«O‘zbekneftgaz»: Respublika sanoat yarmarkasida kooperatsiya hamkorligini kengaytirish bo‘yicha aniq muzokaralar o‘tkazildi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi hamda Vazirlar Mahkamasining tegishli topshiriqlariga muvofiq joriy yilning 14-18 dekabr kunlari Toshkent shahridagi «O‘zekspomarkaz» pavilonlarida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tmoqda.
Tarmoq korxonalari, vazirlik va idoralar hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirishga qaratilgan mazkur tadbirda «O‘zbekneftgaz» AJ va uning tarkibidagi korxonalar alohida stend bilan ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazma doirasida «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘i bilan investitsiya loyihalari hamda tarmoq korxonalari ehtiyojlari uchun yetkazib beriladigan tovar va xizmatlarni mahalliylashtirish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqilib, mutaxassislar tomonidan yuzma-yuz muloqot formatida mahalliy va xorijiy korxona vakillari bilan muzokoralar o‘tkazilmoqda.
Yarmarkaning birinchi kunida «O‘zbekneftgaz» AJ stendiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Tashqi savdo va investitsiyalar vaziri Sardor Umurzoqov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova va boshqa mehmonlar tashrif buyurishib, tarmoqda sanoat kooperatsiyasini kengaytirishga qaratilgan ishlar bilan tanishishdi.
«O‘zbekneftgaz» AJ tashabbusi bilan 2021 yilning noyabr oyida Qarshi shahrida o‘tkazilgan yarmarka, unda erishilgan aniq natijalar, tadbirga xorijiy hamkorlarni ham taklif etilgani, ma’lumotlarni elektron ko‘rinishda taqdim etish tajribalari mehmonlar tarafidan e’tirof etildi. Shuningdek, kelgusida import tarkibini chuqur tahlil qilish asosida aniq loyiha takliflari bo‘yicha mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikdagi ishlarni kuchaytirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Ta’kidlash joizki sanoat yarmarkasining birinchi kuni ikkitomonlama hamkorlikni o‘rnatish va yanada kengaytirishga qaratilgan amaliy ishchi muzokara va uchrashuvlarga juda boy bo‘ldi. Xususan, «Kukil Gaspacks» MChJ bilan Buxoro neftni qayta ishlash zavodining issiqlik almashtirgichlari uchun spiral o‘ralgan metall prokladkalarni taqdim etilgan texnik shartlar asosida ishlab chiqarish kelishib olindi.
Bundan tashqari, quyidagi mahalliy korxonalar bilan kelishuvlarga erishildi:
- «Manokip» MChJ bilan «O‘zbekneftgaz» AJ va uning tarmoq korxonalari ehtiyoji asosida bosim o‘lchas asboblarini ishlab chiqarish va ularni ishlab chiqarish bazalarda sanoat-tajriba sinovlaridan o‘tkazish;
- «Navpromlitmash» MChJ bilan har xil o‘lchamdagi issiqlik almashtirgichlarni o‘zlashtirish, quvur mahsulotlarini yetkazib berish;
- «Oil filter Technologies» MChJ bilan Gazli gazni qayta ishlash zavodining 2022 ehtiyojlari uchun 200 dona «Peach» markali hamda 20 dona «Indufin» markali filtrlarni yetkazib berish;
- «Uzpromarm» MChJ bilan Buxoro neftni qayta ishlash zavodi ehtiyojlari uchun API standartlariga mos zadvijkalar ishlab chiqarish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Ko‘rgazma yakuniga qadar investitsiya loyihalari hamda tarmoq korxonalari ehtiyojlari uchun yetkazib beriladigan tovar va xizmatlarni mahalliylashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqilib, kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish va kengaytirish bo‘yicha aniq shartnomalar imzolash ishlari davom ettiriladi.
Barcha tadbirkorlik sub’yektlarini «O‘zbekneftgaz» AJ bilan sanoat kooperatsiyasi aloqalarini o‘rnatishga taklif etamiz!

«Узбекнефтегаз»: На Республиканской межотраслевой промышленной ярмарке проведены переговоры по расширению кооперационного сотрудничества (Фото)
Согласно соответствующим поручениям Администрации Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров 14-18 декабря текущего года в павильонах НВК «Узэкспоцентр» (Ташкент) проводится Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка.
Системные предприятия АО «Узбекнефтегаз» с отдельным стендом принимают участие в данном мероприятии, направленном на расширение промышленной кооперации между отраслевыми предприятиями, министерствами и ведомствами, а также местными производителями.
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева в рамках мероприятия подробно рассматриваются инвестиционные проекты акционерного общества и возможности локализации товаров и услуг, поставляемых для нужд предприятий отрасли, а также проведены переговоры специалистов с представителями отечественных и зарубежных предприятий в формате диалога лицом к лицу.
В первый день ярмарки стенд АО «Узбекнефтегаз» посетили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков, заместитель советника Президента Республики Узбекистан Галина Саидова и другие гости, которые ознакомились с работой, направленной на расширение промышленной кооперации в отрасли.
По инициативе АО «Узбекнефтегаз» в ноябре 2021 года в городе Карши была проведена ярмарка, на которой были отмечены достигнутые конкретные результаты, приглашены зарубежные партнеры, а опыт представления данных в электронном виде был признан гостями. Также даны указания по дальнейшему усилению совместной работы с отечественными производителями по конкретным проектным предложениям на основе глубокого анализа структуры импорта.
Следует отметить, что первый день промышленной ярмарки был насыщен практическим рабочим переговорам и встречам, направленные на установление и дальнейшее расширение двустороннего сотрудничества.
В частности, с ООО «Kukil Gaspacks» достигнута договоренность о производстве спирально-витых металлических прокладок для теплообменников Бухарского нефтеперерабатывающего завода на основе представленных технических условий.
Кроме того, достигнуты договоренности со следующими отечественными предприятиями:
• Совместно с ООО «Manokip» и АО «Узбекнефтегаз» производство приборов измерения давления с учетом потребностей системных предприятий и проведение промышленно-экспериментальных испытаний на производственных базах;
• Освоение теплообменников различных размеров с ООО «Navpromlitmash», поставка трубопроводной продукции;
• С ООО «Oil filter Technologies» поставка 200 штук фильтров марки «Peach» и 20 штук марки «Indufin» для нужд Газлийского газоперерабатывающего завода в 2022 году;
• Достигнута договоренность с ООО «Uzpromarm» о производстве задвижек, соответствующих стандартам API, для нужд Бухарского нефтеперерабатывающего завода.
В заключении выставки будут рассмотрены инвестиционные проекты и возможности локализации товаров и услуг, поставляемых для нужд предприятий отрасли, продолжена работа по подписанию конкретных договоров по налаживанию и расширению кооперационных связей.
Приглашаем всех субъектов предпринимательства к налаживанию связей промышленной кооперации с АО «Узбекнефтегаз»!