«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi tomonidan Qashqadaryo viloyati hududida olib borilayotgan geologiya-qidiruv ishlari holati o‘rganildi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini joyida o‘rganish maqsadida Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida bo‘ldi.
Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida 2021 yilda 16,8 mlrd kub metr tabiiy gaz qazib olish rejalashtirilgan, bu o‘z navbatida o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 286,9 mln kub metr ko‘p, yoki o‘sish sur’ati 101,7%, kondensat qazib chiqarish 310,7 ming tonna, neft qazib chiqarish 109,0 ming tonna belgilangan.
«Ishchi guruh» a’zolari boshqarmaga qarashli konlarda bo‘lib, belgilangan rejani bajarish borasida qilinayotgan ishlar holatini o‘rgandi. Shuningdek, 2022 yilda bu borada rejalashtirilgan ishlar hamda loyihalar bilan tanishib chiqildi.
O‘rganish ishlari dastavval Mirishkor tumani hududida joylashgan «Ilonli» konidagi 2-sonli izlov qudug‘idan boshlandi. Ushbu quduqda 2021 yil 8 iyul sanasida burg‘ilash ishlari boshlangan bo‘lib, quduq 2969 metr chuqurlikkacha burg‘ilandi hamda 139,7 mm diametrli ishlatish quvurlari bilan mustahkamlandi.
Quduqda burg‘ilash va sinash ishlari pudratchi «O‘zneftgaz burg‘ulash ishlari» MChJ va subpudratchi «Buxoro NGP» AJ tomonidan «Uralmash-4E» (Rossiya) burg‘ilash uskunasi yordamida amalga oshirildi.
Joriy yilning 11 dekabrida esa quduqning 2967-2887 metr oralig‘ida o‘rnatilgan filtr orqali olib borilgan sinash ishlari natijasida karbonat yura davri yotqiziqlarining XV va XVa qatlamlaridan sanoat miqyosidagi tabiiy gaz oqimi olindi. Quduqdagi tabiiy gazning erkin debiti kunlik 1,0 mln kub metrni tashkil etmoqda.
Boshqaruv raisi tomonidan quduqda mahsuldor qatlamning bosimi, harorati va kon-geologik parametrlarini aniqlash hamda uning sanoat miqyosida ishlab chiqarish quvvatlarini baholash maqsadida, geologik-tadqiqot ishlari olib borish bo‘yicha alohida topshiriqlar berdi.
Shuningdek, ishchi-xodimlar uchun berilayotgan oziq-ovqat mahsulotlari, ularning sifatiga ham e’tibor qaratdi, ular bilan suhbatlashib muammolari bilan qiziqdi.
Bundan tashqari, «O‘zbekneftgaz» AJning 2022 yilga mo‘ljallangan uglevodorod xom ashyo bazasini rivojlantirish va qayta hosil qilish dasturi doirasida «Ilonli» konida navbatdagi 3-, va 4-sonli izlov-qidiruv quduqlarida burg‘ilash ishlarini olib borish ta’kidlandi.
«Ilonli» konida ichki imkoniyatdan kelib chiqib d-273mm. gaz kollektori tortib kelinmoqda va bu borada olib borilayotgan ishlar, ishchi-xodimlar uchun yaratilgan o‘rganildi.
So‘ngra, «Quyi Pomuq» maydonidagi 1-sonli izlov qudug‘ida bajarilayotgan ishlar holati va quduqda olib borilayotgan burg‘ilash ishlari o‘rganildi.
Ushbu quduqning loyihaviy chuqurligi 4100 metrni tashkil qilib, quduqda 2021 yil 24 may sanasida burg‘ilash ishlari boshlangan va bugungi kunda 3082 metr chuqurlikkacha burg‘ilandi.
Quduqda burg‘ilash ishlari pudratchi «O‘zneftgaz burg‘ilash ishlari» MChJ va subpudratchi «Koson NGQE» MChJ tomonidan «ZJ-50-DBS» (Xitoy) burg‘ilash uskunasi yordamida amalga oshirilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi tomonidan «Quyi Pomuq» maydonidagi 1-sonli izlov qudug‘ida burg‘ilash ishlarini jadallashtirish va 2022 yil I choragida quduqda sinov ishlarini boshlash zarurligi bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Boshqaruv raisi boshqarmaga qarashli qo‘shimcha ravishda tabiiy gaz hajmini kuniga 1,5 mln kub metrga oshirib berish imkonini beradigan «Dengizko‘l» konida qurilayotgan yangi past bosimli Siquv kompressor stansiyasining qurilish jarayonlari bilan ham tanishdi.
Ushbu loyihani amalga oshirish maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ va «Natural Gas-Stream», «Eriell Oilfield Services Middle East DMCC» kompaniyalari hamkorligida uch tomonlama shartnoma imzolangan bo‘lib, Siquv kompressor stansiyasida qurilish montaj ishlari jadal sur’atlar bilan olib borilmoqda. Jumladan, quvur yotqizish, quduqlar o‘rnatish va metall montaj ishlari yakuniy bosqichda davom ettirilmoqda.
Qurilish ishlarini amalga oshirayotgan pudratchi tashkilotlarning mas’ullari bilan gaplashib, so‘nggi bosqichdagi qurilish ishlarini tezroq yakunlash borasida vazifalar belgilab berildi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления ознакомился с состоянием геологоразведочных работ в Кашкадарьинской (Фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили Мубарекское нефтегазодобывающее управление с целью изучения состояния добычи природного газа на месте.
В Мубарекском нефтегазодобывающем управлении в 2021 году намечена добыча 16,8 млрд кубометров природного газа, что на 286,9 млн кубометров больше, чем за аналогичный период прошлого года, или 101,7%, добыча конденсата - 310,7 тыс. тонн, добыча нефти - 109,0 тыс. тонн.
Члены Рабочей группы побывали на месторождениях управления и изучили состояние проводимой работы по выполнению намеченного плана. Также были ознакомлены с плановыми работами и проектами в этом направлении в 2022 году
Работы по изучению первоначально проведены на скважине №2 нового поискового месторождения «Илонли», расположенной на территории Миришкорского района. На этой скважине 8 июля 2021 года начаты буровые работы, скважина пробурена до глубины 2969 метров и укреплена эксплуатационными трубами диаметром 139,7 мм.
Бурение и испытания скважины были проведены подрядчиком - ООО «Узнефегаз бургилаш ишлари» и субподрядчиком АО «Бухоро НГП» с помощью бурового оборудования «Уралмаш-4Э» (Россия). 11 декабря текущего года в результате испытательных работ на скважине через фильтр, установленный в интервале 2967-2887 метров, был получен промышленный приток природного газа из слоев залежей XV и XVa карбонатных юрских отложений.
Председатель Правления дал отдельные поручения по проведению геолого-исследовательских работ с целью определения давления, температуры и геологических параметров продуктивного пласта, оценки производственных мощностей в промышленных масштабах.
Он также обратил внимание на качество продуктов питания, предоставляемых работникам, побеседовал с ними и поинтересовался их проблемами.
Кроме того, в рамках «Программы развития и воспроизводства углеводородной сырьевой базы акционерного общества «Узбекнефтегаз» на 2022 год» намечено проведение буровых работ на очередных поисково-разведочных скважинах №3 и №4 месторождения «Илонли».
На месторождении «Илонли» изучена работа по прокладке газового коллектора диаметром 273 мм. исходя из внутренних возможностей, а также условия созданные для работников.
Затем были изучены состояние работ, выполняемые на поисковой скважине №1 месторождения «Куйи Помук» и буровые работы, проводимые на скважине. Проектная глубина этой скважины составляет 4100 метров, бурение скважины началось 24 мая 2021 года, и на сегодняшний день она пробурена до глубины 3082 метра.
Бурение скважины осуществляется подрядчиком - ООО «Узнефтгаз бургилаш ишлари» и субподрядчиком - ООО «Косон НГКЭ» с помощью бурового оборудования «ZJ-50-DBS» (Китай).
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» дал поручения по ускорению буровых работ на поисковой скважине №1 месторождения «Куйи Помук» и начать испытательные работы на скважине в I квартале 2022 года.
Председатель Правления помимо ознакомился с ходом строительства новой компрессорной станции низкого давления на месторождении «Денизкуль», которая позволит дополнительно увеличить объем природного газа на 1,5 млн кубометров в сутки.
В целях реализации данного проекта было подписано трехстороннее соглашение между АО «Узбекнефтегаз» и компаниями «Natural Gas-Stream» и «Eriell Oilfield Services Middle East DMCC», в ходе которого ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на компрессорной станции. В частности, на завершающем этапе продолжаются работы по прокладке труб, установке бурового оборудования в скважинах и монтажа металла.
В ходе беседы с ответственными лицами подрядных организаций, выполняющих строительные работы, были определены задачи по скорейшему завершению строительных работ на последнем этапе.