Ekspertlar: 2019-yilda neftning bir barreli 100 dollarga chiqadi
Neftning narxi 2019-yili rekord darajada o‘sib, barreli 100 dollarga yetishi mumkin. Bu haqda «Bank of America» tahlilchilari hisob-kitoblari va «Bloomberg» ma’lumotlari asosida «Actualnews.org» xabar berdi.
Jahon «qora oltin» zaxiralari shiddat bilan ozayib boryapti, Eron va Venesueladan neft yetkazilishi uzilish xavfi ostida, shuning uchun ham neft narxi to bir barreli 90 dollarga yetmagunicha muntazam o‘sishni boshlaydi. Agarda Tehronga sanksiyalar qo‘llansa, OPEK esa neft qazib olishni kamaytirish bo‘yicha shartnomasini qayta ko‘rib chiqmasa, bu ko‘rsatkich 100 dollarlik dovondan oshadi.
O‘z navbatida, birja gigantlaridan biri — «Goldman Sachs Group Inc» kelgusi yili bir bochka neft 82,5 dollardan qimmatlashmasligini bildirgan.
Ekspertlar uzoq muddatli prognozlar tuzish bilan band, neft narxi esa oxirgi to‘rt yilda 77,7 dollarga chiqdi.

Аналитики: В 2019 году стоимость нефти достигнет 100 долларов за баррель
Стоимость нефти может достигнуть рекордных показателей в 100 долларов за баррель к 2019 году. Соответствующий прогноз предоставили аналитики Bank of America, информирует Bloomberg.
Как сообщает «Actualnews.org», мировые запасы «черного золота» стремительно сокращаются, поставки из Ирана и Венесуэлы находятся под угрозой срыва, поэтому стоимость нефти начнет постепенно расти, пока не достигнет 90 долларов за баррель. Если на Тегеран наложат санкции, а ОПЕК не пересмотрит соглашение по снижению добычи, то показатель преодолеет отметку в 100 долларов. Крупный биржевый игрок Goldman Sachs Group Inc. считает, что в следующем году бочка нефти не сможет превысить цену в 82,5 доллара.
Пока эксперты составляют свои долгосрочные прогнозы нефть впервые за последние четыре года стала стоить 77,7 долларов.