Markaziy bank Boshqaruvining 2019-yil 20-apreldagi yig‘ilishida qayta moliyalash stavkasiyillik 16 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirildi.
Ushbu qaror pul-kredit siyosatining inflyasiyani jilovlash va inflyasion kutilmalarning pasayuvchi trendini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan joriy sharoitlarini saqlab qolish zaruriyatiga asoslandi.
Inflyasiya va inflyasion kutilmalar. 2019-yilning I choragi yakunlariga ko‘ra, yillik inflyasiya darajasi Markaziy bankning asosiy prognoz koridorining (13,5-15,5 foiz) quyi chegarasida shakllanib, 13,6 foizni tashkil etdi. Bunda, yillik inflyasiya dinamikasi 2018-yilning I choragidan farqli ravishda biroz o‘suvchi tendensiyani namoyish etdi.
Umuman olganda, 2019-yilning I choragida inflyasiya darajasi ayrim oziq-ovqat mahsulotlari taklifi qisqarishi kabi mavsumiy omillar? shuningdek, tartibga solinadigan narxlarning 2018 yil noyabrdagi oshirilishi, kreditlashning yuqori sur’atlari saqlanib qolishi, QQS bazasining kengaytirilishi hamda milliy valyutaning nisbatan qadrsizlanishi ta’siri natijasida shakllanib, kutilgan darajadan pastroq bo‘ldi.
Ushbu davrda 2019-yil uchun bazaviy prognozda keltirilgan xatarlarni ro‘yobga chiqish ehtimollari pasayib, ayrim xatarlarning ta’sir darajasi kamaygan bo‘lsa-da, biroq ularning ta’sir muddatlari uzaydi.
Xususan, tadbirkorlik faoliyatini soliqqa tortish mexanizmining o‘zgarishi hamda 2018 yil noyabr oyida energiya resurslari tariflari oshishi ichki narxlarda to‘liq o‘z aksini topmadi va ushbu jarayon katta ehtimol bilan ma’lum bir vaqt davom etadi.
O‘tgan yillardagi kabi inflyasiyani oshiruvchi asosiy omil oziq-ovqat narxlarining o‘sishi bo‘lib, uning choraklik inflyasiyaga qo‘shgan hissasi 2,8 foiz bandni tashkil etdi. Shu bilan birga, inflyasiyaga nooziq-ovqat tovarlari narxlarining ta’siri hissasi 1 foiz bandgacha pasaydi, xizmatlar hissasi esa 0,5 foiz bandni tashkil etdi.
2019-yilning I choragida inflyasiya darajasining prognoz ko‘rsatkichlari doirasida bo‘lishi, ichki bozorda tovar va xizmatlar taklifining o‘sishi, shuningdek, milliy valyuta almashuv kursining nisbatan barqarorligi qisqa va o‘rta muddatli inflyasion kutilmalarning pasayishiga xizmat qildi.
Xususan, aholi va biznes sub’yektlarining inflyasion kutilmalari, yanvar oyidagi o‘sishdan keyin kamayib boruvchi trendni namoyish etdi. Shu bilan birga, o‘rta muddatli inflyasion kutilmalar indeksi ko‘rsatkichlari qisqa muddatli inflyasion kutilmalarnikiga nisbatan yuqori bo‘ldi. Bu o‘z navbatida, respondentlar orasida o‘rta muddatli istiqbolda narxlarning o‘sishiga oid xavotirlari saqlanib qolayotganligini ko‘rsatmoqda.
Iqtisodiy faollikning ichki va tashqi sharoitlari. 2019-yilning I choragidagi makroiqtisodiy holat Markaziy bankning bazaviy prognozlariga muvofiq tarzda shakllandi. Iqtisodiyotda yuqori ishlab chiqarish va investitsion faollik saqlanib qoldi.
Bunday holat, o‘z navbatida kreditlashning yuqori darajada saqlanib qolayotganligi hamda aholi va tadbirkorlik sub’yektlari daromadlarining oshib borayotganligi bilan birgalikda ichki bozorda ma’lum bir inflyasion bosimni vujudga keltirdi. Ayni paytda, 2016-2018 yillarda iqtisodiyotda investitsiyalar hajmlarining jadal sur’atlarda ortishi hisobiga iste’mol tovarlari ishlab chiqarish hajmlarining kengayishi narxlar shakllanishiga pasaytiruvchi ta’sir ko‘rsatdi.
Oxirgi ikki yil davomida tuzilmaviy islohotlarning iqtisodiy o‘sishga, jumladan ishlab chiqarish unumdorligi oshishiga qo‘shgan hissasining ortishi kuzatildi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ushbu omil soliq islohotlari sharoitida narxlar barqarorligi ta’minlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi.
Ushbu davrda, iqtisodiyotda jamg‘arish kayfiyati saqlanib qoldi va aholi hamda yuridik shaxslarning muddatli depozitlari yuqori sur’atlarda o‘sdi. 2019-yilning I choragida, jismoniy shaxslarning muddatli depozitlari 19,2 foizga, yuridik shaxslarniki esa 13,2 foizga oshdi.
Pul-kredit sharoitlari. Markaziy bank tomonidan mo‘’tadil qat’iy pul-kredit siyosati yuritilishi va prudensial nazorat choralarining samarali qo‘llanilishi milliy valyutada kreditlashning keskin o‘sishini oldini olishga yordam berdi va shu orqali inflyasiyaning monetar omillari ta’sirini kamaytirdi.
2019-yil I choragida iqtisodiyotga ajratilgan kreditlar qoldig‘i 9 foizga o‘sdi (o‘tgan yilning mos davrida 9,3 foizga o‘sgan). Bunda, milliy valyutada kredit qo‘yilmalari o‘sish sur’ati 2018-yilning I choragidagi ko‘rsatkich (16,7 foiz)ga nisbatan qariyb 2 martagacha, ya’ni 8,6 foizgacha sekinlashdi.
Tijorat banklari tomonidan xalqaro moliya institutlari kredit liniyalarini jalb qilish amaliyotining faollashuvi, shuningdek, eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan texnik va investitsion rivojlanish jarayonlari davom etishi natijasida xorijiy valyutadagi kreditlar qoldig‘ining 8,7 foizga oshishi kuzatildi (o‘tgan yilning mos davrida ushbu ko‘rsatkich 4,5 foizni tashkil etgan). Bunda, umumiy kredit portfelidagi xorijiy valyutadagi kreditlar ulushi 54,5 foizni tashkil etdi.
Iqtisodiyotda xorijiy valyutadagi qarz yukining o‘sishi, o‘z navbatida, kelgusida tashqi shoklarning moliyaviy barqarorlikka salbiy ta’sirini bartaraf etish maqsadida makroprudensial siyosat choralarini qo‘llash zaruratini tug‘dirmoqda.
Bundan tashqari, texnologiya va uskunalar importining joriy hajmlari o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda ishlab chiqarish bazasini kengaytirish hamda eksport salohiyatini mustahkamlashga xizmat qilishi muhim hisoblanadi.
Markaziy bankning ichki valyuta bozoriga intervensiyalarining belgilangan miqdorlar doirasida bo‘lishi, davlat qimmatli qog‘ozlarining ichki bozorga muvaffaqiyatli joylashtirilishi, shuningdek, Markaziy bankning depozit auksionlari o‘tkazilishi bank tizimidagi ortiqcha likvidlikni sterilizatsiya qilish imkonini berib, iqtisodiyotda ijobiy real foiz stavkalarini qo‘llab-quvvatlovchi omil bo‘ldi.
Ushbu davrda, banklararo pul bozorining foiz stavkalari nisbatan o‘zgarishsiz qolib, 14,6-14,7 foizni tashkil etdi.
Prognoz va asosiy xatarlar. Markaziy bank 2019-yil uchun inflyasiyaning bazaviy prognozini 13,5-15,5 foizlik darajada saqlab qoladi.
2019-yilning II va III choraklarida o‘rtacha oylik inflyasiya darajasi o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlar doirasida bo‘lib, yillik inflyasiya darajasining sezilarli darajada pasayishi kutilmayapti.
Shu bilan birga, o‘tgan yilning IV choragidagi inflyasiyaning yuqori bazasi va joriy iqtisodiy holatlardan kelib chiqib 2019-yilning IV choragida yillik inflyasiya darajasining pasayishi kutilmoqda. Yil yakunida inflyasiya darajasi quyidagi xatarlarning amalga oshish ehtimolligidan kelib chiqib prognoz koridorining qo‘yi chegarasida bo‘ladi:
- joriy yilda ma’muriy tartibga solinadigan narxlarni erkinlashtirish siyosatining davom ettirilishi kutilayotganligi bilan birga, 2018-yilning noyabr oyidagi narxlar oshirilishining ikkilamchi ta’siri;
- tadbirkorlik uchun bazaviy iqtisodiy sharoitlarning o‘zgarishi (masalan, alohida ishlab chiqaruvchilar guruhlarining energiya resurslaridan foydalanish imkoniyatlaridagi o‘zgarishlar);
- xizmatlar, jumladan, kommunal xizmatlar tariflarining indeksatsiyasi;
- investitsion talabning, jumladan, qurilish mollariga bo‘lgan talabning oshishi.
Inflyasiya darajasining pasayishi bo‘yicha qat’iy ishonch shakllangan sharoitda Markaziy bank 2019 yilning birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha inflyasiya prognozini qayta ko‘rib chiqishi mumkin.
(Qayta moliyalash stavkasini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan Markaziy bank Boshqaruvining navbatdagi yig‘ilishi 2019-yilning 20-iyuliga mo‘ljallangan.)

Центральный банк сохранил ставку рефинансирования на уровне 16% годовых
Правление Центрального банка решением от 20 апреля 2019 года оставило ставку рефинансирования без изменений на уровне 16% годовых.
Данное решение основано на необходимости сохранения текущих условий денежно-кредитной политики, направленной на обуздание инфляционных процессов и закрепление снижающегося тренда инфляционных ожиданий.
Инфляция и инфляционные ожидания. По итогам I квартала 2019 года уровень годовой инфляции находился вблизи нижней границы коридора базового прогноза Центрального банка (13,5-15,5%) и составил 13,6%. Тренд годовой инфляции в отличие от I квартала 2018 года показал небольшую восходящую динамику.
В целом, в течение I квартала 2019 года уровень инфляции был ниже ожидаемого и формировался под воздействием сезонных факторов со стороны предложения отдельных видов продовольственных товаров, а также продолжения влияния повышения регулируемых цен в ноябре 2018 года, сохранения высокого уровня кредитования, расширения налогооблагаемой базы НДС и небольшого ослабления национальной валюты.
В рассматриваемом периоде снизилась вероятность материализации рисков, приведенных в базовом прогнозе на 2019 год, уменьшена степень воздействия отдельных рисков, но при этом удлинился период их влияния.
В частности, изменение в налогообложении предпринимательской деятельности и повышение тарифов на энергоресурсы в ноябре 2018 года не полностью отразились на ценах и данный процесс с высокой вероятностью продолжится в течение некоторого времени.
Основным «драйвером» инфляции, как и в предыдущие годы, оставался рост цен на продовольственные товары, вклад которого в квартальную инфляцию составил 2,8 п.п. При этом, вклад непродовольственных товаров существенно снизился до 1 п.п., а вклад услуг был равен 0,5 п.п.
Сохранение уровня инфляции в пределах прогнозных значений, рост предложения товаров и услуг на внутреннем рынке, а также относительная стабильность обменного курса национальной валюты послужили снижению краткосрочных и среднесрочных инфляционных ожиданий в I квартале 2019 года.
В частности, инфляционные ожидания бизнеса и населения, после роста в январе, имели плавно снижающийся тренд. При этом, среднесрочные ожидания остаются выше краткосрочных, что, в свою очередь, указывает на сохранение среди респондентов опасений по поводу роста цен в среднесрочной перспективе.
Внутренние и внешние условия экономической активности. Макроэкономическая ситуация в первом квартале 2019 года соответствовала базовому прогнозу Центрального банка. В экономике сохранялся высокий уровень производственной и инвестиционной активности.
Такая ситуация, наряду с сохранением высокого уровня кредитования, а также ростом доходов населения и хозяйствующих субъектов оказывала определенное инфляционное давление на внутреннем рынке. В то же время расширение объемов производства потребительских товаров в результате динамичного роста инвестиций в экономику в 2016-2018 годах оказало сдерживающее влияние при формировании цен.
В последние два года наблюдалось увеличение вклада структурных реформ в экономический рост, в том числе повышение производительности факторов производства. По предварительным оценкам, в условиях налоговых реформ это оказало положительное влияние на обеспечение стабильности цен.
В экономике сохранялось сберегательное настроение и высокими темпами увеличивались срочные депозиты населения и юридических лиц. В первом квартале 2019 года объём срочных депозитов физических лиц вырос на 19,2%, юридических лиц на 13,2%.
Денежно-кредитные условия. Продолжение проведения Центральным банком умеренно жесткой денежно-кредитной политики и эффективные меры пруденциального надзора позволили предотвратить резкий рост кредитования в национальной валюте и таким образом снизить воздействие монетарных факторов инфляции.
В первом квартале 2019 года объём остатков кредитов в экономике вырос на 9% (в соответствующем периоде прошлого года – 9,3%). При этом, темпы роста кредитных вложений в национальной валюте по сравнению с I кварталом 2018 года (16,7%) замедлились почти в 2 раза – до 8,6%.
В результате активизации деятельности коммерческих банков по привлечению ресурсов международных финансовых институтов, а также процессов технического обновления и инвестиций, направленных на увеличение экспортного потенциала страны, наблюдался рост остатка кредитов в иностранной валюте на 8,7% (в аналогичном периоде предыдущего года данный показатель составлял 4,5%). Доля кредитов в иностранной валюте в кредитном портфеле составила 54,5%.
Рост в экономике долгового бремени в иностранной валюте обуславливает необходимость принятии дальнейших мер макропруденциальной политики с целью устранения возможного негативного влияния внешних шоков на финансовую стабильность.
Более того, важно чтобы текущие объёмы импорта технологий и оборудования трансформировались в расширение и укрепление производственной базы и экспортного потенциала в средне и долгосрочной перспективе.
Проведение Центральным банком интервенций на внутреннем валютном рынке в пределах целевых объёмов, успешное размещение государственных ценных бумаг на внутреннем рынке, а также депозитные аукционы Центрального банка дали возможность стерилизации избыточной ликвидности в банковской системе и способствовали поддержанию положительных реальных процентных ставок в экономике.
Процентные ставки межбанковского денежного рынка в течении I квартала 2019 года формировались на относительно неизменном уровне 14,6-14,7%.
Прогнозы и основные риски. Центральный банк сохранил базовый прогноз инфляции на 2019 год на уровне 13,5–15,5%.
Во II и III кварталах 2019 года среднемесячный уровень инфляции будет находится в пределах прошлогодних значений, то есть не ожидается существенное снижение годовых темпов инфляции от текущего уровня.
При этом, исходя из текущей ситуации и высокой базы в IV квартале предыдущего года, Центральный банк ожидает снижение уровня годовой инфляции в IV квартале. В конце года инфляция приблизится к нижней границе прогнозного коридора в зависимости от степени реализации следующих рисков:
- продолжающийся вторичный эффект ноябрьского (2018 года) повышения цен на энергоресурсы, вкупе со вторым этапом повышения цен в июне текущего года;
- изменение базовых экономических условий для предпринимательства (например, ограничение доступа отдельных категорий производителей к некоторым видам энергоресурсов);
- индексация тарифов услуг, в том числе коммунальных;
- повышение инвестиционного спроса, в частности на строительные материалы.
При условии подтверждения твердой уверенности в снижении уровня инфляции, Центральный банк допускает пересмотр прогноза инфляции в сторону снижения по итогам первого полугодия 2019 года.
(Очередное заседание Правления Центрального банка по рассмотрению ставки рефинансирования запланировано на 20 июля 2019 года.)