«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Buxorodagi tabiiy gaz qazib chiqarish va qayta ishlash holati o‘rganildi
Joriy yilning 25 yanvar kuni mintaqaviy energotizimda ro‘y bergan nosozliklar sabab Respublika bo‘ylab elektr energiyasi ta’minotida uzilishlar bo‘ldi va tabiiyki ushbu holat ham «O‘zbekneftgaz» AJ boshqarma va zavodlari faoliyatiga ham salbiy ta’sir o‘tkazdi. Xususan Buxoro viloyatida joylashgan Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida ham gaz qazib chiqarish ham vaqtincha to‘xtadi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida tuzilgan «Vaqtinchalik shtab» a’zolari tomonidan elektr ta’minoti tiklangach, boshqarmalar hamda zavodlar faoliyatini qayta yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kechiktirib bo‘lmas choralar ko‘rildi hamda tizimdagi korxonalar faoliyati to‘liq tiklandi.
Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» joylarda tizim korxonalari faoliyatini tiklash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarni nazorat qilishi va uglevodorodlar qazib chiqarishni to‘liq tiklash faoliyatini jadallashtirish, maqsadida Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida bo‘ldi.
Ishchi tashrif davomida Gazli gazni qayta ishlash zavodi qurilmalarida texnologik jarayonlarning qayta yo‘lga qo‘yilganligi qurilmalarning ish holati bilan yaqindan tanishildi.
Xususan, zavod hududidagi siquv kompressor stansiyasi, gazdan suyultirilgan gaz ajratib olish qurilmasi ish faoliyati o‘rganilib, uzluksiz ish tashkil qilish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.
Mavjud gaz haydash agregatlarini to‘liq quvvatda ishlatilishni ta’minlash bilan konlardan tabiiy gaz qazib chiqarishni tezda to‘liq qayta tiklash, suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirish choralarini ko‘rishga doir masalalar bo‘yicha Gazli boshqarmasi va zavodi hamda tegishli departament boshliqlariga bir qator vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, Gazli gazni qayta ishlash zavodi infrastruktura ob’yektlarini barpo etish yo‘nalishida olib borilayotgan ishlar holati ham joyida o‘rganildi va amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
2021 yil davomida ushbu zavodda yangi ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirilishi, suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yilish va uglevodorodlar qazib chiqarish hajmlarining ko‘payishini inobatga olib mahsulotlarni iste’molchilarga o‘z vaqtida yetkazib berishni ta’minlash, transport vositalariga xizmat ko‘rsatishni yaxshilash uchun barcha qullayliklarga ega zamonaviy 120 dan ortiq transport vositalariga xizmat ko‘rsatuvchi Avtosaroy, AYoQSh va AGQShlar ham barpo etish loyihasi bo‘yicha qurilish-montaj ishlari boshlangan edi.
Loyihaga asosan AYoQSh va AGQShlar avtomatik raqamlashtirilgan rejimda ishlaydigan qurilmalar bilan jihozlanishini lozimligi ta’kidlab o‘tildi va barcha qurilmalar xavfsizlikni ta’minlovchi nazorat o‘lchov asboblari bilan ta’minlanib, raqamlashtirishni yo‘lga quyish hamda markazlashtirilgan nazorat tizimi, transport vositalarini identifikatsiya qilish tizimini joriy qilish topshirig‘i berildi.
Hozirgi kunga qadar Buxoro neftni qayta ishlash zavodi hamda Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi tomonidan loyiha bo‘yicha qurilish montaj ishlari 70 foizdan ortig‘i bajarildi. Qurilish ishlari bilan tanishish davomida, mas’ul rahbarlarga qurilish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Tashrif davomida, sayyor yig‘ilish tashkil etilib bunda, 2022 yilda Boshqarma bo‘yicha uglevodorodlar qazib chiqarishni ko‘paytirish maqsadida amalga oshirilishi rejalashtirilgan geologo-texnik tadbirlar, xususan quduqlarni burg‘ilashdan ishga tushirish, quduqlarni kapital ta’mirlash va intensifikatsiya ishlari hamda texnologik ob’yektlarni ishga tushirish yo‘nalishlaridagi rejalar taqdimoti o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Gazli gazni qayta ishlash zavodida 2022 yilda gazni oltingugurtdan tozalash qurilmalarining barqaror ishlashini ta’minlash va suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirish yo‘nalishlarida amalga oshiriladigan loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
O‘z navbatida, bajariladigan geologo-texnik tadbirlar va loyihalarni jadallashtirish masalalari muhokama etilib, Boshqarma, zavod rahbarlari hamda departament boshliqlariga o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha ishlarni tashkillashtirish vazifalari berildi.
Eslatib o‘tamiz, Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi tomonidan o‘tgan 2021 yil davomida 23 konlardagi mavjud 280 ta quduqlar orqali 4,5 mlrd. metr kub tabiiy gaz va 98,8 ming tonna gaz kondesati qazib chiqarishga erishildi. Gazli gazni qayta ishlash zavodi tomonidan 21,2 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarildi. Hozirda 10 quduqda kapital ta’mirlash hamda 6 ta quduqda burg‘ilash ishlari olib borilmoqda. Geologik texnik tadbirlarni bajarish hisobiga 2022 yilda 4,6 mlrd. kub metr tabiiy gaz qazib chiqarish va 60 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarish rejalashtirilgan.

«Узбекнефтегаз»: Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления изучили состояние добычи и переработки природного газа в Бухаре
25 января текущего года в результате крупной аварии на единой электросети Центральней Азии произошло отключение электроэнергии в регионах страны. Эта ситуация также отразилась на деятельности управлений и заводов АО «Узбекнефтегаз». В частности, временно была приостановлена добыча газа в Газлийском нефтегазодобывающем управлении, расположенном в Бухарской области.
После восстановления электроснабжения членами «Временного штаба» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым были приняты неотложные меры по возобновлению работы управлений и заводов, а также полностью восстановлена деятельность предприятий системы.
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления посетила Газлийское нефтегазодобывающее управление с целью контроля за работой по восстановлению деятельности предприятий системы на местах и ускорения мероприятий по полному восстановлению добычи углеводородов.
В ходе рабочего визита были изучены производимые работы по возобновлению технологических процессов и рабочее состояние установок Газлийского газоперерабатывающего завода.
В частности, были ознакомлены с работой компрессорной станции, установки по выделению сжиженного газа из газа на территории завода, даны дополнительные поручения по организации бесперебойной работы.
Перед руководителями Газлийского управления и завода, а также соответствующих департаментов было поставлено ряд задач по принятию мер скорейшему полному возобновлению добычи природного газа с месторождений, увеличению производства сжиженного газа с обеспечением использования существующих газоперекачивающих агрегатов на полную мощность.
Также на месте изучено состояние работ по строительству объектов инфраструктуры Газлийского газоперерабатывающего завода и обсуждены проводимые работы.
В течение 2021 года с учетом запуска новых производственных мощностей на заводе, налаживания производства сжиженного газа и обеспечения своевременной поставки продукции потребителям, а также для улучшения обслуживания транспортных средств начаты строительно-монтажные работы по проекту современного Автопарка, АЗС и АГНКС, обслуживающее более 120 транспортных средств со всеми удобствами.
В рамках проекта было отмечено, что АЗС и АГНКС должны быть оснащены установками, работающими в режиме автоматической цифровизации, снабжены приборами обеспечивающими безопасность, и поручено внедрить централизованную систему контроля, идентификации транспортных средств.
На сегодняшний день Бухарским нефтеперерабатывающим заводом и Шуртанским газохимическим комплексом выполнено более 70% строительно-монтажных работ по проекту. В ходе ознакомления со строительными работами ответственным руководителям были даны указания по ускорению строительных работ.
В ходе визита было организовано выездное совещание, на котором состоялась презентация геолого-технических мероприятий, запланированных к реализации в 2022 году в целях увеличения добычи углеводородов по управлению, в частности по запуску скважин после бурения, капитальному ремонту и интенсификации скважин, а также вводу в эксплуатацию технологических объектов.
На совещании также были рассмотрены проекты, реализуемые на Газлийском газоперерабатывающем заводе по обеспечению стабильной работы установок по очистке газа от серы и увеличению производства сжиженного газа в 2022 году.
В свою очередь, были обсуждены вопросы ускорения выполняемых геолого-технических мероприятий и проектов, руководителям управлений, заводов и департаментов определены задачи по организации работы по своим направлениям.
Стоит отметить, за прошедший 2021 год Газлийским нефтегазодобывающим управление было достигнуто добыча 4,5 млрд кубометров природного газа и 98,8 тыс. тонн газового конденсата из существующих 280 скважин на 23 месторождениях. На Газлийском газоперерабатывающем заводе произведено 21,2 тыс. тонн сжиженного газа.
В настоящее время проводится капитальный ремонт 10 скважин и бурение 6 скважин. За счет выполнения геолого-технических мероприятий в 2022 году планируется добыча 4,6 млрд кубометров природного газа и производство 60 тыс. тонн сжиженного газа.