Mirziyoyev muhim loyihalar taqdimoti bilan tanishdi
Ko‘plab turar joylar, ishbilarmonlik markazlari, korxonalar, xiyobonlar barpo etilmoqda. Endi urbanizatsiya jarayonlarida uzoqni o‘ylab, qurilishlar shahar tashqarisida amalga oshirilmoqda.
Ulardan eng muhimlari – Olimpiya shaharchasi va Yangi Toshkent loyihalaridir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili 9 noyabr kuni Olimpiya shaharchasi qurilishiga tamal toshi qo‘ygan edi. Uning maydoni 100 gektar bo‘lib, 10 ming o‘rinli yengil atletika va futbol stadioni, 6 ta yopiq va 7 ta ochiq sport inshootlari, suv sporti saroyi, velotrek, yakkakurash, jamoaviy sport majmualari barpo etiladi. Bu yerda 2025 yilda Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari o‘tkaziladi.
Loyiha dunyoning 70 ta mamlakatida sport inshootlari qurgan Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Qurilishga mingdan ziyod ishchi va muhandislar, ilg‘or texnikalar jalb qilingan. Hozirgi kunga qadar 7 ta asosiy binoning yer osti ishlari to‘liq bajarilgan. Navbatdagi bosqichlar jadallik bilan davom ettirilmoqda.
Ushbu hudud yaqinida yana bir shahar – Yangi Toshkent qurilishi rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari joriy yil 18 mart kuni unga tamal toshi qo‘ygan edi. Loyihaning birinchi bosqichida 60 ming aholiga mo‘ljallangan ko‘p qavatli uylar, davlat idoralari uchun ma’muriy binolar, bog‘lar, ijtimoiy va iqtisodiy ob’yektlar barpo etiladi.
Taqdimotda shu boradagi dastlabki ishlar haqida axborot berildi. Bugungi kunda shaharni loyihalashtirish va qurilishni muvofiqlashtirish uchun direksiya tuzilgan. Hudud chegaralari tasdiqlanib, Kadastr agentligi bilan inventarizatsiya qilingan. Infratuzilma va me’moriy yechimlarning turli bosqichlari bo‘yicha Singapur, Buyuk Britaniya, Niderlandiya, Turkiya kompaniyalari va mahalliy tadbirkorlar bilan shartnomalar tuzilgan.
Xususan, Singapurning “Meinhardt group” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan loyihada ijtimoiy soha ob’yektlari joylashuvi, transport tarmoqlari va ularni poytaxtimiz bilan bog‘lovchi yo‘llarga alohida e’tibor qaratilgan.
Taqdimotda, shuningdek, Islom sivilizatsiya markazining ichki me’moriy qiyofasi haqida ham ma’lumot berildi. Markazdan o‘rin oladigan muzeyda mutafakkir bobolarimizning ilmiy merosi, ular yashagan davr muhiti aks ettiriladi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni o‘z vaqtida, sifatli barpo etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Президент ознакомился с информацией о строительных проектах
В последние годы в нашей столице было развернуто масштабное строительство. Возведено множество домов, деловых центров, предприятий и мест отдыха. С учетом дальнейших процессов урбанизации теперь крупные строительные проекты реализуются за пределами города.
В числе важнейших проектов – Олимпийский городок и Новый Ташкент.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 ноября прошлого года заложил первый камень в фундамент Олимпийского городка. Этот объект будет занимать 100 гектаров, включать легкоатлетический и футбольный стадион на 10 тысяч мест, 6 закрытых и 7 открытых спортивных сооружений, дворец водного спорта, велотрек, комплексы для единоборств и командных видов спорта. В 2025 году здесь пройдут Азиатские и Параазиатские игры среди молодежи.
Проект реализуется совместно с китайской компанией “CAMC Engineering”, имеющей опыт строительства спортивных объектов в 70 странах мира. К строительным работам привлечены более тысячи рабочих и инженеров, передовая техника. К настоящему времени полностью завершены фундаментные работы 7 основных зданий. Активно продолжаются следующие этапы строительства.
Вблизи городка запланировано строительство еще одного города - Нового Ташкента. Его первый камень глава государства заложил 18 марта текущего года. На первом этапе проекта предусматривается строительство многоэтажных домов на 60 тысяч жителей, административных зданий государственных ведомств, парков, социальных и экономических объектов.
На презентации представлена информация о проводимой подготовительной работе. В настоящее время образована дирекция по проектированию и координации строительства города. Обозначены границы города, проведена их инвентаризация совместно с Кадастровом агентством. Заключены договоры по различным этапам инфраструктурного и архитектурного проектирования с компаниями Сингапура, Великобритании, Нидерландов, Турции и местными предпринимателями.
В частности, в проекте, разработанном сингапурской компанией “Meinhardt group”, особое внимание уделено расположению объектов социальной сферы, транспортным коммуникациям и соединению их со столицей.
На презентации также была представлена информация о внутреннем архитектурном оформлении Центра исламской цивилизации. В музее центра будут отражены научное наследие наших предков-мыслителей, атмосфера исторических периодов, в которых они жили.