Shahrisabz aeroportida fuqaro aviatsiyasi yo‘lga qo‘yiladi
![Shahrisabz aeroportida fuqaro aviatsiyasi yo‘lga qo‘yiladi](http://static.xabar.uz/crop/3/6/720_460_95_3617984130.jpg)
Yig‘ilishda Shahrisabz aeroportida fuqaro aviatsiyasi yo‘lga qo‘yilishi ta’kidlandi.
1 yanvardan boshlab Shahrisabz aeroportiga yangi ATR samolyoti parvozlari yo‘lga qo‘yilib, Samarqand, Buxoro, Xorazm va vodiy viloyatlariga mahalliy reyslar ko‘paytiriladi. Toshkent-Qarshi yo‘nalishida aviareyslar haftasiga 2 martadan 7 martaga oshiriladi.
Natijada, aviachiptalar narxi 2 barobar arzonlashadi, xorijiy va mahalliy sayyohlar oqimi esa 3 barobar ko‘payadi.
Mutasaddilarga «Taxtaqoracha» dovonidan o‘tish talablarini yengillashtirish topshirildi.
Kelgusi yilda «Taxtaqoracha» dovonida yangi tonnel va yo‘l qurish loyihasi boshlanadi. Xitoylik investorlar bilan birga Samarqand bilan Shahrisabzni bog‘lovchi 30 kilometr yo‘lni ta’mirlash ishlari boshlanadi.
Shuningdek, «G‘uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu» yo‘lining Qashqadaryodan o‘tgan 100 kilometr qismini ta’mirlashga 122,5 million dollar jalb qilinadi.

На перевале «Тахтакарача» в Кашкадарье построят тоннель и отремонтируют дорогу
Во второй день официального визита Шавката Мирзиёева в Кашкадарью была обсуждена транспортная логистика. В частности, должностным лицам было поручено ослабить требования о прохождении через перевал «Тахтакарача». Об этом сообщает пресс-служба президента.
Отмечается, что в следующем году начнется проект строительства нового тоннеля и дороги на перевале «Тахтакарача».
Сообщается, что ремонтные работы 30-километровой дороги, соединяющей Самарканд и Шахрисабз, будут проводиться вместе с китайскими инвесторами.
Также было отмечено, что на ремонт 100-километрового участка дороги Гузар - Бухара - Нукус - Бейнеу, проходящего через Кашкадарью, будет привлечено 122,5 млн долларов.
Кроме того, на встрече было отмечено, что с 1 января в аэропорту Шахрисабза будут запущены новые рейсы ATR, а также увеличены местные рейсы в Самарканд, Бухару, Хорезм и Ферганскую долину.
Авиарейсы по маршруту Ташкент - Карши будут увеличены с 2 до 7 раз в неделю, благодаря чему авиабилеты подешевеют в 2 раза, а поток иностранных и отечественных туристов увеличится в 3 раза.
Сообщается, что в следующем году поставлена задача довести количество иностранных туристов, посещающих Кашкадарью, до 500 тыс.