Бизнес-форум: юртимизда қурилиш материалларини ишлаб чиқариш салоҳиятини ривожлантириш муҳим
Жорий йилнинг 12 июль куни пойтахтимиздаги «International Hotel Tashkent» меҳмонхонасида мамлакатимизда қурилиш материалларини ишлаб чиқариш салоҳиятини ривожлантириш масалаларига бағишланган бизнес-форум бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзсаноатқурилишбанк ҳамда «Ўзсаноатқурилишматериаллари» уюшмаси билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбирда шу йил 9 июнда Президентимиз томонидан қабул қилинган «Ҳудудларнинг саноат салоҳиятини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони ижроси муҳокама этилди.
Сўнгги йилларда юртимизда ҳудудларни комплекс ривожлантириш, шаҳар ва туманларда янги ишлаб чиқаришларни ташкил этиш, шу жумладан, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни рағбатлантириш ҳисобига аҳоли бандлиги ҳамда маҳаллий маҳсулотлар тури ва ҳажмини оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Натижада, сўнгги тўрт йил ичида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 23 фоизга, шу жумладан, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби саноатнинг ҳудудларда жадал ривожланаётган тармоқлари 1,3 баробардан кўпроқ ўсди.
Шу билан бирга, давлатимиз раҳбарининг юқоридаги фармонида қайд этилганидек, тармоқда ислоҳотлар кутилган самарани бермаяпти, айниқса, қурилиш индустриясини ривожлантиришда ҳудудларнинг саноат салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаяпти.
Бизнес-форум ишида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Азиз Воитов фармонга кўра, маҳаллий саноат тармоқларини ва қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни жадал ривожлантиришга кўмаклашишга қаратилган янги яхлит тизим жорий этилаётгани, бунинг учун «Ўзсаноатқурилишматериаллари» уюшмаси ҳузурида Қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича кенгаш ташкил қилингани ҳамда мазкур тармоқда лойиҳаларни амалга ошираётган тадбиркорлик субъектларига Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан қатор имзиёзлар берилаётганини таъкидлади.
Фармонга биноан «Ўзсаноатқурилишбанк»АТБ Бошқарув раиси С.Аннакличев бир пайтнинг ўзида Қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича кенгаш раиси вазифасини ҳам бажариши белгиланди.
Шу боис Банк раҳбарияти томонидан соҳадаги ислоҳотларни жадаллаштиришга кўмаклашиш мақсадида янада фаол ишлар олиб борилмоқда.
Банк Бош офисида махсус департамент, минтақавий филиалларда консалтинг марказлари ташкил қилиниб, уларга малакали менежерлар жалб қилинди.
Ҳозирда ушбу менежерлар қурилиш материаллари соҳасида иш бошламоқчи бўлган кичик ва ўрта бизнес субъектларига стандарт лойиҳалар, бизнес режалар ва лойиҳаларнинг техник-иқтисодий аҳамиятини ишлаб чиқишда, шунингдек кредит олишда бевосита кўмаклашмоқда.
Эндиликда марказларда ахборотлаштирилган базалар ташкил қилинади. Уларда ҳудудлардаги фойдали қазилма конлари, маҳсулотларнинг бозорлардаги таннархлари, зарур технологик ускуналар ҳамда ташкил этиладиган ўқув курслари бўйича маълумотлар бериб борилиши кўзда тутилди.
Тадбирда «Ўзсаноатқурилишбанк»АТБ Бошқарув раиси – Қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича кенгаш раиси Сахи Аннакличев сўз олиб, бугунги кунда BCG компанияси экспертлари билан соҳани хорижий тажрибалар асосида ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш устида иш олиб борилаётганини маълум қилди. Бунда кластер тизимини амалдаги девелопер компаниялари орқали ташкил қилиш мўлжаллангани таъкидланди.
– 5 млрд. долларлик лойиҳалар портфели бўйича маълумотлар корхоналар ва туманбай шакллантирилган ҳолда ягона базавий платформага киритилади, – дейди «Ўзсаноатқурилишбанк»АТБ Бошқарув раиси – Қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича кенгаш раиси С.Аннакличев. – Мазкур тизим тегишли вазирлик ва идораларга белгиланган чора-тадбирлар ижросини онлайн режимда кузатиб бориш имконини беради. Бу борада умумий мониторинг банкнинг консалтинг компанияси ҳамда банк филиалларида ташкил этилган консалтинг марказлари томонидан юритилади.
Бизнес-форумда фармон асосида Ўзсаноатқурилишбанкка Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 200 млн. АҚШ доллари миқдорида маблағ ажратиш бўйича келишувлар амалга оширилаётгани, Банк томонидан 300 млн. долларлик еврооблигацияларни муомалага чиқариш ишлари олиб борилаётгани айтиб ўтилди.
Бундан ташқари, Банк томонидан «Ўзстандарт» агентлиги билан қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга ихтисослашган туманларда замонавий лабораториялар ташкил этиш, корхоналарнинг раҳбар ва ходимларини халқаро сифат талаблари ҳамда стандартларига ўргатиш тизимини яратиш бўйича ҳамкорликда ишлар олиб борилмоқда.
«ЎзқурилишматериалЛИТИ» МЧЖ илмий-тадқиқот ва инжиниринг маркази билан биргаликда етакчи хорижий олийгоҳларини жалб қилган ҳолда, қурилиш материаллари соҳаси учун малакали ва зарур кўникмаларга эга мутахассисларни тайёрлаш йўлга қўйилмоқда.
Хусусан, Тошкент кимё технология институтида Германия ва Россиянинг нуфузли университетлари билан бирга 5 та янги йўналишда ўқишни ташкил этиш ҳамда Тошкент архитектура ва қурилиш институти билан биргаликда Туркиянинг ихтисослашган олийгоҳларини жалб этган ҳолда муҳандис ва технологлар тайёрлашни йўлга қўйиш бўйича тегишли вазирликлар билан ишлар амалга оширилмоқда.
Бизнес-форумда, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга ихтисослашган туманларда лойиҳаларни ўрганиш бўйича жалб қилинган ишчи гуруҳнинг соҳани ривожлантиришдаги мавжуд муаммолар бўйича берган хулосалари муҳокама қилинди. Тизимли ва идоралараро камчиликларни бартараф этиш юзасидан аниқ вазфалалар белгилаб олинди.
Тадбирда тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари, қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи тадбиркорлар, муҳандис-қурувчилар ҳамда девелоперлар иштирок этди.
Улар ўртасида тармоқлар ва ҳудудларнинг саноат салоҳиятини ошириш мақсадида тартибга солиш муҳити ва стандартларни такомиллаштириш, замонавий тенденцияларни ҳисобга олган ҳолда маҳаллий саноат корхоналари учун профессионал кадрлар тайёрлаш, бунда тренинг дастурларидан кенг фойдаланиш каби масалалар бўйича фикр алмашилди.

Бизнес-форум: развитие потенциала производства строительных материалов в стране
12 июля текущего года в столичной гостинице «International Hotel Tashkent» состоялся бизнес-форум, посвященный развитию потенциала производства строительных материалов в стране. В мероприятии, организованном в сотрудничестве Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Узпромстройбанка и Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари», обсуждено исполнение Указа Президента нашей страны от 9 июня этого года «О дополнительных мерах по повышению промышленного потенциала регионов».
В последние годы в нашей стране осуществляются действенные комплексные меры по комплексному развитию регионов, организации новых производств в городах и районах, в том числе повышению занятости населения, расширению объемов и видов отечественной продукции за счет стимулирования производства строительных материалов.
В результате, за последние четыре года объем производства промышленной продукции вырос на 23 процента, в частности, наблюдается рост в 1,3 раза производства строительных материалов, как одной из ускоренно развивающихся отраслей промышленности.
Вместе с тем, как отмечено в вышеупомянутом указе руководителя страны, реформы в отрасли не дают ожидаемых результатов, особенно в развитии строительной индустрии не полностью используется промышленный потенциал регионов.
В работе бизнес-форума первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Азиз Воитов отметил, что согласно указу внедряется новая целостная система, направленная на содействие ускоренному развитию отраслей отечественной промышленности и производства строительных материалов, для этого при Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари» создан Совет по развитию промышленности строительных материалов, а также субъектам предпринимательства, реализующим проекты в данной отрасли, Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности предоставляется ряд льгот.
В соответствии с указом определено, что председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» С.Аннакличев одновременно выполняет функции председателя Совета по развитию промышленности строительных материалов.
Поэтому руководством Банка ведется еще более активная работа в целях содействия ускорению реформ в сфере.
В Головном офисе Банка образован специальный департамент, в региональных филиалах – консалтинговые центры, в которые привлечены квалифицированные менеджеры.
В настоящее время эти менеджеры субъектам малого и среднего бизнеса, желающим начать свою деятельность в сфере строительных материалов, оказывают содействие в разработке технико-экономического обоснования стандартных проектов, бизнес-планов, а также в получении кредита.
Отныне в центрах будут организованы информатизированные базы. Предусмотрено, что в них будет предоставлена информация об имеющихся на территориях месторождениях полезных ископаемых, себестоимости продукции на рынках, необходимом технологическом оборудовании и организуемых учебных курсах.
В мероприятии выступил председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» – председатель Совета по развитию промышленности строительных материалов С.Аннакличев, подчеркнул, что в настоящее время совместно с экспертами компании BCG ведется работа над разработкой стратегии развития сферы на основе зарубежного опыта. Отмечалось, что при этом планируется организация кластерной системы с помощью действующих девелоперских компаний.
– Информация по портфелю проектов на 5 млрд. долларов в разрезе предприятий и районов будет введена в единую базовую платформу, - сказал председатель Правления АКБ «Узсаноаткурилишбанк» – председатель Совета по развитию промышленности строительных материалов С.Аннакличев. – Эта система дает возможность соответствующим министерствам и ведомствам в режиме онлайн отслеживать исполнение намеченных мер. В этом направлении общий мониторинг будет вестись консалтинговой компанией банка и консалтинговыми центрами, организованными с филиалами банка.
В форуме говорилось о том, что на основе указа реализуются соглашения по выделению Узпромстройбанку из Фонда реконструкции и развития средств в размере 200 млн. долларов США, Банком ведется работа по вводу в обращение еврооблигаций на 300 млн. долларов.
Кроме того, Банком совместно с агентством «Узстандарт» осуществляется работа по организации современных лабораторий в районах, специализированных на производстве строительных материалов, созданию системы обучения руководителей и работников предприятий международным требованиям и стандартам качества.
Совместно с научно-исследовательским и инжиниринговым центром ООО «УзкурилишматериалЛИТИ» с привлечением ведущих зарубежных вузов налаживается подготовка квалифицированных специалистов для сферы строительных материалов.
В частности, в Ташкентском химико-технологическом институте совместно с престижными университетами Германии и России осуществляется работа по организации обучения по 5 новым направлениям, а также совместно с Ташкентским архитектурно-строительным институтом с привлечением специализированных турецких вузов - по подготовке инженеров и технологов.
В ходе форуме также обсуждены выводы рабочей группы, данные по имеющимся проблемам в развитии сферы, которая была приглашена для изучения проектов в специализированных на производстве строительных материалов районах. Определены конкретные задачи по устранению системных и межведомственных недостатков.
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, предприниматели-производители строительных материалов, инженеры-строители, девелоперы. Между ними состоялся обмен мнениями о совершенствовании регуляторной среды и стандартов в целях повышения промышленного потенциала отраслей и регионов, подготовке профессиональных кадров для местных промышленных предприятий с учётом современных тенденций, широком использовании при этом тренинговых программ.