilanmoqda.
Ushbu choralarning Budjet va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslar hamda «Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida»gi va «Buxgalteriya hisobi to‘g‘risida»gi qonunlarga tegishli o‘zgartish kiritish orqali amalga oshirilishi nazarda tutilgan.
Bunda Budjet kodeksiga kiritilgan o‘zgartish bilan budjet jarayonining shaffofligini ta’minlash tartibi buzilgan hollarda vazirlik va idoralar rahbar xodimlariga jarima qo‘llanilishi belgilanmoqda.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga Davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining ijrosi haqidagi hisobotni taqdim etmagan, budjet jarayonining shaffofligini ta’minlash tartibini buzgan vazirlik va idoralar rahbarlariga jarima qo‘llash bo‘yicha o‘zgartishlar kiritilmoqda.
Shuningdek, majlisda «2021-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonun qabul qilinganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi Qonun ham ko‘rib chiqildi.
2021-yilda soliq siyosatini takomillashtirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilar raqobatbardoshligini oshirish orqali soliqlar yig‘iluvchanligiga erishish Qonunning asosiy maqsadidir.
Shunga ko‘ra, «O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun va O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga o‘zgartish kiritilmoqda.
Soliq kodeksi normalarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qilishini ta’minlash maqsadida tegishli soliq stavkalarini bosqichma-bosqich bazaviy stavkalarga yetkazishni nazarda tutuvchi o‘zgartishlar ham kiritilmoqda.

Утвержден Государственный бюджет на 2021 год
На десятом пленарном заседании Сената обсуждены законы Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием бюджетного процесса», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год», сообщила пресс-служба Сената.
Отмечалась, что Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год» определены прогнозы основных макроэкономических показателей на 2021 год, консолидированного Государственного бюджета, а также бюджетные ориентиры на 2022-2023 годы.
Основные направления и показатели макроэкономической политики формируются исходя из предположений, что коронавирусная пандемия продолжится и в следующем году.
При этом основное внимание уделяется сохранению макроэкономической стабильности, стабилизации фискальных стимулирующих мер, обеспечению экономического роста на уровне выше 5%.
По прогнозам, тенденция к снижению инфляции продолжится, и в следующем году она составит в пределах 10 %.
Предусматривается, что эти показатели развития будут достигнуты за счет качественного продолжения структурных реформ, начатых в каждой сфере.
Исходя из этого, прогнозируется, что в 2021 году доходы Консолидированного бюджета составят 178,5 трлн. сумов или на уровне 25,9% ВВП.
Определено, что в 2021 году доходы Государственного бюджета составят 147,2 трлн. сумов или 21,3% ВВП. Планируется, что доходы государственных целевых фондов составят 26,2 трлн. сумов, расходы – 40,8 трлн. сумов.
Определено, что из республиканского бюджета в государственные целевые фонды будет направлено 15,9 трлн. сумов.
В частности, из бюджета планируется выделить 14,7 трлн. сумов, при этом доходы внебюджетного Пенсионного фонда составят 23,5 трлн. сумов, расходы – 36,5 трлн. сумов.
Кроме того, из Государственного бюджета планируется направить средства в социальную сферу, в частности, 34,6 трлн. сумов – в сферу образования, 19,6 трлн. сумов – в сферу здравоохранения, 2,6 трлн. сумов – на расходы сферы культуры и спорта, 1,2 трлн. сумов – на дальнейшее развитие науки.
В рамках государственных программ планируется выделить средства на развитие непрерывного образования (2 197 млрд. сумов), реализацию программ развития науки (168 млрд. сумов) и повышение качества медицинского обслуживания населения (3 952 млрд. сумов).
Кроме того, следует отметить, что Законом впервые в рамках мер, направленных на усиление общественного и парламентского контроля, предусматривается отдельное указание в бюджете бюджетных распределителей первого уровня средств, выделяемых на государственные программы.
В ходе заседания также отмечалось, что Законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием бюджетного процесса» определяются меры по совершенствованию бюджетной системы и бюджетного процесса.
Предусматривается реализация этих мер путем внесения соответствующих изменений в Бюджетный кодекс и Кодекс об административной ответственности, законы «О государственной власти на местах» и « О бухгалтерском учете».
При этом изменения в Бюджетный кодекс устанавливают применение штрафов в отношении руководящих работников министерств и ведомств в случаях нарушения порядка обеспечения прозрачности бюджетного процесса.
В Кодекс об административной ответственности вносятся изменения, предусматривающие применение штрафов в отношении руководящих работников министерств и ведомств за непредставление отчета об исполнении бюджетов государственных целевых фондов, нарушение порядка обеспечения прозрачности бюджетного процесса.
На заседании также рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год».
Основная цель Закона заключается в совершенствовании налоговой политики в 2021 году, достижении собираемости налогов путем повышения конкурентоспособности местных производителей.
В связи с этим вносятся соответствующие изменения в Закон «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан» и Налоговый кодекс Республики Узбекистан.
В целях обеспечения прямого действия норм Налогового кодекса также вносятся изменения, предусматривающие постепенное доведение соответствующих налоговых ставок до базовых ставок.