«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси томонидан Қашқадарё вилояти ҳудудида олиб борилаётган геология-қидирув ишлари ҳолати ўрганилди (фото)
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари табиий газ қазиб чиқарилиши ҳолатини жойида ўрганиш мақсадида Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида бўлди.
Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида 2021 йилда 16,8 млрд куб метр табиий газ қазиб олиш режалаштирилган, бу ўз навбатида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 286,9 млн куб метр кўп, ёки ўсиш суръати 101,7%, конденсат қазиб чиқариш 310,7 минг тонна, нефть қазиб чиқариш 109,0 минг тонна белгиланган.
«Ишчи гуруҳ» аъзолари бошқармага қарашли конларда бўлиб, белгиланган режани бажариш борасида қилинаётган ишлар ҳолатини ўрганди. Шунингдек, 2022 йилда бу борада режалаштирилган ишлар ҳамда лойиҳалар билан танишиб чиқилди.
Ўрганиш ишлари даставвал Миришкор тумани ҳудудида жойлашган «Илонли» конидаги 2-сонли излов қудуғидан бошланди. Ушбу қудуқда 2021 йил 8 июль санасида бурғилаш ишлари бошланган бўлиб, қудуқ 2969 метр чуқурликкача бурғиланди ҳамда 139,7 мм диаметрли ишлатиш қувурлари билан мустаҳкамланди.
Қудуқда бурғилаш ва синаш ишлари пудратчи «Ўзнефтгаз бурғулаш ишлари» МЧЖ ва субпудратчи «Бухоро НГП» АЖ томонидан «Уралмаш-4Э» (Россия) бурғилаш ускунаси ёрдамида амалга оширилди.
Жорий йилнинг 11 декабрида эса қудуқнинг 2967-2887 метр оралиғида ўрнатилган фильтр орқали олиб борилган синаш ишлари натижасида карбонат юра даври ётқизиқларининг XV ва XVa қатламларидан саноат миқёсидаги табиий газ оқими олинди. Қудуқдаги табиий газнинг эркин дебити кунлик 1,0 млн куб метрни ташкил этмоқда.
Бошқарув раиси томонидан қудуқда маҳсулдор қатламнинг босими, ҳарорати ва кон-геологик параметрларини аниқлаш ҳамда унинг саноат миқёсида ишлаб чиқариш қувватларини баҳолаш мақсадида, геологик-тадқиқот ишлари олиб бориш бўйича алоҳида топшириқлар берди.
Шунингдек, ишчи-ходимлар учун берилаётган озиқ-овқат маҳсулотлари, уларнинг сифатига ҳам эътибор қаратди, улар билан суҳбатлашиб муаммолари билан қизиқди.
Бундан ташқари, «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг 2022 йилга мўлжалланган углеводород хом ашё базасини ривожлантириш ва қайта ҳосил қилиш дастури доирасида «Илонли» конида навбатдаги 3-, ва 4-сонли излов-қидирув қудуқларида бурғилаш ишларини олиб бориш таъкидланди.
«Илонли» конида ички имкониятдан келиб чиқиб д-273мм. газ коллектори тортиб келинмоқда ва бу борада олиб борилаётган ишлар, ишчи-ходимлар учун яратилган ўрганилди.
Сўнгра, «Қуйи Помуқ» майдонидаги 1-сонли излов қудуғида бажарилаётган ишлар ҳолати ва қудуқда олиб борилаётган бурғилаш ишлари ўрганилди.
Ушбу қудуқнинг лойиҳавий чуқурлиги 4100 метрни ташкил қилиб, қудуқда 2021 йил 24 май санасида бурғилаш ишлари бошланган ва бугунги кунда 3082 метр чуқурликкача бурғиланди.
Қудуқда бурғилаш ишлари пудратчи «Ўзнефтгаз бурғилаш ишлари» МЧЖ ва субпудратчи «Косон НГҚЭ» МЧЖ томонидан «ZJ-50-DBS» (Хитой) бурғилаш ускунаси ёрдамида амалга оширилмоқда.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси томонидан «Қуйи Помуқ» майдонидаги 1-сонли излов қудуғида бурғилаш ишларини жадаллаштириш ва 2022 йил I чорагида қудуқда синов ишларини бошлаш зарурлиги бўйича топшириқлар берилди.
Бошқарув раиси бошқармага қарашли қўшимча равишда табиий газ ҳажмини кунига 1,5 млн куб метрга ошириб бериш имконини берадиган «Денгизкўл» конида қурилаётган янги паст босимли Сиқув компрессор станциясининг қурилиш жараёнлари билан ҳам танишди.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва «Natural Gas-Stream», «Eriell Oilfield Services Middle East DMCC» компаниялари ҳамкорлигида уч томонлама шартнома имзоланган бўлиб, Сиқув компрессор станциясида қурилиш монтаж ишлари жадал суръатлар билан олиб борилмоқда. Жумладан, қувур ётқизиш, қудуқлар ўрнатиш ва металл монтаж ишлари якуний босқичда давом эттирилмоқда.
Қурилиш ишларини амалга ошираётган пудратчи ташкилотларнинг масъуллари билан гаплашиб, сўнгги босқичдаги қурилиш ишларини тезроқ якунлаш борасида вазифалар белгилаб берилди.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления ознакомился с состоянием геологоразведочных работ в Кашкадарьинской (Фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили Мубарекское нефтегазодобывающее управление с целью изучения состояния добычи природного газа на месте.
В Мубарекском нефтегазодобывающем управлении в 2021 году намечена добыча 16,8 млрд кубометров природного газа, что на 286,9 млн кубометров больше, чем за аналогичный период прошлого года, или 101,7%, добыча конденсата - 310,7 тыс. тонн, добыча нефти - 109,0 тыс. тонн.
Члены Рабочей группы побывали на месторождениях управления и изучили состояние проводимой работы по выполнению намеченного плана. Также были ознакомлены с плановыми работами и проектами в этом направлении в 2022 году
Работы по изучению первоначально проведены на скважине №2 нового поискового месторождения «Илонли», расположенной на территории Миришкорского района. На этой скважине 8 июля 2021 года начаты буровые работы, скважина пробурена до глубины 2969 метров и укреплена эксплуатационными трубами диаметром 139,7 мм.
Бурение и испытания скважины были проведены подрядчиком - ООО «Узнефегаз бургилаш ишлари» и субподрядчиком АО «Бухоро НГП» с помощью бурового оборудования «Уралмаш-4Э» (Россия). 11 декабря текущего года в результате испытательных работ на скважине через фильтр, установленный в интервале 2967-2887 метров, был получен промышленный приток природного газа из слоев залежей XV и XVa карбонатных юрских отложений.
Председатель Правления дал отдельные поручения по проведению геолого-исследовательских работ с целью определения давления, температуры и геологических параметров продуктивного пласта, оценки производственных мощностей в промышленных масштабах.
Он также обратил внимание на качество продуктов питания, предоставляемых работникам, побеседовал с ними и поинтересовался их проблемами.
Кроме того, в рамках «Программы развития и воспроизводства углеводородной сырьевой базы акционерного общества «Узбекнефтегаз» на 2022 год» намечено проведение буровых работ на очередных поисково-разведочных скважинах №3 и №4 месторождения «Илонли».
На месторождении «Илонли» изучена работа по прокладке газового коллектора диаметром 273 мм. исходя из внутренних возможностей, а также условия созданные для работников.
Затем были изучены состояние работ, выполняемые на поисковой скважине №1 месторождения «Куйи Помук» и буровые работы, проводимые на скважине. Проектная глубина этой скважины составляет 4100 метров, бурение скважины началось 24 мая 2021 года, и на сегодняшний день она пробурена до глубины 3082 метра.
Бурение скважины осуществляется подрядчиком - ООО «Узнефтгаз бургилаш ишлари» и субподрядчиком - ООО «Косон НГКЭ» с помощью бурового оборудования «ZJ-50-DBS» (Китай).
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» дал поручения по ускорению буровых работ на поисковой скважине №1 месторождения «Куйи Помук» и начать испытательные работы на скважине в I квартале 2022 года.
Председатель Правления помимо ознакомился с ходом строительства новой компрессорной станции низкого давления на месторождении «Денизкуль», которая позволит дополнительно увеличить объем природного газа на 1,5 млн кубометров в сутки.
В целях реализации данного проекта было подписано трехстороннее соглашение между АО «Узбекнефтегаз» и компаниями «Natural Gas-Stream» и «Eriell Oilfield Services Middle East DMCC», в ходе которого ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на компрессорной станции. В частности, на завершающем этапе продолжаются работы по прокладке труб, установке бурового оборудования в скважинах и монтажа металла.
В ходе беседы с ответственными лицами подрядных организаций, выполняющих строительные работы, были определены задачи по скорейшему завершению строительных работ на последнем этапе.