Islom taraqqiyot bankining yillik yig‘ilishi Toshkentda bo‘lib o‘tmoqda
1-4-sentyabr kunlari Toshkentdagi Xalqaro Kongress markazida Islom taraqqiyot banki (IsDB) Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Tadbirda ishtirok etish uchun ITB guruhiga kiruvchi 57 mamlakatdan vazirlar va rasmiylar, shuningdek, 2000 dan ortiq yirik biznes vakillari, ekspertlar va ommaviy axborot vositalari xodimlari O‘zbekistonga tashrif buyurishdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi — ITBga a’zo mamlakatlarning pandemiyadan keyin ijtimoiy va iqtisodiy tiklanishi. Asosiy tadbirlardan tashqari, iqtisodiyot, barqaror rivojlanish, sog‘liqni saqlash, ta’lim, islom moliyasi mavzularida qo‘shimcha uchrashuvlar o‘tkaziladi.
ITBning Toshkentdagi yig‘ilishi pandemiya boshlanganidan buyon xalqaro miqyosdagi birinchi yirik offlayn tadbir hisoblanadi.
«Bank tashkil etilganidan buyon ko‘p tomonlama hamkorlik Bank missiyasining muhim vazifasi hisoblanadi. Bugungi kunda, har qachongidan ham, Islom mamlakatlari va umuman xalqaro hamjamiyat oldida millionlab odamlarning iqtisodiy rivojlanish afzalliklaridan bahramand bo‘lishiga to‘sqinlik qiladigan murakkab global muammolar turibdi, — dedi Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Sulaymon Al-Jasser. — Bu yilgi yillik yig‘ilish bank a’zo mamlakatlariga ushbu muammolarni hal qilish uchun umumiy kun tartibini ishlab chiqish uchun imkoniyat yaratadi».
2016-yildan buyon O‘zbekiston rahbariyati ko‘p vektorli siyosatga sodiq qolgan holda ITB bilan hamkorlikni kengaytirishda davom etmoqda. Bank Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi aynan Toshkentda bo‘lib o‘tishi ham ushbu hamkorlikning samarasidir. Shu kungacha ITB O‘zbekistonda turli sohalarda 100 dan ortiq loyihalarni qo‘llab-quvvatladi.
Islom taraqqiyot banki (IsDB) guruhi haqida
Islom taraqqiyot banki guruhi tarkibiga Islom taraqqiyot banki, Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha islom korporatsiyasi, Xalqaro islom savdo va moliya korporatsiyasi, Investitsiyalar va eksport kreditlarini sug‘urtalash bo‘yicha islom korporatsiyasi hamda Islom tadqiqot va malaka oshirish instituti kiradi. Bank 1974-yilda Saudiya Arabistonining Jidda shahrida tashkil etilgan.
Dunyoning 57 mamlakati ITB guruhiga a’zo bo‘lib, tashkilot faoliyati iqtisodiyotning strategik tarmoqlarida yirik infratuzilma va ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni moliyalashtirishdan iborat.
Yig‘ilish haqida batafsil ma’lumot va tadbirlar dasturi https://isdb-am.org saytida yangilanib boradi.

Исламские страны стремятся к совместному реагированию на COVID-19 на ежегодном совещании ИБР
С 1 по 4 сентября в Международном конгресс-центре в Ташкенте проходит ежегодное заседание Совета управляющих Исламского банка развития (ИБР). Для участия в мероприятии в Узбекистан прибыли министры и официальные лица из 57 стран-участниц группы ИБР, а также более 2 000 участников крупного бизнеса, экспертов и представителей СМИ.
Главная тема заседания – социальное и экономическое восстановление стран-участниц ИБР после пандемии. Помимо основных мероприятий пройдут дополнительные сессии на темы экономики, устойчивого развития, здравоохранения, образования, исламского финансирования.
Ежегодное собрание ИБР в Ташкенте стало первым оффлайн событием такого масштаба с начала пандемии.
«Многосторонность была важной частью миссии ИБР с момента основания Банка. Сегодня как никогда исламские страны и международное сообщество в целом сталкиваются со сложными глобальными вызовами, которые не позволяют миллионам людей пользоваться преимуществами экономического развития», - сказал Мухаммед Сулейман Аль-Джассер, президент ИБР. – «Ежегодное собрание в этом году предоставляет странам-членам Банка прекрасную возможность выработать общую повестку дня для решения этих проблем».
С 2016 года руководство Узбекистана продолжает придерживаться политики многовекторности и расширяет сотрудничество с ИБР, кульминацией которого стало проведение ежегодного заседание Совета управляющих ИБР в Ташкенте. На сегодняшний день Банк поддержал более 100 проектов в Узбекистане в различных секторах.
Для Узбекистана проведение такого ежегодного саммита имеет большое значение и служит признанием достижений реформ в экономической сфере страны.
О Группе Исламского банка развития (IsDB)
Группа Исламского банка развития, в которую входят Исламский банк развития, Исламская корпорация по развитию частного сектора, Международная исламская торгово-финансовая корпорация, Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов и Исламский институт исследований и обучений, была основана в 1974 году в Джидде (Саудовская Аравия).
Членами ИБР являются 57 стран мира, а ключевым направлением деятельности является финансирование крупных инфраструктурных и социально-значимых проектов в стратегических отраслях экономики.
Подробная информация и программа мероприятий на специальном веб-сайте ежегодного заседания - https://isdb-am.org.