Экспертлар: 2019 йилда нефтнинг бир баррели 100 долларга чиқади
Нефтнинг нархи 2019 йили рекорд даражада ўсиб, баррели 100 долларга етиши мумкин. Бу ҳақда «Bank of America» таҳлилчилари ҳисоб-китоблари ва «Bloomberg» маълумотлари асосида «Actualnews.org» хабар берди.
Жаҳон «қора олтин» захиралари шиддат билан озайиб боряпти, Эрон ва Венесуэладан нефть етказилиши узилиш хавфи остида, шунинг учун ҳам нефть нархи то бир баррели 90 долларга етмагунича мунтазам ўсишни бошлайди. Агарда Теҳронга санкциялар қўлланса, ОПЕК эса нефть қазиб олишни камайтириш бўйича шартномасини қайта кўриб чиқмаса, бу кўрсаткич 100 долларлик довондан ошади.
Ўз навбатида, биржа гигантларидан бири — «Goldman Sachs Group Inc» келгуси йили бир бочка нефть 82,5 доллардан қимматлашмаслигини билдирган.
Экспертлар узоқ муддатли прогнозлар тузиш билан банд, нефть нархи эса охирги тўрт йилда 77,7 долларга чиқди.

Аналитики: В 2019 году стоимость нефти достигнет 100 долларов за баррель
Стоимость нефти может достигнуть рекордных показателей в 100 долларов за баррель к 2019 году. Соответствующий прогноз предоставили аналитики Bank of America, информирует Bloomberg.
Как сообщает «Actualnews.org», мировые запасы «черного золота» стремительно сокращаются, поставки из Ирана и Венесуэлы находятся под угрозой срыва, поэтому стоимость нефти начнет постепенно расти, пока не достигнет 90 долларов за баррель. Если на Тегеран наложат санкции, а ОПЕК не пересмотрит соглашение по снижению добычи, то показатель преодолеет отметку в 100 долларов. Крупный биржевый игрок Goldman Sachs Group Inc. считает, что в следующем году бочка нефти не сможет превысить цену в 82,5 доллара.
Пока эксперты составляют свои долгосрочные прогнозы нефть впервые за последние четыре года стала стоить 77,7 долларов.