Buxoroda tabiiy gaz qazib chiqarish va qayta ishlash ishlari holatini o‘rganildi — «O‘zbekneftgaz» (foto)
Buxoroda tabiiy gaz qazib chiqarish va qayta ishlash ishlari holatini o‘rganildi —  «O‘zbekneftgaz» (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan geologik izlov-qidiruv ishlari, konlarda gaz quduqlarini burg‘ilash, kapital ta’mirlash hamda texnologik jarayonlar borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar, amalga oshirilayotgan loyihalar holati o‘rganilmoqda.
Jumladan, «Ishchi guruh»ning navbatdagi manzili Buxoro viloyatidagi neft va gaz qazib chiqarish boshqarma va zavodlari bo‘ldi.
Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» tomonidan Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida tashkil etilgan shtabda departament boshliqlari, boshqarma direktori, o‘rinbosarlari va mutaxassislari ishtirokida tezkor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda Gazli regionidagi konlarda olib borilayotgan geologik izlov-qidiruv ishlari tanqidiy muhokama qilindi. Bundan tashqari, «Uchqir» koni atrofida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish hamda 3D seysmik-qidiruv ishlari holati ham tahlil qilindi.
Boshqaruv raisi tomonidan yangi maydonlarni ochish, gaz zaxiralarini oshirishga qaratilgan tadbirlar ijrosi borasida qilinayotgan har bir ish muhokama qilinib, tegishli departament boshliqlariga ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, Boshqarmada 2021 yil yakuni bilan uglevodorodlar qazib chiqarish reja ko‘rsatkichlarini bajarilishi, gaz qazib olishni ko‘paytirish uchun qilinayotgan tadbirlarning samaradorligi ta’minlash masalalari ko‘rib chiqildi va burg‘ilash ishlarini, konlarni o‘zlashtirish uchun gaz quvurlarini qurish loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha tegishli departament va boshqarma boshliqlariga vazifalar belgilab berdi.
Quduqlardan tabiiy gaz qazib olishni jadallashtirish bo‘yicha kapital ta’mirlash va intensifikatsiya ishlarini olib borishdagi muammolar va ularning yechimlari borasida so‘z yuritildi. Intensifikatsiya ishlarida yangi texnologiyalarni keng qo‘llash, muhandis-texnik xodimlarning malakasini doimiy oshirish, mavjud masalalarni hal etish, kuz-qish mavsumida ishchi xodimlarning yashash sharoitini yaxshilash bo‘yicha tegishli mas’ullar, rahbarlarga topshiriqlar berildi.
Kun tartibidagi yana bir masala, Gazli gazni qayta ishlash zavodida suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirishga qaratilgan chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan «Yo‘l xaritasi»ning ijro holati ham muhokama qilinib, unda belgilangan ishlarning samaradorligi baholandi, belgilab olingan keyingi bosqichdagi ishlarni amalga oshirishni tezlashtirish bo‘yicha mavjud muammoli masalalar ko‘rib chiqildi.
Kuz-qish mavsumida Respublika aholisi uchun suyultirilgan gazni barqaror yetkazib berilishini ta’minlash maqsadida, boshqarma rahbariyati va departament boshliqlariga «Yo‘l xaritasi» bandlarini o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash vazifasi topshirildi.
Tashrif doirasida, «Ishchi guruh» konlardagi yangi quduqlarni burg‘ilash qurilmalarida va quduqlarni kapital ta’mirlash uskunalarida mehnat qilayotgan master, kuzatuvchilar hamda barcha ishchi-xodimlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, ularga qo‘shimcha qulayliklar yaratish choralari belgilandi.
Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish masalasi, shuningdek gazni qayta ishlash zavodi qurilmalarini qishki mavsumga hozirlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar joyidan o‘rganildi. Yo‘l quyilgan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha boshqarma va zavod rahbarlariga tadbirlarni to‘liq bajarish talabi quyildi.
Boshqarmada transport xizmatlarini ko‘rsatish tizimi samardorligini oshirish, yoqilg‘i-moylash materiallari xarjatlarini kamaytirish uchun, Gazli shaharchasidagi avtogaraj o‘rniga Gazli zavodi hududida avtotransport vositalarini saqlash uchun qurilayotgan avtomobillar saqlash binosi qurilish ishlari joyidan o‘rganildi.

«Узбекнефтегаз»: Рабочая группа во главе с Председателем Правления изучила состояние добычи и переработки природного газа в Бухаре (фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО "Узбекнефтегаз" Мехриддином Абдуллаевым изучают геологоразведочные работы, мероприятия, проводимые в областях бурения газовых скважин, капитального ремонта и технологических процессов, состояние реализованных проектов.
В частности, следующим адресом «Рабочей группы» стали нефтегазодобывающие управления и заводы Бухарской области.
Рабочая группа, во главе с Председателем Правления, провела оперативное совещание с участием руководителей департаментов, директоров управлений, должностных лиц и специалистов в штабе, организованное нефтегазодобывающим управлением Газли.
В нем критически обсуждались геологоразведочные работы, проведенные на месторождениях региона Газли. Кроме того, были проанализированы состояние запасов углеводородов и 3D сейсморазведочные работы  вокруг месторождения «Учкир».
Председатель Правления обсудил всю проводимую работу по открытию новых площадок, реализации мероприятий по увеличению запасов газа, дал поручения руководителям профильных ведомств.
Также был рассмотрен вопрос выполнения управлением планов по добыче углеводородов до конца 2021 года, эффективность принимаемых мер по увеличению добычи газа, а также определены задачи для руководителей соответствующих департаментов и управлений по ускорению буровых работ, проектам строительства газопроводов для разработки месторождений.
Состоялся разговор о проблемах проведения капитального ремонта и интенсификации работ по ускорению добычи природного газа из скважин и их решениях. Соответствующим должностным лицам и руководителям были даны указания по широкому применению новых технологий в работе по интенсификации, постоянному повышению квалификации инженерно-технического персонала, решению существующих проблем, улучшению условий жизни работников в осенне-зимний сезон.
Еще одним пунктом повестки дня стала реализация «Дорожной карты», которая включает меры, направленные на увеличение производства сжиженного газа на газоперерабатывающем заводе, была проведена оценка эффективности выявленных в ней работ, рассмотрены существующие проблемные вопросы по ускорению выполнения выявленных работ на следующем этапе.
В целях обеспечения стабильных поставок сжиженного газа населению Республики в осенне-зимний период перед руководством управления и руководителями ведомств была поставлена задача обеспечить своевременное выполнение пунктов «Дорожной карты».
В рамках визита «Рабочая группа» ознакомилась с условиями, созданными для мастеров, наблюдателей и всех работников, работающих при бурении новых скважин на месторождениях и в оборудовании для капитального ремонта скважин, и были приняты меры по созданию для них дополнительных условий.
На месте прорабатывались вопросы подготовки к осенне-зимнему сезону, а также работы по подготовке оборудования газоперерабатывающего завода к зимнему сезону. Начальнику управления и руководителям завода были даны задания принять все меры по устранению недостатков.
На месте было изучено состояние работ по строительству здания для хранения автомобилей, взамен гаража в городе Газли, которое послужит повышению эффективности системы транспортного обслуживания, снижения стоимости горюче-смазочных материалов.
Учитывая, что холода в этом году начались раньше, чем ожидалось, Председатель подчеркнул необходимость использования легких металлических конструкций и строительных материалов для ускорения строительства.