Joriy yilning 12-iyul kuni poytaxtimizdagi «International Hotel Tashkent» mehmonxonasida mamlakatimizda qurilish materiallarini ishlab chiqarish salohiyatini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan biznes-forum bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, O‘zsanoatqurilishbank hamda «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda shu yil 9-iyunda Prezidentimiz tomonidan qabul qilingan «Hududlarning sanoat salohiyatini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni ijrosi muhokama etildi.
So‘nggi yillarda yurtimizda hududlarni kompleks rivojlantirish, shahar va tumanlarda yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish, shu jumladan, qurilish materiallari ishlab chiqarishni rag‘batlantirish hisobiga aholi bandligi hamda mahalliy mahsulotlar turi va hajmini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Natijada, so‘nggi to‘rt yil ichida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 23 foizga, shu jumladan, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sanoatning hududlarda jadal rivojlanayotgan tarmoqlari 1,3 barobardan ko‘proq o‘sdi.
Shu bilan birga, davlatimiz rahbarining yuqoridagi farmonida qayd etilganidek, tarmoqda islohotlar kutilgan samarani bermayapti, ayniqsa, qurilish industriyasini rivojlantirishda hududlarning sanoat salohiyatidan to‘liq foydalanilmayapti.
Biznes-forum ishida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Aziz Voitov farmonga ko‘ra, mahalliy sanoat tarmoqlarini va qurilish materiallari ishlab chiqarishni jadal rivojlantirishga ko‘maklashishga qaratilgan yangi yaxlit tizim joriy etilayotgani, buning uchun «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi huzurida Qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha kengash tashkil qilingani hamda mazkur tarmoqda loyihalarni amalga oshirayotgan tadbirkorlik sub’yektlariga Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan qator imziyozlar berilayotganini ta’kidladi.
Farmonga binoan «O‘zsanoatqurilishbank»ATB Boshqaruv raisi S.Annaklichev bir paytning o‘zida Qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha kengash raisi vazifasini ham bajarishi belgilandi.
Shu bois Bank rahbariyati tomonidan sohadagi islohotlarni jadallashtirishga ko‘maklashish maqsadida yanada faol ishlar olib borilmoqda.
Bank Bosh ofisida maxsus departament, mintaqaviy filiallarda konsalting markazlari tashkil qilinib, ularga malakali menejerlar jalb qilindi.
Hozirda ushbu menejerlar qurilish materiallari sohasida ish boshlamoqchi bo‘lgan kichik va o‘rta biznes sub’yektlariga standart loyihalar, biznes rejalar va loyihalarning texnik-iqtisodiy ahamiyatini ishlab chiqishda, shuningdek kredit olishda bevosita ko‘maklashmoqda.
Endilikda markazlarda axborotlashtirilgan bazalar tashkil qilinadi. Ularda hududlardagi foydali qazilma konlari, mahsulotlarning bozorlardagi tannarxlari, zarur texnologik uskunalar hamda tashkil etiladigan o‘quv kurslari bo‘yicha ma’lumotlar berib borilishi ko‘zda tutildi.
Tadbirda «O‘zsanoatqurilishbank»ATB Boshqaruv raisi – Qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha kengash raisi Saxi Annaklichev so‘z olib, bugungi kunda BCG kompaniyasi ekspertlari bilan sohani xorijiy tajribalar asosida rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish ustida ish olib borilayotganini ma’lum qildi. Bunda klaster tizimini amaldagi developer kompaniyalari orqali tashkil qilish mo‘ljallangani ta’kidlandi.
– 5 mlrd. dollarlik loyihalar portfeli bo‘yicha ma’lumotlar korxonalar va tumanbay shakllantirilgan holda yagona bazaviy platformaga kiritiladi, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank»ATB Boshqaruv raisi – Qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha kengash raisi S.Annaklichev. – Mazkur tizim tegishli vazirlik va idoralarga belgilangan chora-tadbirlar ijrosini onlayn rejimda kuzatib borish imkonini beradi. Bu borada umumiy monitoring bankning konsalting kompaniyasi hamda bank filiallarida tashkil etilgan konsalting markazlari tomonidan yuritiladi.
Biznes-forumda farmon asosida O‘zsanoatqurilishbankka Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 200 mln. AQSh dollari miqdorida mablag‘ ajratish bo‘yicha kelishuvlar amalga oshirilayotgani, Bank tomonidan 300 mln. dollarlik yevroobligatsiyalarni muomalaga chiqarish ishlari olib borilayotgani aytib o‘tildi.
Bundan tashqari, Bank tomonidan «O‘zstandart» agentligi bilan qurilish materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan tumanlarda zamonaviy laboratoriyalar tashkil etish, korxonalarning rahbar va xodimlarini xalqaro sifat talablari hamda standartlariga o‘rgatish tizimini yaratish bo‘yicha hamkorlikda ishlar olib borilmoqda.
«O‘zqurilishmaterialLITI» MChJ ilmiy-tadqiqot va injiniring markazi bilan birgalikda yetakchi xorijiy oliygohlarini jalb qilgan holda, qurilish materiallari sohasi uchun malakali va zarur ko‘nikmalarga ega mutaxassislarni tayyorlash yo‘lga qo‘yilmoqda.
Xususan, Toshkent kimyo texnologiya institutida Germaniya va Rossiyaning nufuzli universitetlari bilan birga 5 ta yangi yo‘nalishda o‘qishni tashkil etish hamda Toshkent arxitektura va qurilish instituti bilan birgalikda Turkiyaning ixtisoslashgan oliygohlarini jalb etgan holda muhandis va texnologlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha tegishli vazirliklar bilan ishlar amalga oshirilmoqda.
Biznes-forumda, shuningdek, qurilish materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan tumanlarda loyihalarni o‘rganish bo‘yicha jalb qilingan ishchi guruhning sohani rivojlantirishdagi mavjud muammolar bo‘yicha bergan xulosalari muhokama qilindi. Tizimli va idoralararo kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan aniq vazfalalar belgilab olindi.
Tadbirda tegishli vazirlik va idoralar vakillari, qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi tadbirkorlar, muhandis-quruvchilar hamda developerlar ishtirok etdi.
Ular o‘rtasida tarmoqlar va hududlarning sanoat salohiyatini oshirish maqsadida tartibga solish muhiti va standartlarni takomillashtirish, zamonaviy tendensiyalarni hisobga olgan holda mahalliy sanoat korxonalari uchun professional kadrlar tayyorlash, bunda trening dasturlaridan keng foydalanish kabi masalalar bo‘yicha fikr almashildi.

Бизнес-форум: развитие потенциала производства строительных материалов в стране
12 июля текущего года в столичной гостинице «International Hotel Tashkent» состоялся бизнес-форум, посвященный развитию потенциала производства строительных материалов в стране. В мероприятии, организованном в сотрудничестве Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Узпромстройбанка и Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари», обсуждено исполнение Указа Президента нашей страны от 9 июня этого года «О дополнительных мерах по повышению промышленного потенциала регионов».
В последние годы в нашей стране осуществляются действенные комплексные меры по комплексному развитию регионов, организации новых производств в городах и районах, в том числе повышению занятости населения, расширению объемов и видов отечественной продукции за счет стимулирования производства строительных материалов.
В результате, за последние четыре года объем производства промышленной продукции вырос на 23 процента, в частности, наблюдается рост в 1,3 раза производства строительных материалов, как одной из ускоренно развивающихся отраслей промышленности.
Вместе с тем, как отмечено в вышеупомянутом указе руководителя страны, реформы в отрасли не дают ожидаемых результатов, особенно в развитии строительной индустрии не полностью используется промышленный потенциал регионов.
В работе бизнес-форума первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Азиз Воитов отметил, что согласно указу внедряется новая целостная система, направленная на содействие ускоренному развитию отраслей отечественной промышленности и производства строительных материалов, для этого при Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари» создан Совет по развитию промышленности строительных материалов, а также субъектам предпринимательства, реализующим проекты в данной отрасли, Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности предоставляется ряд льгот.
В соответствии с указом определено, что председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» С.Аннакличев одновременно выполняет функции председателя Совета по развитию промышленности строительных материалов.
Поэтому руководством Банка ведется еще более активная работа в целях содействия ускорению реформ в сфере.
В Головном офисе Банка образован специальный департамент, в региональных филиалах – консалтинговые центры, в которые привлечены квалифицированные менеджеры.
В настоящее время эти менеджеры субъектам малого и среднего бизнеса, желающим начать свою деятельность в сфере строительных материалов, оказывают содействие в разработке технико-экономического обоснования стандартных проектов, бизнес-планов, а также в получении кредита.
Отныне в центрах будут организованы информатизированные базы. Предусмотрено, что в них будет предоставлена информация об имеющихся на территориях месторождениях полезных ископаемых, себестоимости продукции на рынках, необходимом технологическом оборудовании и организуемых учебных курсах.
В мероприятии выступил председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» – председатель Совета по развитию промышленности строительных материалов С.Аннакличев, подчеркнул, что в настоящее время совместно с экспертами компании BCG ведется работа над разработкой стратегии развития сферы на основе зарубежного опыта. Отмечалось, что при этом планируется организация кластерной системы с помощью действующих девелоперских компаний.
– Информация по портфелю проектов на 5 млрд. долларов в разрезе предприятий и районов будет введена в единую базовую платформу, - сказал председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» – председатель Совета по развитию промышленности строительных материалов С.Аннакличев. – Эта система дает возможность соответствующим министерствам и ведомствам в режиме онлайн отслеживать исполнение намеченных мер. В этом направлении общий мониторинг будет вестись консалтинговой компанией банка и консалтинговыми центрами, организованными с филиалами банка.
В форуме говорилось о том, что на основе указа реализуются соглашения по выделению Узпромстройбанку из Фонда реконструкции и развития средств в размере 200 млн. долларов США, Банком ведется работа по вводу в обращение еврооблигаций на 300 млн. долларов.
Кроме того, Банком совместно с агентством «Узстандарт» осуществляется работа по организации современных лабораторий в районах, специализированных на производстве строительных материалов, созданию системы обучения руководителей и работников предприятий международным требованиям и стандартам качества.
Совместно с научно-исследовательским и инжиниринговым центром ООО «УзкурилишматериалЛИТИ» с привлечением ведущих зарубежных вузов налаживается подготовка квалифицированных специалистов для сферы строительных материалов.
В частности, в Ташкентском химико-технологическом институте совместно с престижными университетами Германии и России осуществляется работа по организации обучения по 5 новым направлениям, а также совместно с Ташкентским архитектурно-строительным институтом с привлечением специализированных турецких вузов - по подготовке инженеров и технологов.
В ходе форуме также обсуждены выводы рабочей группы, данные по имеющимся проблемам в развитии сферы, которая была приглашена для изучения проектов в специализированных на производстве строительных материалов районах. Определены конкретные задачи по устранению системных и межведомственных недостатков.
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, предприниматели-производители строительных материалов, инженеры-строители, девелоперы. Между ними состоялся обмен мнениями о совершенствовании регуляторной среды и стандартов в целях повышения промышленного потенциала отраслей и регионов, подготовке профессиональных кадров для местных промышленных предприятий с учётом современных тенденций, широком использовании при этом тренинговых программ.